Jak założyć własny ogród warzywny?
W dobie trendów ekologicznych coraz więcej osób decyduje się na założenie własnego ogródka warzywnego. Oczywiście mogą sobie na to pozwolić osoby posiadające choćby mały kawałek ziemi z dala od oparów samochodowych. Hodowanie warzyw i owoców blisko dróg krajowych nie bardzo przybliży nas do zdrowego trybu życia. Od czego zacząć budowanie własnego ogrodu warzywnego?
Dobry plan i glebogryzarka
Zacznijmy od zagospodarowania terenu, a także oceny możliwości ziemi i klimatu. W zależności od rejonu, w którym mieszkacie warto postawić na hodowanie konkretnych warzyw i owoców. Winogrono raczej trudno będzie wyhodować w centralnej Polsce, za to papryka tu rośnie niesamowicie szybko. Dlatego spiszcie na kartce wszystkie aspekty uwarunkowania, czyli: gdzie będzie uprawa, jaka pogoda wam towarzyszy zazwyczaj latem i zimą, jaką ziemię posiadacie – o jakim współczynniku pH i jakich właściwościach. Zbierzcie informacje i odpowiednio się zorganizujcie, a potem wkładajcie ogrodniczki i do działania!
Pakiet start
Kiedy projekt będzie gotowy, przygotujcie ziemię. Najpierw należy ją odchwaścić – naturalnym sposobem jest wyrywanie chwastów z korzeniami i łodygami. Następnie należy przekopać wierzchnia warstwę gleby – nieoceniona w tym będzie pomoc małego traktorka (im większy obszar, tym większy traktor będzie potrzebny). Im mniej środków chemicznych użyjecie, tym więcej problemów może Was spotkać, jednak nie poddawajcie się od razu. Jeśli chcecie mieć prawdziwie ekologiczną uprawę, nie bójcie się kretów, dżdżownic i chwastów. Pogódźcie się z tym, że nie ma nic za darmo i trzeba sobie zdrowie wypracować! Rozplanujcie swoje rozsady. Pamiętajcie, że każda grządka wymaga dojścia – zróbcie odpowiednie ścieżki, dzięki którym bez problemu dojdziecie do plonów. Łatwy dostęp do pomidorów pozwoli Wam je szybko wyplewić, jak i zebrać świeże warzywa. Przygotujcie odpowiednie paliki, które pozwolą Wam na wsparcie krzaczków pomidorów czy papryki. Warto każdą grządkę oddzielić drewnianymi płotkami (wystarczy deska położona w poprzek), by utrzymać porządek.
Akcja obserwacja
Przygotowanie ziemi pod uprawę wymaga cierpliwości i użycia sporej ilości siły fizycznej. Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami sprzętu rolniczego – to z pewnością oszczędzicie nieco swoje zdrowie fizyczne. Jeśli nie, to lepiej ograniczcie wielkość swojego ogródka do minimum. Jakie warzywa warto hodować na start?
- marchewkę – co prawda lubią ją zjadać różne żyjątka, ale dość szybko rośnie, pięknie pachnie i nie jest wymagając
- cukinia – wystarczy trochę dopieścić ziemię, by wyrosła piękna i smaczna, obradza przez całe lato do późnej jesieni
- pomidorki – duże, malinowe czy cherry – trzeba pamiętać, że nie lubią wiatru i deszczu, małe sadzonki trzeba chronić przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, nie lubią też za bardzo mrozu
- por – wspaniale rośnie, nie jest wymagający
- pietruszka – podobnie jak marchewka, cieszy zapachem i smakiem, a także łatwością hodowania
- seler – bywa marudny
- buraki – jedyne czego nie lubią to nadmierna wilgoć, wtedy robią się niezbyt zachęcające w konsystencji
- sałata – to ulubiony przysmak ślimaków, jeśli więc Wasze ogrody zamieszkują winniczki, lepiej posadźcie ją w donicach i umieśćcie gdzieś wysoko, to nieco spowolni proces zjadania
Jak już rozsadzicie swoje sadzonki, to codziennie poświęćcie im chwilę na baczną obserwację. Warto przyglądać się rosnącym warzywom, aby móc w porę zareagować w przypadku ekologicznej katastrofy. Warto czasem wykopać zainfekowaną grządkę, nim poczekać, aż sytuacja sama się naprawi. Takie cuda rzadko się zdarzają w przyrodzie 🙂
Następnym razem przyjrzymy się konkretnym rozsadom – jak je pielęgnować. Tymczasem liczymy, że już wkopujecie swoje deski, odgradzając tym samym pietruszkę od buraków!
Zdjęcia: Shutterstock
7 thoughts on “Ogród warzywny – od czego zacząć?”