fbpx
Budowa domu

Odprowadzenie wody z rynien – praktyczne porady

• Zakładki: 52

Prawidłowe odprowadzenie wody z rynien jest ważne nie tylko ze względu na to, że gromadzenie się deszczówki może stanowić duży problem dla domu i jego mieszkańców zalewając posesję lub piwnicę. Odprowadzenie wody z rynien jest również obowiązkiem prawnym, którego należy bezwzględnie przestrzegać, gdyż w przeciwnym razie mogą nam grozić poważne konsekwencje prawne.

Podpowiadamy jak skutecznie odprowadzać wodę deszczową z rynien, drenaż wody z rynny, przedstawiamy schemat odprowadzania deszczówki z rynien, a także sprawdzone rozwiązanie i cenne porady w tym zakresie.

Odprowadzenie wody z rynien – istotne informacje

System rynnowy to instalacja, która poza tym, że powinna być szczelna, powinna także skutecznie odprowadzać z nich wodę deszczową. Właściwie działający system rynnowy zabezpiecza nasz dom oraz całą posesję przed zalewaniem, czy innymi zagrożeniami związanymi z gromadzeniem się wody. Gromadząca się woda może powodować tworzenia się błota. Natomiast błoto i wilgoć, które długo zalegają mogą prowadzić to zawilgocenia fundamentów budynku, co z kolei może doprowadzić do ich pęknięć i odkształceń. Wilgotny grunt i duże ilości wody mogą także powodować podmywanie fundamentów domu oraz nierówne osiadanie budynku. Dlatego tak ważny jest drenaż wody z rynny.

Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że żyjemy w społeczeństwie i to jak gospodarujemy na naszej prywatnej przestrzeni może wpływać także na sąsiednie działki. W związku z tym mamy prawny obowiązek zadbania o to, aby odwodnienie z rynien wykonane było prawidłowo i zalewało działek sąsiadów. Woda deszczowa nie może swobodnie wylewać się w dowolne miejsce zalewając sąsiadów, przelewając się strumieniami na chodnik, czy ulicę. W przeciwnym wypadku grożą nam poważne konsekwencje. Możemy jednak wodę deszczową wykorzystać wodę do swoich celów.

Odprowadzenie deszczówki – sprawdzone rozwiązania

Podłączenie do kanalizacji deszczowej

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, zwłaszcza w miejscach zurbanizowanych, jest podłączenie systemu rynnowego do kanalizacji deszczowej. Jednak wiele samorządów pobiera opłaty za przyłączenie i użytkowanie kanalizacji deszczowej, która w rzeczywistości jest miejską lub gminną siecią kanalizacyjną. Ponadto przyłączenie naszego systemu rynnowego do kanalizacji wymaga uzgodnień z przedsiębiorstwem kanalizacyjnym oraz projektu.

Schemat na odprowadzenie wody deszczowej do kanalizacji przedstawia się w ten sposób, że w pierwszej kolejności następuje odprowadzenie wody z dachu rynnami do rury spustowej. W dalszej kolejności woda rurami spustowymi transportowana jest do osadników, które z kolei prowadzą ją do rur kanalizacyjnych. Rury kanalizacyjne z kolei prowadzą wodę do studzienki deszczowej, która wyposażona jest w filtr.

Odwodnienie z rynien do gruntu

Jeżeli jednak nie posiadamy podłączenia do miejskiej kanalizacji lub po prostu nie chcemy się do niej przyłączać mamy inne rozwiązania. Jednym z nich jest odprowadzenie deszczówki do gruntu. Infiltracja, inaczej zwana rozsączaniem to odprowadzanie wody do gruntu. Jednak, aby wykonać to w sposób zgodny z prawem i zagrażający zalewaniem fundamentów, musimy zadbać o to, aby woda deszczowa wsiąkła równomiernie w grunt.

Schemat takiego odwodnienia przewiduje montaż specjalnych skrzynek. Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że ilość skrzynek zależeć będzie od takich czynników jak rodzaj gruntu, przewidywana ilości wody oraz powierzchnia dachu. Skrzynki te są specjalnymi zbiornikami, które rozprowadzają deszczówkę i umożliwiają jej wsiąkanie w grunt. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady i nie zawsze możemy je zastosować. Odprowadzenie wody deszczowej do gruntu nie będzie możliwew sytuacji, gdy posesja ma bardzo duży spadek, gdy teren jest zbyt mało chłonny lub utwardzony na przykład wybetonowany teren zajmuje zbyt duży obszar na posesji.

Odprowadzenie wody z dachu do zbiornika na wodę

Warto jednak wodę opadową wykorzystać do własnych celów, a przy tym nieco zaoszczędzić. Abyśmy mogli wodę deszczową wykorzystać do swoich celów należy zamontować specjalny zbiornik. Taka instalacja to nasza prywatna kanalizacja deszczowa. Wodę zgromadzoną w taki zbiorniku możemy wykorzystać do różnych celów gospodarczych, na przykład do podlewania roślin w ogrodzie, czy czyszczenia narzędzi i mebli ogrodowych.

Zbiornik na deszczówkę możemy ustawić w dowolnym miejscu. Woda opadowa do takiego zbiornika może być doprowadzana za pomocą rury lub poprzez otwór. Ponadto taki zbiornik na deszczówkę jest zwykle zaopatrzony w specjalny wentyl, który umożliwia podłączenie węża ogrodowego. Taki zbiornik możemy także wyposażyć w dodatkowe akcesoria, które mogą nam pomóc w zbieraniu i gromadzeniu deszczówki do naszych celów gospodarczych. Należą do nich między innymi wyłapywacz oraz zbieracz. Zbiorniki na wodę mogą być wykonane z różnych materiałów, do najpopularniejszych należą tworzywa sztuczne.

Odprowadzenie wody z dachu do zbiornika podziemnego

Kolejnym sposobem na skuteczne odprowadzanie wody z rynien, a jednocześnie gromadzenie jej do własnych celów jest zastosowanie zbiornika podziemnego. Odprowadzanie deszczówki z dachu do zbiornika podziemnego przebiega w pierwszej kolejności przez rynnę do rury spustowej, a następne rurą spustową do tego zbiornika. Zbiorniki podziemne mogą być wykonane z betonu lub z tworzywa sztucznego. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie jako podziemnego zbiornika na wodę deszczową nieużywanego już szamba. Aby wykorzystać wodę deszczową zgromadzoną w zbiorniku podziemnym na przykład do podlewanie roślin w ogrodzie stosuje się pompę.

Odprowadzenie deszczówki do oczka wodnego lub stawu

Ciekawym pomysłem na odprowadzanie wody deszczowej jest założenie w naszym ogrodzie oczka wodnego lub stawu. To rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Pozwala ono na skuteczne odprowadzanie deszczówki, a jednocześnie wykorzystanie jej do ozdoby naszego ogrodu. Przy tym rozwiązaniu powinniśmy jednak pamiętać o tym, aby pilnować w takim stawie poziomu wody, gdyż może dojść do tego, że na naszej posesji będziemy mieli wielkie rozlewisko. Bardzo ważną kwestią jest także sposób dostarczania wody do takiego oczka wodnego. Powinno się ją doprowadzać przez przelew, gdyż w innej sytuacji może dojść do podmycia dna takiego stawu lub do mącenia wody.

Istnieje kilka sposobów na odprowadzenie wody z rynien. Możemy podłączyć nasz system rynnowy do kanalizacji deszczowej lub równomiernie odprowadzać wodę deszczową do gruntu. Możemy także zadbać o to, aby deszczówkę z dachów wykorzystać do naszych własnych celów gospodarczych, tu z pomocą przyjdą zbiorniki powierzchniowe oraz podziemne. Możemy również wodę deszczową wykorzystać do zasilenia stawu w naszym ogrodzie. Jest kilka sprawdzonych sposobów, a odprowadzać wodę powinniśmy ze względu na bezpieczeństwo i wygodę nasze i naszych sąsiadów, a także ze względu na prawny obowiązek, którego należy bezwzględnie przestrzegać.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
400 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *