Podczas ocieplenia poddasza użytkowego będziemy musieli umieszczać materiał izolacyjny pomiędzy przestrzeniami więźby dachowej. Izolacja powinna być bardzo szczelna by uniknąć powstawania mostków termicznych. Dlatego najlepiej sprawdzają się materiały elastyczne, które można łatwo dopasować do nierówności i szczelin poddasza.
Wełna mineralna
Zapewnia wysoki stopień izolacji termicznej, a jednocześnie stanowi izolację akustyczną. Jest najczęściej wybierana do ocieplania poddaszy użytkowych. Najlepiej sprawdza się średnio twarda wełna mineralna o dużej sprężystości. Możemy ją łatwo wpasować we wszystkie szczeliny i trudno dostępne przestrzenie pomiędzy więźbą dachową.
Styropian
Ocieplenie poddasza styropianem jest rzadziej stosowane. Materiał posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, jednak nie tworzy skutecznej izolacji akustycznej. Łatwo się pali, przez co nie zabezpiecza więźby w przypadku pożaru. Do ocieplenia niektórych poddaszy użytkowych wykorzystuje się sprężysty styropian o niskim współczynniku przenikania ciepła. Styropian sprężysty posiada specjalne nacięcia, które ułatwiają jego dopasowanie do szczelin poddasza.
Pianka poliuretanowa
W izolacjach natryskowych stosuje się specjalną piankę poliuretanową. Warto pamiętać, że ocieplenie poddasza pianką poliuretanową jest dość proste i nie wprowadza ryzyka powstania mostków termicznych. Pianka penetruje każdą szczelinę, a po zaschnięciu tworzy skuteczną warstwę termoizolacyjną. Sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku poddaszy o skomplikowanym kształcie więźby dachowej.