W naszym pięknym kraju wciąż jeszcze można odnaleźć wiele posesji, gdzie znajdują się studnie. Co ciekawe, niektóre z nich są nawet intensywnie użytkowane. Niezależnie od tego, czy studnia w ogrodzie przeznaczona jest nadal do użytku, czy już nie, to warto zadbać o jej obudowę ozdobną. Studnie z estetycznymi obudowami znakomicie wpisują się w piękno polskiego krajobrazu.
Jakie są rodzaje studni?
Aby wybrać ozdobną obudowę studni, warto wiedzieć, jakie występują rodzaje studni. Te typy są związane z głębokością, na której jest lustro wody oraz ze sposobem budowy studni. Wśród głównych rodzajów studni wymienia się:
- studnia głębinowa – to studnia wiercona, dzięki czemu można się dostać do wody, która znajduje się na bardzo dużych głębokościach, budowa wierconej wiąże się z zastosowaniem pompy i rurociągu;
- studnia abisyńska – pod względem budowy jest zbliżona do głębinowej studni wierconej, lecz jej szerokość jest znacznie mniejsza, co sprawia, że można do niej wprowadzić jedynie rurę, pompę z kolei umieszcza się nad powierzchnią ziemi;
- studnia kręgowa – studnia z betonowych kręgów, osiąga najmniejszą głębokość, to rodzaj studni kopanej, a więc budowanej całkowicie samodzielnie.
Aby obudować, którąś z tych studni, można skorzystać z gotowych systemów, lecz istnieje również możliwość wykonania takiej obudowy we własnym zakresie. Bardzo często gotowe obudowy do studni wierconej są też wyposażone w specjalny system do napowietrzania wody. Do wykonania obudowy studni stosuje się drewno, a często też naturalny kamień.
Jak wykonać obudowę studni?
W przypadku studni kopanej – kręgowej najczęściej stosuje się jako materiał do obudowy drewno.
Należy jednak pamiętać, że tym by jak najlepiej zabezpieczyć drewno przed różnymi czynnikami, które mogą być szkodliwe dla tego materiału, a mianowicie przez wilgocią, zmianami temperatury oraz korozją biologiczną. Każdy taki drewniany element, musi zostać bardzo dokładnie zaimpregnowany. Taką drewnianą obudowę można wykonać samemu, lecz ozdobne obudowy studni z drewna są też dostępne w sprzedaży jako gotowe bryły – wówczas trzeba ją odpowiednio zamocować ponad powierzchnią studni kopanej.
Obudowę studni można też wykonać z kamienia. Materiał ten sprawdza się przy studniach kopanych i wierconych.
W celu wykonania takiej obudowy należy w pierwszej kolejności wybrać kamień dekoracyjny, który zostanie użyty. Warto zastosować kamienie o niezbyt dużych rozmiarach. To sprawi, że będzie je można ułożyć na wszelkich krzywiznach. Kamienie o większych rozmiarach można śmiało układać na zaprawę murarską. Natomiast w przypadku mniejszych można zastosować klej dedykowany do prac na zewnątrz i cechujący się odpornością na różne czynniki atmosferyczne.
Ozdobna obudowa studni w ogrodzie a walory dekoracyjne
Kamienna lub drewniana ozdobne obudowa studni może się okazać doskonałym uzupełnieniem pięknych rabat kwiatowych, elegancko przystrzyżonego trawnika, a także kącika z małym oczkiem wodnym lub skalniakiem w ogrodzie. Możliwości aranżacyjnych jest w tej kwestii naprawdę dużo. Świetnie zaaranżowana studnia z obudową może stać się ważnym elementem przydomowego ogrodu i znakomicie wpisać się w polski krajobraz.
Obudowa studni wyróżnia się wysokimi walorami estetyczno-dekoracyjnymi. Można ją wykonać samemu, lecz są również dostępne obudowy, które można zakupić lub zamówić na wymiar. Wśród producentów warto zwrócić uwagę na takie firmy jak np.: Blumfeldt, Zakłady Eotech czy Delfin Polska. Wybór obudów do studni tych producentów to nie tylko najwyższa jakość, ale także najlepsza możliwa estetyka. Należy jednak pamiętać, aby wybrać taki model, który będzie pasować kompozycyjnie do ogrodu, elewacji domu i innych obiektów małej architektury ogrodowej. Podobnie, wykonując samemu obudowę nie można zapominać o kwestiach kompozycyjnych.
Zobacz też: Altany ogrodowe z bali – projekty, przykłady, porady