fbpx
Projektowanie ogrodu

Nawadnianie trawnika – jaki system wybrać?

• Zakładki: 41

Piękny trawnik to prawdziwa ozdoba przydomowej przestrzeni. Żywotność i atrakcyjność zielonej nawierzchni zależą od wielu czynników zarówno atmosferycznych, jak i pielęgnacyjnych. Niezbędnym elementem zadbanego trawnika jest oczywiście nawadnianie.

Dobry system nawadniania trawnika, czyli jaki?

Dobry system nawadniania powinien być funkcjonalny, pozwalać na oszczędzanie wody, odznaczać się niezawodnością, nie angażować nas bardziej niż to jest konieczne, a także charakteryzować się wysoką estetyką, co w praktyce oznacza instalację podziemną. Poskręcany wąż, leżący na trawniku, do ładnych widoków nie należy.  

Systemy nawadniania oparte na zraszaczach

  • Zraszacze statyczne (stałe) – specjalna dysza umożliwia ustawienie kąta padania kropli wody. Wadą jest niewielki zasięg oraz większe zużycie wody niż w innych systemach. Decydują się na nawadnianie trawnika zraszaczami tego typu, możemy wybrać opcję wynurzalną i niewynurzalną.  Zraszacze mogą chować się do pojemników umieszczonych w glebie.
  • Zraszacze rotacyjne i turbinowe – mają większy zasięg od zraszaczy statycznych. System podlewania trawnika oparty na tych zraszaczach pozwala zmienić kąt i siłę wyrzutu wody, by lepiej dopasować się do potrzeb właściciela domu i warunków panujących w ogrodzie. 
  • Mikrozraszacze – stosuje się je na niewielkich trawnikach, w szklarniach i tunelach foliowych.

Nawadnianie kropelkowe

System nawadniania kropelkowego pozwala na dostarczanie wody bezpośrednio do korzeni roślin.  Podstawą systemu są kroplowniki, które rozprowadzają wodę w niewielkich ilościach, lecz w stałym rytmie. System można podzielić na różne warianty.

  • Linie kroplujące – składają się z rur i mikrorur oraz kroplowników rzędowych i końcowych. Można je układać na powierzchni lub w płytkich rowach.
  • Taśmy kroplujące – prosty i tani system nawadniania trawnika, który pozwala na regulowanie mocy wypływu wody. Wadą jest krótka linia nawadniająca.  Przy większym obszarze potrzebna byłaby pompa.

Węże dwufunkcyjne i nawilżające

  • Węże zraszające dwufunkcyjne – system tworzy płaski wąż ogrodniczy z przyłączem do kranu oraz gwintowane złączki i zaślepki. Wąż ułożony otworkami do dołu będzie nawadniał kropelkowo. Wąż ułożony otworkami do góry sprawia, że woda tryska do góry. Rozwiązanie sprawdza się, gdy zakładanie trawnika przeprowadzono wcześniej. System nie musi być umieszczany pod ziemią.
  • Węże zraszające nawilżające – ten system również nie musi, choć może, być umieszczany pod ziemią. Jednak wkopany pod ziemię (na głębokość do 20 cm) sprawia, że woda nie odparowuje podczas nawadniania i trafia bezpośrednio do korzeni roślin. Wąż wykonany jest z porowatego tworzywa, które przepuszcza wodę całą powierzchnią. Zapewnia to „pocenie się” i równomiernie nawilża glebę. Wąż może być zasilany z sieci wodociągowej, hydroforu oraz za pomocą pomp zatapialnych z różnego rodzaju zbiorników wodnych.

Kiedy montuje się nawadnianie trawnika?

Montaż nawadniania wykonuje się jeszcze przed zasadzeniem roślin i założeniem trawnika. W przypadku montażu podziemnego systemu konieczne jest przeprowadzenie drobnych prac ziemnych. System nawadniania należy dobrać do warunków panujących w ogrodzie i własnych potrzeb. By zaoszczędzić czas, warto zdecydować się na automatyczne nawadnianie wyposażone w sterowniki, dzielniki wody, czujniki deszczowe i wilgotnościowe.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
157 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *