Firany różnią się strukturą, gramaturą wymiarami czy sposobem wykończenia. Na pewno należy odpowiednio dobrać je do danego wnętrza. Na co zwrócić uwagę wybierając tego rodzaju dodatki do ozdoby wnęki okiennej i ochrony przed słońcem czy wzrokiem sąsiadów?
Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonana jest firana
Istotne znaczenie ma rodzaj materiału, z którego wykonana jest firana. Jeżeli Twoja firana narażona jest na zaciąganie i zrywanie przez koty czy też dzieci, to na pewno model siateczkowy typu markizeta się nie sprawdzi. W takim przypadku lepiej wybierać solidniejsze firany, choćby żakardowe. Materiałem pośrednim pomiędzy żakardem a markizetą może być batyst, który ma strukturę lnu. Jest również dość wytrzymały. Jednocześnie przepuszcza więcej światła niż żakard. Firany żakardowe bardziej pasują do tradycyjnie urządzonych wnętrz, z kolei batystowe świetnie współgrają z nowoczesnymi aranżacjami. Firany z woalu są przejrzyste i delikatnie. Na pewno mogą dodać wnętrzu lekkości. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na to jakie wymiary mają firany. Najlepiej zdecydować się na firany na wymiar, to znaczy zmierzyć szerokość karnisza od żabki do żabki, a także od rurki karnisza do podłogi, pozostawiając zapas od 1 do 8 cm. Dobrze sprawdzają się też firany krótkie sięgające parapetu czy tzw. zazdrostki, które dobrze prezentują się zwłaszcza w kuchni, ale i łazience. Jeżeli chcecie wiedzieć, jak dobrać firany, to koniecznie odwiedźcie stronę: alena-firany.pl. Rodzaj materiału jest ważny nie tylko ze względu na odporność na uszkodzenia, ale i zabrudzenia. Firany warto prać w delikatnych programach i wybierać materiały, które są odporne na zagniecenia jak tiul, żakard, czy batyst.
Wykończenie firany – czy ma znaczenie?
Nie tylko rodzaj materiału liczy się przy wyborze firany. Poza nim, a także wymiarem, należy zwrócić uwagę na wykończenie. Otóż można wybrać firanę na taśmie marszczącej, tunelu, przelotkach czy też szelkach. Te ostatnie mogą być np. zdobione kryształkami, co dodaje wytworności choćby w salonie w stylistyce glamour. Z kolei taśma marszcząca pozwala uzyskać optymalną szerokość bez konieczności obcinania firany, a tunel umożliwia wsunięcie jej na karnisz. W tym ostatnim przypadku zawieszenie firany zajmie najmniej czasu. Korzystanie z żabek wymaga albo wykonywania zakładek albo ich równomiernego rozmieszczenia przed zawieszeniem firanki i na pewno jest to bardziej wymagający sposób. Jednocześnie warto podkreślić, że dzięki marszczeniu można uzyskać efektowne draperie, gdy wykorzystuje się kilka firan i upina je w odpowiedni sposób. Zatem rodzaj wykończenia firany dobierzcie tak, by jej wieszanie było dla Was wygodne bądź byście mogli osiągnąć określoną aranżację wnęki okiennej. Wykończenie to nie tylko górna taśma czy marszczenie, bo firana może być zdobiona także u dołu czy to gipiurą, czy choćby kryształkami. Dzięki temu aranżacja okna może być jeszcze bardziej stylowa.
Dopasowanie do aranżacji wnętrza ma kluczowe znaczenie
Oczywiście przy wyborze firany należy zwrócić uwagę na design. Można wybrać modele z haftem komputerowym zdobione kolorową grafiką, np. firany panelowe. Takie firany sprawdzą się do kuchni, ale można je wybrać także do salonu. Firany z siateczkowym wzorem świetnie pasują do minimalistycznych wnętrz. Jednocześnie wpuszczają do nich więcej światła. Gipiura jako wykończenie gładkiej firanki świetnie pasuje do klasycznie urządzonych przestrzeni, choćby w kolonialnym stylu.