fbpx
Aranżacja wnętrz

Montaż listew przypodłogowych krok po kroku – poradnik praktyczny

• Zakładki: 28

Mocowanie listew przypodłogowych to ostatni etap wykańczania podłóg, kiedy pomalowaliśmy już ściany i ułożyliśmy podłogi. Istnieje kilka sposobów na to, aby ułożyć listwy podłogowe na styku podłóg i ścian.

Najpopularniejsze to przykręcanie listew oraz klejenie ich do ściany przy użyciu specjalnego kleju montażowego lub silikonu. Podpowiadamy w naszym praktycznym poradniku jak krok po kroku przeprowadzić montaż listew przypodłogowych.

Listwy podłogowe – jakie wybrać?

Listwy podłogowe są idealnym, bardzo estetycznym sposobem na połączenie wizualne podłogi ze ścianą. To mały detal w aranżacji wnętrz, który ma jednak ogromne znaczenie i warto zwrócić szczególną uwagę na ten element wykończenia podłogi. Ich praktyczne zastosowanie to przede wszystkim możliwość zakrycia różnego rodzaju niedoskonałości na styku podłogi i ściany. Mogą skutecznie zasłonić dylatacje oraz niedociągnięcia powstałe podczas remontu. Dają także możliwość zakrycia kabli biegnących na skraju ściany i podłogi. Ponadto podkreślają styl i charakter pomieszczeń, w których się znajdują.

Listwy podłogowe najczęściej wykonane są z płyt MDF oraz z klejonki sosnowej, która pokrywana jest zwykle naturalnym fornirem lub folią dekoracyjną. Możemy się także spotkać z przypodłogowymi listwami wykończonymi białą okleiną. Te można pomalować na dowolny, interesujący nas kolor, a później wielokrotnie przemalowywać wedle uznania. Mocowanie listew przypodłogowych najlepiej przeprowadzić zaraz po wymalowaniu ścian i ułożeniu podłogi.

Montaż listew przypodłogowych poprzez klejenie do ścian

Wymierzenie i przycięcie listew przypodłogowych

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na montaż listew przypodłogowych jest ich klejenie do ścian przy użyciu silikonu lub kleju montażowego. Pracę rozpoczynamy od wymierzenia i przycięcia listew przypodłogowych na odpowiednią, interesującą nas długość. Następnie układamy na sucho tak przygotowane listwy do złączeń pomiędzy podłogą a ścianą tak, aby upewnić się, czy pasują one do miejsca, gdzie będą przyklejane.

Klejenie listew przypodłogowych do ścian

Następnym etapem jest przyklejenie przyciętych listew do ściany. Do tego celu możemy użyć specjalnego kleju montażowego lub silikonu. To rozwiązanie stosunkowo tanie i szybkie, ma jednak tą wadę, że jest mało perspektywiczne. Jeśli bowiem zdecydujemy się na mały remont, czy korektę w mieszkaniu, będziemy musieli te listwy odrywać, co wiąże się z ich uszkodzeniem i przeprowadzeniem całych prac montażowych od początku.

Gotowy system montażu listew przypodłogowych

Wymierzenie i przycięcie listew podłogowych

Znacznie bardziej praktyczny i perspektywiczny sposób na montaż listew przypodłogowych to korzystanie z gotowych systemów do ich mocowania. Dzięki niemu możemy zarówno sprawnie i solidnie zamocować listwy łączące podłogę ze ścianą, jak również bez trudu zdemontować je, jeśli chcemy pomalować ściany lub przeprowadzić pod nimi instalacje elektryczne. Pierwszym etapem jest wymierzenie, przycięcie i dopasowanie listew do miejsc, gdzie będą one montowane. Pamiętajmy, że na końcach listew należy pozostawić kilka milimetrów, aby nałożyć na nie narożniki.

Mocowanie klamer łączących do ścian

Kolejnym etapem takiego montażu jest przymocowanie klamer, które połączą listwy podłogowe ze ścianą. Klamry te mocujemy w odległości ok. 40–50 cm pomiędzy sobą. Jeśli jednak ściany są krzywe, należy klamry mocujące rozmieścić gęściej. Można zdecydować się na klamry plastikowe lub metalowe. Bez względu jednak na ich rodzaj klamry montowane są przy pomocy wkrętów i kołków rozporowych. Na tym etapie prac możemy w poprowadzić wzdłuż ściany kable elektryczne, które planujemy zakryć listwą przypodłogową.

Mocowanie listew przypodłogowych do klamer łączących

Etapem wieńczącym montaż listew przypodłogowych jest zamocowanie ich do wcześniej zamontowanych klamer. Można spotkać się z kilkoma sposobami montażu listew do klamer. Wszystko zależy od ich rodzaju oraz od zaleceń producenta. W przypadku klamer plastikowych można spotkać się z zakładaniem listwy od góry oraz z systemem góra–przód. Natomiast w przypadku klamer metalowych listwy zakłada się od przodu. Łączenie od góry przeprowadza się w ten sposób, że listwa zakładana jest od góry i dociskana do podłogi. Łączenie systemem góra–przód polega na zakładaniu listwy od góry i dociskaniu do przodu. W przypadku klamer metalowych listwę układamy na podłodze i dociskamy do ściany.

Montaż listew przypodłogowych – na co zwrócić uwagę?

Układanie listew do paneli podłogowych i ścian jest stosunkowo proste i nie powinniśmy mieć większych problemów z przeprowadzeniem tej czynności. Jednak pewnych kłopotów mogą nam nastręczyć listwy łączące się w narożnikach ścian, gdy trzeba je przyciąć pod kątem 45 stopni. Istnieje jednak pewne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy przycinać listew o 45 stopni – to specjalny słupek w kształcie kostki. Układany jest w narożniku i dochodzą do niego listwy zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Układanie listew łączących ściany z panelami nie odbywa się poprzez mocowanie ich do paneli podłogowych lecz do ściany.

Układanie listew można wykonać samemu dysponując podstawowymi narzędziami. Można je zakładać na dwa podstawowe sposoby: poprzez przyklejanie do ściany lub poprzez przykręcanie listew do ścian, a właściwe ich zakładanie na przykręcone wcześniej klamry łączące. Czynności te nie wymagają specjalistycznych narzędzi, ani wysokich umiejętności. Zakładać listwy przypodłogowe może właściwie każdy.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
96 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *