fbpx
Budowa domu

Monitorowanie instalacji fotowoltaicznych – jak często powinno się to robić?

• Zakładki: 33

W każdej instalacji fotowoltaicznej bardzo ważne jest odpowiednie jej monitorowanie. Przedstawiamy, jakie są sposoby monitorowania instalacji PV, jak je wykonać krok po kroku, jak często powinno być wykonywane i jak dbać o panele fotowoltaiczne.

Sposób monitorowania instalacji PV zależy od tego, jaki rodzaj falownika został zastosowany w instalacji fotowoltaicznej. Falownik w trakcie swej pracy gromadzi dane, następnie przekształca je w sygnał elektryczny, a w dalszej kolejności przesyła energię elektryczną do rozdzielni głównej, która znajduje się w budynku.

Sposoby monitorowania instalacji fotowoltaicznej

Instalację fotowoltaiczną można monitorować na dwa sposoby:

  • odczytywanie wartości na wyświetlaczu,
  • korzystanie ze specjalnego programu do monitorowania instalacji PV.

Najprostszym sposobem monitorowania pracy falownika, a co za tym idzie także monitorowania pracy całej instalacji fotowoltaicznej, jest odczytywanie wartości na wyświetlaczu (np. LCD) falownika (inwertera). Większość falowników jest wyposażona w tego typu wyświetlacze.

Istnieją także bardziej zaawansowane układy, tzw. datamanagery. Rejestrują one parametry wejściowe oraz wyjściowe falownika, takie jak np. napięcia, prądy, czy moce. Dane te są zbierane, rejestrowane, przechowywane, a następnie prezentowane w specjalistycznych programach. Dane te są dostępne na stronach internetowych. Właściciel danej instalacji fotowoltaicznej ma dostęp do swojego konta po zalogowaniu. Dzięki temu może przeprowadzać różnego rodzaju analizy: dzienne, miesięczne, czy roczne, a także generować raporty oraz wykresy. Falowniki są mają coraz częściej dostęp do Internetu poprzez połączenia przewodowe Ethernet lub bezprzewodowe Wi-Fi. Dzięki temu można na bieżąco archiwizować, analizować i monitorować wszelkie dane dotyczące domowej instalacji fotowoltaicznej.

Monitorowanie instalacji PV – krok po kroku

Instalacje PV nie wymagają szczegółowych, czasochłonnych, ani pracochłonnych przeglądów. Warto jednak wykonywać kompleksowe monitorowanie instalacji fotowoltaicznych. Regularny monitoring instalacji fotowoltaicznych umożliwia nie tylko utrzymanie optymalnej wydajności, ale także długiej żywotności systemu PV. Ponadto monitorowanie instalacji fotowoltaicznych zwiększa komfort użytkowania systemu i daje możliwość kontroli na pracą instalacji PV. Oto jak krok po kroku wykonać monitoring, kontrolę domowej instalacji fotowoltaicznej:

  • Kontrola instalacji,
  • Kontrola stanu okablowania,
  • Czyszczenie ogniw.

Większość producentów wraz z całym domowym systemem PV oferuje do niego specjalny program, dzięki któremu mamy dostęp m.in. do takich informacji jak pracę oraz wydajność ogniw w czasie rzeczywistym. Aplikację do monitorowania instalacji fotowoltaicznej można zainstalować na komputerze, smartfonie lub tablecie. Dane te mogą być także dostępne w Internecie. Dzięki temu mamy możliwość regularnego sprawdzania pracy całego systemu. Jeżeli jest coś co nas niepokoi powinniśmy się niezwłocznie skontaktować z instalatorem lub producentem.

Kolejnym ważnym krokiem w monitorowaniu domowej instalacji fotowoltaicznej jest kontrola okablowania naszego systemu. Może bowiem zderzyć się tak, że coś nie działa lub działa nie tak jak powinno, gdyż któryś z kabli jest odłączony lub uległ przetarciu z różnych niezależnych od nas przyczyn.

Ostatnią ważną czynnością w utrzymaniu instalacji PV w pełnej sprawności jest czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Pamiętajmy jednak, że czynność ta wymaga wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu. Nieprofesjonalnie wykonane czyszczenie ogniw może doprowadzić do ich uszkodzenia. W związku z tym powinniśmy zlecać to fachowcom.

Jak często powinno się monitorować instalację PV?

Kontrolę działania systemu PV z poziomu programu powinniśmy wykonywać jak najczęściej. Poznamy w ten sposób dokładne parametry naszej domowej instalacji i szybciej zwrócimy uwagę, jeżeli coś jest nie tak. Pozwoli to także na szybszą reakcję i kontakt z producentem lub ekipą montującą.

Jeśli natomiast chodzi o monitoring okablowania, powinno się go przeprowadzać przynajmniej raz do roku. Podobnie rzecz ma się z czyszczeniem paneli słonecznych – najlepiej wykonywać je raz do roku. Najlepszym czasem na czyszczenie paneli jest wiosna w okresie, gdy nie ma ryzyka wystąpienia opadów.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Do mycia paneli fotowoltaicznych używa się najczęściej roztworu, który składa się z płynu do mycia szyb, octu winnego i wody. Panele słoneczne można również myć mydłem (nieściernym), a następnie spłukać je wodą. Pamiętajmy, aby nie stosować silnych detergentów, gdyż mogłyby one wejść w reakcje chemiczne z niektórymi częściami instalacji fotowoltaicznej. Do czyszczenie paneli stosuje się tylko i wyłącznie miękkie materiały, np. gąbkę. Nie można stosować myjek ciśnieniowych, gdyż może to doprowadzić do rozszczelnienia łączenia modułu. W związku w tymi wymaganiami oraz z tym, że ogniwa słoneczna są delikatne, najlepiej ich czyszczenie zlecić profesjonalnej firmie.

Aby naszej domowej instalacji fotowoltaicznej zapewnić długie i sprawne działanie, powinniśmy zainstalować dodatkowe układy pomiarowe, a także monitoring, który można prowadzić dzięki falownikom i specjalnym programom. Ważne jest także raportowanie, kontrolowanie, czy poziom produkowanej energii jest na odpowiednim poziomie. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy kontaktować się z osobami odpowiedzialnymi za serwis instalacji. Bardzo istotne, są również kontrola stanu okablowania i czyszczenie paneli słonecznych.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *