Ława fundamentowa – żelbetowa czy betonowa? Czym się od siebie różnią i jakie jest ich zastosowanie?
Ze względu na wielkość budynku, jaki stawiamy, wybieramy jedno z dwóch rozwiązań: ławy żelbetowe lub ławy betonowe. Dlaczego nie stosuje się innych materiałów do wykonania ław fundamentowych i jakie rozwiązanie wybrać, gdy stawiamy nasz dom?
Ława fundamentowa – co to jest i dlaczego jest niezbędna podczas stawiania fundamentów?
Ława fundamentowa to nic innego, jak pogrubione przedłużenie ścian fundamentowych. Bardziej doświadczone osoby mogą znać także określenie „bankiet”. Niegdyś inaczej stawiano fundamenty – kamienne lub ceglane murowane były na zaprawie wapiennej, a później na cementowej.
Obecnie fundamenty wykonywane są tylko i wyłącznie z betonu. Ławy, w zależności od potrzeb, stawiane są z żelbetu lub betonu.
Fundamenty żelbetowe – wysokie budynki i piętrowe domy
Gdy stawiamy kilkupiętrowy dom lub budynek o dużej powierzchni, musimy liczyć się z tym, że ściany fundamentowe będą stawiać duże naciski na grunt. W takiej sytuacji, by ława fundamentowa nie była wysoka, wykonuje się ławę z żelbetonu.
Fundamenty żelbetowe ze zbrojeniem poprzecznym, który chroni ławę od zginania w przekroju poprzecznym. Fragmenty ław, które widzimy po obu stronach (odsadzki) obciążone są od dołu przez grunt, a zginanie ławy, jakie powodują, jest zmniejszone dzięki ciężarowi gruntu oraz własnemu.
Stosując rozwiązanie w postaci fundamentów żelbetowych, zużywamy mniej betonu, a cała konstrukcja wygląda nowocześniej i sprawia wrażenie lepszego zachowania proporcji w przypadku wysokich budynków.
Fundamenty betonowe – parterowe domki jednorodzinne
W domkach jednorodzinnych stawiane są najczęściej fundamenty betonowe. W przypadku parterowego lub jednopiętrowego domu są one całkowicie wystarczające. Doskonale radzą sobie z obciążeniami na grunt, nie ulegają także łamaniu i zniszczeniom w przekroju poprzecznym.
Warto zadbać o wysokiej jakości beton, przede wszystkim cement ze sprawdzonej cementowni. Jednak trzymając się wszystkich wytycznych, będziemy mieć pewność, że nawet przy użyciu gorszej jakości betonu, nasze fundamenty będą trwałe.
1 thoughts on “Ława fundamentowa – żelbetowa czy betonowa? Czym się od siebie różnią i jakie jest ich zastosowanie?”