fbpx
Majsterkowanie i remonty

Ława fundamentowa – żelbetowa czy betonowa? Czym się od siebie różnią i jakie jest ich zastosowanie?

• Zakładki: 58 • Komentarz: 1


Ze względu na wielkość budynku, jaki stawiamy, wybieramy jedno z dwóch rozwiązań: ławy żelbetowe lub ławy betonowe. Dlaczego nie stosuje się innych materiałów do wykonania ław fundamentowych i jakie rozwiązanie wybrać, gdy stawiamy nasz dom?

Ława fundamentowa – co to jest i dlaczego jest niezbędna podczas stawiania fundamentów?

Ława fundamentowa to nic innego, jak pogrubione przedłużenie ścian fundamentowych. Bardziej doświadczone osoby mogą znać także określenie „bankiet”. Niegdyś inaczej stawiano fundamenty – kamienne lub ceglane murowane były na zaprawie wapiennej, a później na cementowej.

Obecnie fundamenty wykonywane są tylko i wyłącznie z betonu. Ławy, w zależności od potrzeb, stawiane są z żelbetu lub betonu.

Fundamenty żelbetowe – wysokie budynki i piętrowe domy

Gdy stawiamy kilkupiętrowy dom lub budynek o dużej powierzchni, musimy liczyć się z tym, że ściany fundamentowe będą stawiać duże naciski na grunt. W takiej sytuacji, by ława fundamentowa nie była wysoka, wykonuje się ławę z żelbetonu.

Fundamenty żelbetowe ze zbrojeniem poprzecznym, który chroni ławę od zginania w przekroju poprzecznym. Fragmenty ław, które widzimy po obu stronach (odsadzki) obciążone są od dołu przez grunt, a zginanie ławy, jakie powodują, jest zmniejszone dzięki ciężarowi gruntu oraz własnemu.

Stosując rozwiązanie w postaci fundamentów żelbetowych, zużywamy mniej betonu, a cała konstrukcja wygląda nowocześniej i sprawia wrażenie lepszego zachowania proporcji w przypadku wysokich budynków.

Fundamenty betonowe – parterowe domki jednorodzinne

W domkach jednorodzinnych stawiane są najczęściej fundamenty betonowe. W przypadku parterowego lub jednopiętrowego domu są one całkowicie wystarczające. Doskonale radzą sobie z obciążeniami na grunt, nie ulegają także łamaniu i zniszczeniom w przekroju poprzecznym.

Warto zadbać o wysokiej jakości beton, przede wszystkim cement ze sprawdzonej cementowni. Jednak trzymając się wszystkich wytycznych, będziemy mieć pewność, że nawet przy użyciu gorszej jakości betonu, nasze fundamenty będą trwałe.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
506 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Ława fundamentowa – żelbetowa czy betonowa? Czym się od siebie różnią i jakie jest ich zastosowanie?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *