Każde pomieszczenie w naszym domu pełni określoną funkcję. Również łazienka, w której każdego dnia szykujemy się do pracy, szkoły i na większe wyjścia. Jakie elementy wyposażenia łazienki są niezbędne?
Kabina prysznicowa lub wanna
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki jest bez wątpienia kabina prysznicowa lub wanna. Wybór nie jest prosty, ale musimy go dokonać, ponieważ to pomieszczenie zwykle nie ma dużego metrażu – zwłaszcza w blokach. Wanna bez wątpienia daje duże poczucie komfortu, ale czy faktycznie jej potrzebujemy? Kąpiel pod prysznicem oszczędza wodę, energię i czas. Do tego przez wiele osób uznawana jest za bardziej higieniczną – brudna woda na bieżąco spływa, nie osadza się ponownie na naszym ciele.
Umywalki łazienkowe
Poza kabiną i wanną potrzebujemy umywalki, która nie może być zbyt mała! Inaczej woda cały czas będzie chlapać na podłogę. Szczególnie, że w zlewie nie tylko myjemy ręce. Umywalka służy nam również do wielu innych czynności, w tym do przepierania delikatnych ubrań. Optymalna wielkość umywalki to 60-70 cm.
Im głębsza, tym wygodniej będzie nam z niej korzystać. Jeżeli możemy cieszyć się przestronną łazienką, pomyślmy nad dwoma zlewami. Będziemy mogli wykonywać poranną toaletę wspólnie z partnerem nie kłócąc się o to, kto spędza w niej więcej czasu. Pamiętajmy tylko, aby nie umieszczać umywalki za blisko narożnika pomieszczenia. Ergonomia przy umywalce również ma znaczenie!
Baterie do łazienki
Wyposażenie łazienek tj. wanna, kabina prysznicowa i umywalka potrzebują baterii łazienkowych. Muszą być funkcjonalne i estetyczne. Najbardziej popularnym rodzajem armatury bateria sztorcowa, czyli montowana na umywalce. Wyróżnia się też baterie ścienne (natynkowe lub podtynkowe) i wolnostojące. Znaczenie ma także liczba uchwytów. Dostępne są rozwiązania:
- jednouchwytowe – za pomocą jednego uchwytu ustawiamy temperaturę strumienia wody,
- dwuuchwytowe – dzisiaj tracą na popularności, pojawiają się głównie jako baterie w stylu retro,
- bezuchwytowe – wyposażone w czujnik ruchu lub przycisk, który uruchamia strumień wody na określony czas.
Na cenę i jakość baterii wpływa materiał, z którego jest wykonana. Te najtańsze mają cienką chromowaną powłokę, która może szybko się zdzierać. Dlatego lepiej wybierać droższe modele, pokryte grubszą warstwą, która dodatkowo chroni przed zarysowaniami. Baterii używamy na co dzień, powinna być dobrej jakości!
Misy WC i bidety
Niezbędnym elementem wyposażenia łazienki jest również misa WC, a także – opcjonalnie – bidet. W sklepach znajdziemy dwa rodzaje mis: stojące i wiszące. Sedesy stojące są nadal najbardziej powszechnym rozwiązaniem, zapewne z racji uniwersalności i łatwego montażu. Ich cena jest niewysoka, a dodatkowym atutem jest stabilność.
Misy wiszące z kolei montuje się na stelażu podtynkowym, dlatego cały mechanizm spłukujący jest ukryty w ścianie. Jedynym widocznym elementem będzie tutaj przycisk spłukujący. Pamiętajmy o dodatkowych rozwiązań, jakie można wykorzystać w przypadku sedesów. To np. deska wolnoopadająca, która pozwala na ciche korzystanie z toalety.