fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Jaka jest rola siarki i wapnia w rolnictwie? Siarczan wapnia jako nawóz

• Zakładki: 87

Siarka i wapń to jedne z najważniejszych składników odżywczych dla roślin uprawnych. Rośliny pobierają siarkę i wapń w bardzo dużych ilościach, dlatego ich dostarczanie jest tak ważne dla wzrostu i jakości plonów. Rolnicy, którzy dbają o właściwy odczyn gleby pod uprawami, zaopatrują je w potas, magnez, azot i inne składniki, ale często zapominają o nawożeniu wapniem i siarką, które mają ogromne znaczenie dla wysokości i jakości plonu. Jak zadbać o odpowiedni poziom tych składników w uprawach?

Rozwiązaniem są odpowiednio dobrane nawozy. Siarczan wapnia jest nawozem mineralnym, który zawiera zarówno siarkę, jak i wapń, oba tak niezbędne we właściwym rozwoju i wzroście roślin. To uniwersalny nawóz mineralny, który zawiera wysoko przyswajalną siarkę w postaci jonu siarczanowego. Dzięki temu jest łatwo dostępny dla roślin. Kiedy go stosować? Jakie ma zalety? Dowiedz się więcej, przeczytaj nasz artykuł przygotowany we współpracy z Polską Grupą Nawozową

Kiedy stosować siarczan wapnia?

Prawidłowe zaopatrzenie roślin uprawnych w składniki pokarmowe jest niezbędne podczas nawożenia gleby. Kiedy stosować siarczan wapnia w uprawach? Przede wszystkim kiedy w wyniku analizy gleby wykryjemy jego niedobory. Zastosowanie nawozów z siarką i wapniem jest też konieczne, jeśli nie stosujemy obornika ani gnojowicy lub nieczęsto dostarczamy glebie wapń. Aby skutecznie uzupełniać rezerwy siarki i wapnia w glebie, należy stosować nawozy mineralne i systematycznie nawozić glebę naturalnym nawozem, czyli obornikiem. Nawóz z siarczanem wapnia należy też stosować, kiedy uprawiamy rośliny o dużym zapotrzebowaniu na siarkę i wapń, na przykład rzepak czy buraki cukrowe. Nawożenie siarką i wapniem jest przeznaczone do zastosowania po żniwach lub przed sianiem.

Siarczan wapnia – jakie rośliny potrzebują więcej siarki i wapnia?

Konkretne rośliny i warzywa mają większe potrzeby pokarmowe. Które z nich potrzebują więcej siarki i wapnia? Siarczan wapnia zaspokaja specyficzne wymagania roślin, które są szczególnie narażone na niedobór siarki. Nawóz z siarczanem wapnia będzie więc korzystny dla roślin, takich jak: rzepak, buraki cukrowe, kukurydza, gorczyca, rośliny kapustowate czy strączkowe. 

Siarka i wapń w uprawie roślin – korzyści

Jakie korzyści przynosi siarczan wapnia dla roślin?

  • poprawia ogólne właściwości gleby – poprawia strukturę, zwiększa odporność na patogeny, 
  • nie zakwasza gleby i stabilizuje jej odczyn,
  • pomaga stymulować wzrost korzeni,
  • reguluje pobieranie pozostałych składników pokarmowych,
  • zwiększa jakość plonów 

Siarczan wapnia to najlepsze rozwiązanie dla upraw, które wymagają dobrego zaopatrzenia gleby w siarkę i wapń.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
291 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *