Polacy kochają grilla. Grillujemy wszystko i wszędzie. Jednak nie zawsze tak było. Jeszcze 60 lat temu większość gospodarstw posiadała małe wędzarnie, które intensywnie pracowały w miesiącach zimowych. Moda na samodzielne wędzenie wraca. Pozycja grilla jeszcze nie jest zagrożona, ale nic nie jest przesądzone. Jeśli chcesz zacząć eksperymentować z tą starą metodą konserwowania żywności, zachęcamy do budowy prostej wędzarni ogrodowej.
Podstawowe metody wędzenia
Na początek przygody z wędzeniem polecamy wersję na gorąco. Proces ten nie jest zbyt skomplikowany i czasochłonny. Dla przykładu wędzenie szynki w temperaturze 30-50° zajmuje łącznie kilkanaście godzin – szynkę trzymamy w wędzarni łącznie 2 dni, każdego dnia po kilka godzin. Wędzenie na gorąco, czyli w temperaturze 50-85 ° C, zajmie od 2 do 6 godzin. Wędzenie na zimno jest trudniejsze, ponieważ trzeba dym schłodzić do temperatury 15 do 25°C i w tym przedziale utrzymywać przez dłuższy czas. Żywność może pozostawać w wędzarni nawet kilka dni.
Zasada działania wędzarni ogrodowej
Najprostsza wędzarnia składa się z wysokiej i wąskiej komory podzielonej w poziomie na dwie części. Mniejsza (dolna) służy do rozniecania ognia, będącego źródłem dymu. W większej zawiesza się produkty przeznaczone do wędzenia.
Jak zbudować wędzarnię w ogrodzie?
Ogrodową wędzarnię możesz zbudować z różnych materiałów. Jej ostateczna forma zależy od umiejętności budowniczego i jego upodobań estetycznych. Najprostszą wędzarnię ogrodową zrobisz z metalowej beczki, stalowej lub ocynkowanej, bez zanieczyszczeń chemicznych, niemalowanej w środku i kawałka metalowej rury, którą dym będzie płynąć z paleniska do wędzarni. Jeśli wątpisz w powodzenia przedsięwzięcia z powodu swoich umiejętności, możesz zdecydować się na gotową beczkę na wędzarnię do samodzielnego montażu. Ma uchwyty do przenoszenia, pokrywę i poprzeczki do zawieszania mięsa. Palenisko również możesz kupić. Będzie miało formę metalowej komory z otworem na przewód dymowy. Jeśli jednak chcesz zająć się tym samodzielnie, poszukaj starego zbiornika hydroforowego na wodę.
Jeśli masz już wszystkie potrzebne materiały, nadszedł czas na zrobienie małego wykopu o średnicy nieco mniejszej niż wymiar beczki. Zagłębienie musi pozwalać na wprowadzenie pod beczkę, stojącą na skraju wykopu, rury. Będzie ona stanowić przewód dymowy. Przed tobą dalsze kopanie. Musisz stworzyć rów o szerokości ok. 30-40 cm i głębokości 20-30 cm, by ustawić w nim palenisko i ułożyć metalową rurę, która łączy palenisko z wędzarnią. Jeśli nie masz rury, nakryj rów blachą lub deskami, a boki obsyp ziemią, nie pozwalając, by tamtędy wydobywał się dym. Gotowe! Wędzarnia nadaje się do użytku.
M.Ś.