Jeśli doszedłeś do wniosku, że czas zadbać o swoje zdrowie lub kondycję, ale wizja treningów w ustalone dni i godziny w siłowni, do której trzeba dojechać (a później wrócić) działa na ciebie demotywująco, rozważ stworzenie siłowni we własnym domu. Będziesz mógł ćwiczyć, kiedy chcesz i jak chcesz. Zalet domowej siłowni jest dużo więcej. Zapoznaj się z naszym artykułem, by dowiedzieć się, jak wyposażyć twoją własną przestrzeń do pracy nad lepszym samopoczuciem i piękniejszą sylwetką.
Jak stworzyć domową siłownię?
Stworzenie domowej siłowni nie jest szalenie trudne. Oczywiście na początku wymaga pewnego wysiłku i nakładów finansowych, ale biorąc pod uwagę fakt, że zdrowie mamy tylko jedno, a ty zmarnowałeś wiele pieniędzy na niewykorzystane karnety do siłowni, warto zaryzykować. Aby stworzyć domową siłownię, możesz wykorzystać zarówno wolny pokój, jak i piwnicę, garaż, strych lub nawet budynek gospodarczy. Pokój do ćwiczeń może stać się częścią twojego biura.
Jakie korzyści, poza zdrowotnymi, daje posiadanie domowej siłowni?
- Wolność wyboru i elastyczność działania – nie jesteś ograniczony karnetami i narzuconymi programami.
- Prywatność – nie musisz martwić się swoją kiepską formą, słabą kondycją czy też brakiem wiedzy, jak korzystać z danego sprzętu. Nikt nie będzie na ciebie patrzeć.
- Niski koszt – na początku musisz nieco zainwestować. Jeśli jednak planujesz na poważnie zabrać się za swoją formę, jest szansa, że ćwiczenie stanie się twoim codziennym nawykiem, któremu będziesz się oddawać do późnej starości. Brak karnetów, dojazdów, możliwość korzystania z siłowni przez całą rodzinę = zwrot inwestycji.
- Oszczędność czasu – sprzęt masz tylko dla siebie i możesz od razu skupić się na treningu.
- Zwiększenie wartości domu – jeśli stworzysz domową siłownię, będziesz mógł w przyszłości zażądać wyższej ceny za nieruchomość.
Od czego zacząć tworzenie domowej siłowni?
Zanim zaczniesz przekształcać któreś z domowych pomieszczeń w domową siłownię, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. W twojej domowej siłowni powinien znaleźć się sprzęt odpowiadający rzeczywistym potrzebom.
Ile miejsca potrzebujesz?
Średnia wielkość domowej siłowni wynosi między 4,5 m² a 7,5 m². Absolutne minimum to pomieszczenie o wymiarach 2,5 x 3 m. Warto stworzyć siłownię w pomieszczeniu z oknem. Chodzi o kwestię wietrzenia i przyjemnych widoków. W przypadku braku okna trzeba zadać o dobrą wentylację.
Cele ćwiczeń a wyposażenie domowej siłowni
Twoje cele sportowe są ważnymi czynnikami w tworzeniu układu domowej siłowni. Od nich zależy dobór sprzętu, sposób wykonywania ćwiczeń i ilość miejsca potrzebna, by móc swobodnie się poruszać.
Trening cardio
Jeśli zależy ci na zdrowym sercu, zdecyduj się na trening cardio, zwany też wydolnościowym, aerobowym lub tlenowym. W domowej siłowni nastawionej na trening cardio sprawdzą się takie urządzenia jak bieżnia, orbitrek, rower stacjonarny, stepper, ergometr wioślarski i schody treningowe.
Trening siłowy
Gdy chcesz zwiększyć nie tylko masę mięśniową, ale i wytrzymałość organizmu, postaw na trening siłowy. Zainwestuj w regulowaną ławkę, hantle z możliwością dokładania ciężarów, uchwyty do pompek, drążki do podciągania, wyciąg stacjonarny dolny i górny.
Joga
Jeśli twoja aktywność fizyczna nie koncentruje się na budowaniu mięśni i wzmacnianiu organizmu, joga będzie idealna. W takiej siłowni sprawdzą się specjalnej wałki, zwane bolsterami, koła do jogi, opaski oporowe, maty, krzesełko do pogłębiania wykonywanych pozycji.
M.Ś.