fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Jak stworzyć kule kokedama?

• Zakładki: 17

Jeśli chcesz stworzyć wiszący ogród w swoim domu lub po prostu wypełnić puste narożniki mieszkania, z pomocą przyjdą japońskie kule z mchu, znane jako kokedama. By je wykonać, potrzebujesz zaledwie kilku materiałów.

Japońska odmiana drzewka bonsai, uformowana w odsłoniętą, okrągłą bryłę korzenia to sposób na niebanalną dekorację. Będzie prezentować się niezwykle efektownie zarówno zamontowana na ścianie, jak i wyeksponowana na stole lub półce na książki. Ważne, aby wybrane przez ciebie miejsce nie było wystawione na bezpośrednie działanie słońca.

Jakie rośliny można wykorzystać do kokedamy?

Najlepsze będą gatunki o korzeniach płytkich i delikatnych.  Możesz sięgać o wszelkie paprocie, aloesy, bluszcz pospolity, storczyku, rozchodniki, fikusy kształtowane na bonsai lub każdy inny kwiat doniczkowy, który będziesz w stanie umieścić w podłożu, a ono będzie sprzyjać jego wzrostowi. Zanim rozpoczniesz tworzenie kokedamy, zapoznaj się z wymaganiami roślin, których zamierzasz użyć.

Czego potrzebujesz do wykonania kokedamy?

Mchu torfowca (sphagnum), keto, czyli mieszanki tortu i bagnistej ziemi, która powstaje w wyniku gnicia korzeni i łodyg ryżu, a ponadto gliny akadama o drobnej granulacji, wody, sznurka jutowego lub bawełnianego do związania kompozycji i oczywiście żywej rośliny. Na początek polecamy paproć. Przydadzą się również folia, szklana miska, łyżka i nożyczki.

Krok 1

Mech wymieszaj z keto w proporcji 7:3. Następnie dodaj wody i kontynuuj formowanie. Gdy powstanie mieszanka o konsystencji błota, dodaj akadamę. Sprawi ona, że mieszanka będzie nieco bardziej chropowata. Zamiennikiem może być wypalana glina.  Formuj mieszankę tak długo, aż stworzysz kulkę o wielkości dużej pomarańczy lub grejpfruta.

Krok 2

Usuń luźną ziemię z paproci lub innej rośliny, na którą się zdecydowałeś, a następnie obłóż korzenie rośliny przygotowaną wcześniej mieszanką. Kolejnym krokiem jest obłożenie kuli mchem i obwiązanie sznurkiem, aby mech pozostał na miejscu. Możesz również przełamać kulę, którą zrobiłeś z mieszanki i umieścić owiniętą mchem roślinę (paproć) między dwiema połówkami, ponownie formując kulę.

Krok 3

Gotową kulę spryskaj wodą.

Jak pielęgnować kokedamę?

Kula kokedama jest tradycyjnie tworzona przy użyciu gleby, która ma ciężki skład gliny i nie kruszy się łatwo. Aby sprawdzić, czy kula wymaga nawodnienia, wystarczy ocenić jej ciężar. Dobrym wyznacznikiem poziomu wilgotności jest również stan mchu. Jeśli jest suchy, to czas na podlewanie. Jak to zrobić? Po prostu zanurz kulę w wodzie na ok. 5 minut. Gdy zauważysz, że na powierzchni nie pojawiają się już pęcherzyki powietrza, możesz zakończyć wodną kąpiel swojej rośliny.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
104 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *