Czy wiesz, jak rozpoznać, że masz do czynienia z panelami fotowoltaicznymi niskiej jakości? Jeśli nie, to zachęcamy do lektury artykułu. Dowiesz się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, by sprzęt był wydajny, a oszczędności w skali roku znaczne.
Klasa ogniw fotowoltaicznych
Na rynku dostępne są trzy klasy ogniw fotowoltaicznych: A, B oraz C. O klasach B i C możesz do razu zapomnieć. Tylko klasa A ma najdłuższą żywotność i jednocześnie najlepiej działa. Oczywiście będzie to najdroższy typ paneli, ale nie liczy się tu i teraz, lecz perspektywa długoterminowa, a to zdecydowanie opłacalna inwestycja.
Spadek sprawności paneli fotowoltaicznych na przestrzeni lat
Nawet najlepszy sprzęt z czasem traci moc i jest to naturalny proces. Nic nie trwa wiecznie. Dobra wiadomość jest taka, że wielu producentów paneli sprawdza ich żywotność, więc możesz zapoznać się z wynikami jeszcze przed zakupem. Musisz być świadom tego, że w pierwszym roku moc fotowoltaiki spada od 1 do 5%, a następnie się stabilizuje. Dobrej jakości panele nie powinny tracić więcej niż 1% mocy rocznie. Najlepsza tracą mniej niż 0,5%. Jeśli w ciągu 20 lat panele stracą powyżej 25%, masz do czynienia ze słabej jakości technologią.
Wartość współczynnika wypełnienia FF
Informuje nas o wydajności wybranych paneli fotowoltaicznych. Im wyższa wartość współczynnika wypełnienia FF, tym z lepszym sprzętem masz do czynienia. W przypadku paneli klasy A wskaźnik wynosi od 75 do 80%. Panele niskiej jakości mają wartość współczynnika FF poniżej 70%.
Spadek mocy w zależności od temperatury
Wbrew pozorom fotowoltaika nie pracuje najwydajniej podczas upalnego lata, gdy żar leje się z nieba. Najwięcej prądu generuje w słoneczne, ale chłodne dni. Większość paneli najlepiej działa w temperaturze 24-26°C. Z każdym kolejnym stopniem następuje spadek mocy. W przypadku paneli klasy A spadek nie może być większy niż 1-2% na każdy kolejny stopień.
Test odporności na PID
Składa się z dwóch 96-godzinnych sesji, podczas których panele poddawane są ich maksymalnemu napięciu w warunkach 85°C oraz względnej wilgotności na poziomie 85%. Najlepsze panele fotowoltaiczne tracą mniej niż 2% mocy po takim teście. Instalację fotowoltaiczną można zabezpieczyć przed efektem PID. Kupując panele, zwróć uwagę, czy zastosowano takie zabezpieczenie. Szukaj informacji na ten temat w katalogu i zawsze weryfikuj w Internecie normę IEC.
M.Ś.