fbpx
Ogród

Jak poradzić sobie z mchem w ogrodzie?

• Zakładki: 50 • Komentarz: 6


Jedni uważają go za piękną, naturalną ozdobę. Dla innych jest zmorą i przekleństwie. Mowa o mchu. Kiedy występuje w naturze, w leśnej scenerii, zazwyczaj jest obiektem naszych zachwytów. Jednak kiedy zarasta bez opamiętania nasz wypielęgnowany trawnik, lub zaczyna pokrywać kamienne elementy, wówczas pragniemy ukrócić jego ekspansywne działania. Jakie są metody na walkę z nim?

Mech w ogrodzie

Zacznijmy od tego, czym jest mech i jakie jest jego ulubione środowisko. Ta niewysoka roślinka, należy do gromady roślin telomowych. Jego wysokość nie przekracza zazwyczaj 10 centymetrów. Najlepiej czuje się w wilgotnym środowisku, w  miejscach zacienionych, osłoniętych przed promieniami słonecznymi. Zazwyczaj większość gatunków była spotykana w lasach, dolinach strumieni, w cieniu drzew. Obecnie, sporo z gatunków wykształciło w sobie umiejętność dostosowania się do warunków miejskich. To właśnie one pokrywają wybrukowane podjazdy, schody, kamienne płoty czy drewniane elementy naszego domu. Mchy zagrażają nie tylko obiektom stałym, ale i innym roślinom w naszym ogrodzie. Pokrywają całe trawniki, wypierając wręcz murawę. Zdarzają się też przypadki wtargnięcia mchu na grządki i rabaty!

mech2

Jeśli chcesz walczyć z mchem…

Jak sobie radzić z tym niepozornym rozbójnikiem, który bezczelnie panoszy się w naszym ogródku? W przypadku powierzchni drewnianych i kamiennych, kluczem do sukcesu jest systematyczna pielęgnacja i czyszczenie miejsc narażonych na ekspansję mchu. Uważajcie jednak na sposoby czyszczenia. Unikajcie ostrych szczotek, które mogą zarysować powierzchnię. Najlepiej w tym celu użyć strumienia wody pod ciśnieniem, efekt utrwalić stosując specjalistyczny płyn ( dostępny tutaj: http://cykcyk.com.pl/), który nie tylko usuwa mchu i porosty, ale również zapobiegnie nawrotu zielonego oprawcy przez kolejne kilka miesięcy.

comments icon6 komentarzy
6 komentarze
265 wyświetleń
bookmark icon

6 thoughts on “Jak poradzić sobie z mchem w ogrodzie?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane