Galopująca inflacja i nieustanne podwyżki sprawiają, że możemy pozwolić sobie na mniej niż jeszcze rok temu. Z niepokojem zaglądamy do portfela, zastawiając się, jak żyć, by drastycznie nie obniżać komfortu tego życia. Oszczędzanie stało się codziennością. O ile nie zawsze da się oszczędzić na jedzeniu, jeśli zależy nam, by nie pogarszać jego jakości, o tyle można poczynić oszczędności w zakresie wody i energii cieplnej. Zobacz kilka sprawdzonych sposobów na obniżenie rachunków za wodę i ogrzewanie.
Jak oszczędzać wodę? Skróć czas kąpieli
Absolutnie nie chodzi nam o to, by zbyt mocno wziąć sobie do serca powiedzenie, że częste mycie skraca życie. Gorąco jednak namawiamy do zmiany nawyków kąpielowych. Zamiast kąpieli w wannie wybierz prysznic (w wannie również możesz wziąć prysznic). Skróć czas kąpieli o połowę. Każda minuta kąpieli to zużycie wody na poziomie 8-12 litrów.
Jak oszczędzać wodę? Bateria termostatyczna
Jeśli zainwestujesz w baterię termostatyczną, nie będziesz marnować wody podczas ustawiania parametrów kąpieli. Mówimy tutaj nawet o 150 litrach tygodniowo! Wspomniana bateria ma wbudowany mechanizm mieszania gorącej i zimnej wody, więc 3-4 sekundy po otwarciu strumienia wody będziesz mógł odbyć kąpiel dokładnie taką, jak lubisz. Bateria, która utrzymuje stałą temperaturę wypływającej wody, przyda się również wtedy, gdy w instalacji występują wahania ciśnienia. Warto zaznaczyć, że taki zakup nie ma sensu, jeśli o temperaturę wody w twoim domu dba przepływowy podgrzewacz. Działanie termostatu sprawi, że natężenie strumienia spadnie poniżej minimalnej wartości, od której działa podgrzewacz.
Jak oszczędzić wodę? Kup perlator
Baterie łazienkowe, które wyposażone są w perlator, czyli ekologiczny napowietrzacz, mieszający strumień wody z powietrzem, pozwalają na zmniejszenie przepływu wody na minutę. Zamiast 13 litrów wody zużyjesz 5. Komfort korzystania z kranu lub prysznica będzie taki sam jak w przypadku baterii bez perlatora. Mniejsza ilość wody do podgrzania to niższy koszt korzystania z pieca gazowego lub elektrycznego, a ponadto mniejsza ilość ścieków.
Jak oszczędzać wodę? Nie pierz, gdy bęben pralki nie jest całkowicie zapełniony
Do tej pory nie zwracaliśmy na to uwagi, ale teraz powinniśmy. Pełna pralka to mniej cykli prania. Mniej prania, to mniej zużytej wody i energii. Pamiętaj, że bęben ma być pełny, a nie przepełniony. Bierz pod uwagę ładowność pralki określoną przez producenta. Możesz również wykonać test pięści. Jeśli możesz swobodnie wsunąć dłoń do załadowanej pralki i zacisnąć pięść, wszystko jest, jak być powinno.
Jak oszczędzać energię cieplną? Uszczelnij okna
Zużyte uszczelki mogą kurczyć się, pękać i tracić elastyczność pod wpływem eksploatacji. Nie trzeba tłumaczyć, z czym to się wiąże. Poproś fachowca o sprawdzenie, czy masz odpowiednio ustawione okna, a następnie wymień uszczelki. Doraźnie możesz skorzystać z taśmy uszczelniającej.
Jak oszczędzać energię? Postaw na odpowiednie grzejniki
Odpowiednie, czyli jakie? Najlepiej aluminiowe. Ten materiał nagrzewa się szybciej niż stal i szybciej oddaje ciepło do otoczenia. To z kolei przekłada się na niższe rachunki.
Jak oszczędzać energię cieplną? Głowica termostatyczna i ekran zagrzejnikowy
Głowica termostatyczna to wyposażenie grzejnika mocowane na zaworze termostatycznym. Pozwala sterować temperaturą we wnętrzu i utrzymywać ją na żądanym poziomie. Dzięki temu wykorzystujemy tylko tyle energii cieplnej, ile w danym momencie potrzebujemy. Z kolei ekrany zagrzejnikowe odbijają ciepło w stronę pomieszczenia, polepszając efektywność ogrzewania. Wysokiej jakości ekran jest w stanie odbić nawet 90% emitowanych promieni cieplnych, co przekłada się na oszczędność do 5% procent energii cieplnej.
M.Ś.