fbpx
Budowa domu

Jak montować puszki instalacyjne podtynkowe i natynkowe?

• Zakładki: 19

W naszym poradniku podpowiadamy jak należy właściwie montować puszki instalacyjne podtynkowe i natynkowe. Przedstawiamy również najczęściej popełniane błędy przy montażu puszek oraz przedstawiamy dobre praktyki oraz zasady, które zapewnią trwałość instalacji elektrycznej.

Na rynku jest wiele typów puszek elektrycznych. Najważniejszy podział to: puszka podtynkowa i puszka natynkowa, inaczej puszka elektryczna zewnętrzna. Instalacyjna puszka elektryczna służy docelowo do montażu sprzętu elektrycznego.

Jak zamontować puszkę elektryczną w pełnej ścianie?

Najpierw należy wyznaczyć punkty pod puszki. Następnie należy wywiercić odpowiedni otwór – typowa średnica zewnętrzna takiej puszki wynosi około 63mm. Przydadzą się nam więc młotowiertarka i otwornica o średnicy przynajmniej 65 mm. Głębokość takiego otworu może być różna:

  • puszka głęboka to 61 mm,
  • puszka płytka to 41 mm.

Jeśli natomiast trzeba zamontować puszkę podwójną, potrójną lub jeszcze większą to, powielamy liczbę otworów. Gotowy otwór należy oczyścić z resztek po wierceniu. Warto również dodatkowo przy takim otworze wywiercić otwór pomocniczy, który będzie mieć zastosowanie pod przewody wchodzące czy też wychodzące z puszki.

Kolejny etap to osadzenie puszki w ścianie. Minimalna grubość tynku na przewodach to 5 – 7 mm. Bardzo ważne, aby wypoziomować puszkę, tak aby była zamontowane równolegle zarówno do pionu, jak i poziomu linii ścian i podłóg. W przypadku puszek łączonych szeregowo powinny one być odpowiednio mocno połączone ze sobą – w przeciwnym razie również nie będzie to wyglądać estetycznie.

Jak zamontować puszkę elektryczną w ścianie z płyty g-k?

Montaż puszki elektrycznej w ścianie wykonanej z płyty g-k, czyli w ścianie pustej, również rozpoczyna się od oznaczenia miejsce, gdzie te gniazdka będą montowane. Następnie przechodzi się już do przygotowania otworu. Przeprowadzenie instalacji elektrycznej w ścinie z płyt g-k ma zupełnie inny charakter niż w przypadku ścian pełnych. W ścianach pustych okablowanie rozprowadza się między profilami, do których zostaną przykręcone płyty g-k. Przewody, które przechodzą przez profile muszą być zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Montaż puszek przeznaczonych do ścian pustych jest o wiele szybszy i łatwiejszy w porównaniu do puszki przeznaczonej do ścian pełnych. Do montażu puszki instalacyjnej w ścinie pustej posłuży nam wkrętarka z otwornicą oraz wkrętak krzyżakowy. Ponadto przygotowany otwór nie będzie już wymagać takiego kalibrowania – jest niemal od razu gotowy, aby przeprowadzić ostateczny montaż puszki.

Teraz przychodzi czas na osadzenie puszki w przygotowanym wcześniej otworze. Posłuży do tego wkrętak krzyżakowy. Puszkę należy wsadzić w przygotowanym otworze, a następnie dokręcić śrubki zakończone łapkami blokującymi. Śrubki te dokręca się aż do chwili, gdy czuć opór. Bardzo ważne, aby nie stosować zbyt dużej siły podczas wykonywania tej czynności, gdyż łapki, które przytrzymują puszkę nie mogą przejść na zewnątrz – spowodowałoby to, że puszka nie będzie trzymać się odpowiednio w otworze. Puszki tego typu nie wymagają przeprowadzenia czynności poziomowania.

Należy jednak pamiętać, że źle zamontowana puszka w ścianie pustej może w późniejszym etapie użytkowania skutkować w czasie użytkowania domowej instalacji elektrycznej wyciąganiem gniazdka razem z puszką. Dosyć często popełnianym błędem przy montażu puszki w pustej ścianie jest też dobór nieodpowiedniej średnicy otwornicy do otworu. Czasami można też zbyt mocno dokręcić łapki trzymające puszkę w otworze.

Montaż puszki elektrycznej w ścianie – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasza instrukcja – poradnik – jak zamontować puszkę instalacyjną w ścianie był dla Was zrozumiały. Dzięki niemu bez przeszkód poradzicie sobie z własnoręcznym montażem puszek instalacyjnych w ścianach.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
11 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *