fbpx
Energia geotermalna

Jak działa pompa ciepła?

• Zakładki: 48

Obecnie pompa ciepła to popularne urządzenie grzewcze. Jego zadaniem jest pozyskanie energii ze środowiska i oddanie jej do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak działa pompa ciepła i czym jest, zostań z nami lub odwiedź stronę Sunday Polska https://sundaypolska.pl/pompa-ciepla/.

Co to jest pompa ciepła i jak działa? 

To ekologiczne i wydajne źródło ciepła, które umożliwia pozyskanie energii ze środowiska naturalnego nawet na poziomie 75 procent. Pompa ciepła to jednak urządzenie, które ze względu na sposób swojego funkcjonowania umożliwia nie tylko ogrzewanie domu, ale też odgrywa ważną rolę w procesie zmniejszenia emisji zanieczyszczeń ze środowiska naturalnego. 

Pompa ciepła – jak działa? 

Przeznaczenie pomp ciepła pozostaje łudząco podobne do wykorzystywanych urządzeń, które znamy pod nazwą kotła (gazowego lub zasilanego za pomocą paliwa stałego). Źródło grzewcze, czyli w omawianej sytuacji właśnie pompa ciepła, w trakcie swojego działania doprowadzi do podgrzewania wody lub innego czynnika grzewczego. Następnie urządzenie oddaje pozyskane ciepło do instalacji, co umożliwia ogrzewanie budynku. Pompa ciepła pozyskuje energię ze środowiska naturalnego, aby z wykorzystaniem części energii elektrycznej doprowadzić do przetwarzania ciepła zgodnie z zapotrzebowaniem na działanie centralnego ogrzewania i c.w.u. 

Efektywność tego urządzenia pozostaje uzależniona przede wszystkim od metody pozyskiwania energii ze środowiska. W trakcie ostatnich miesięcy największą popularnością cieszy się wykorzystanie ciepła z powietrza, którego pozyskiwanie gwarantują powietrzne pompy ciepła. 

Codzienność z pompą ciepła to przede wszystkim wygoda ze względu na to, że nie wymagają one praktycznie żadnej ingerencji i obsługi. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że pompy ciepła to urządzenia, które nie zobowiązują nas do przeznaczenia dodatkowej przestrzeni na magazynowanie opału. Oprócz tego istotnym czynnikiem podczas wyboru decyzji jest ochrona środowiska naturalnego. 

Pompy ciepła – jakie rodzaje można spotkać na rynku? 

Pompy ciepła, które obecnie można znaleźć na rynku, dzielimy pod kątem dolnego i górnego źródła. Dolne źródło, czyli grunt, powietrze i wody podziemne to miejsca, z którego pompy ciepła danego rodzaju pobierają energię. Z kolei urządzenia należące do tych wykorzystujących górne ciepło pozyskują je z emiterów ciepła, takich jak kaloryfery, nawiewy i ogrzewanie podłogowe. 

Jak działa pompa ciepła powietrzna?  

Pompy ciepła typu powietrze-woda stanowią najbardziej rozpowszechniony rodzaj urządzeń, wykorzystujących dolne źródło, czyli energię powietrzną. Dużym atutem tego sprzętu jest przede wszystkim ich prosty montaż (w porównaniu z montażem pomp gruntowych proces ten jest znacznie prostszy), z kolei minusem może okazać się obniżenie sprawności pompy powietrznej w sytuacji bardzo drastycznego spadku temperatury na zewnątrz do ponad -28°C. 


Działanie powietrznych pomp ciepła nie powoduje emisji spalin, czy wykorzystywania zasobów naturalnych. Co więcej, jest rozwiązaniem bezobsługowym na co dzień.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
69 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *