Jak dobrać elektrozaczep do furtki? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadają eksperci z TwojaBrama.pl
Wybór odpowiedniego elektrozaczepu do furtki może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych modeli i typów, które dodatkowo różnią się przeznaczeniem. Chcąc spełnić swoje potrzeby w zakresie kontrolowania strefy wejścia, a także ogólnego bezpieczeństwa, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj elektrorygla, ale i jego moc oraz sposób instalacji.
Wybierając zamek elektromagnetyczny do furtki, należy pamiętać, że jego moc musi być dostosowana do rodzaju i wielkości bramy. Koniecznie trzeba upewnić się, czy elektrozaczep ma odpowiednią ochronę przed przepięciami i jest zgodny z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Ostatnim elementem, ale równie ważnym, jest łatwość montażu oraz możliwość regulacji siły otwierania i zamykania drzwi. Jeśli furtka wyposażona jest w domofon lub wideodomofon, ważną kwestią jest kompatybilność systemów. Dużą popularnością cieszą się standardowe elektrozaczepy awersyjne, zasilane z 12 V napięcia stałego lub zmiennego. Możliwości jest jednak więcej.
Rygiel z wyłącznikiem
Czasowe lub trwałe odblokowanie rygla następuje po wciśnięciu specjalnego przełącznika. Blokada przejścia pojawia się po ponownym użyciu przełącznika. Tego typu rozwiązanie sprawdza się zarówno w firmach, gdzie mamy do czynienia z dużym ruchem (pracownicy wchodzą i wychodzą), jak i na posesjach prywatnych, szczególnie tam, gdzie bawią się dzieci.
Rygiel z pamięcią
Impuls odblokowuje zapadkę i „zapamiętuje” sygnał do momentu zamknięcia furtki. Idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają w zwyczaju noszenia kluczy przy sobie.
Elektrozaczep rewersyjny
Działa odwrotnie niż elektrozaczep standardowy. W przypadku braku zasilania pozostaje otwarty. Po podaniu zasilania elektrozaczep blokuje się, uniemożliwiając otwarcie drzwi. Rozwiązanie najczęściej stosowane jest w ciągach ewakuacyjnych.
Elektrozaczepy symetryczne i niesymetryczne
Elektrozaczepy o symetrycznej konstrukcji, w przeciwieństwie do niesymetrycznych, nie wymagają różnego otworowania w drzwiach lewych i prawych. Dzieje się tak ze względy na równą odległość od zapadki do obu krańców obudowy. Elektrozaczep niesymetryczny może być montowany do drzwi prawnych lub lewych, ale wymaga otworowania w ościeżnicy w zależności od kierunku drzwi.
Rygle wzmocnione
Ze względu na swoją konstrukcję sprawdzają się przy masywnych bramach o ciężkich skrzydłach.
Zwora elektromagnetyczna
To alternatywny rodzaj zamka. Składa się z elementu zawierającego elektromagnes, który jest montowany na ościeżnicy drzwi oraz metalowej płytki, którą umieszcza się na skrzydle drzwi. Zasilona cewka znajdująca się wewnątrz zwory przyciąga płytkę, blokując w ten sposób wejście. Na rynku możemy spotkać elektrozwory o sile trzymania od 60 do ponad 1200 kg, dlatego też będą współpracować z każdym typem drzwi, w tym również przy furtkach.