fbpx
Wokół domu

Jak dobrać elektrozaczep do furtki? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadają eksperci z TwojaBrama.pl

• Zakładki: 28


Wybór odpowiedniego elektrozaczepu do furtki może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych modeli i typów, które dodatkowo różnią się przeznaczeniem. Chcąc spełnić swoje potrzeby w zakresie kontrolowania strefy wejścia, a także ogólnego bezpieczeństwa, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj elektrorygla, ale i jego moc oraz sposób instalacji. 

Wybierając zamek elektromagnetyczny do furtki, należy pamiętać, że jego moc musi być dostosowana do rodzaju i wielkości bramy.  Koniecznie trzeba upewnić się, czy elektrozaczep ma odpowiednią ochronę przed przepięciami i jest zgodny z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Ostatnim elementem, ale równie ważnym, jest łatwość montażu oraz możliwość regulacji siły otwierania i zamykania drzwi. Jeśli furtka wyposażona jest w domofon lub wideodomofon, ważną kwestią jest kompatybilność systemów. Dużą popularnością cieszą się standardowe elektrozaczepy awersyjne, zasilane z 12 V napięcia stałego lub zmiennego. Możliwości jest jednak więcej. 

Rygiel z wyłącznikiem 

Czasowe lub trwałe odblokowanie rygla następuje po wciśnięciu specjalnego przełącznika. Blokada przejścia pojawia się po ponownym użyciu przełącznika. Tego typu rozwiązanie sprawdza się zarówno w firmach, gdzie mamy do czynienia z dużym ruchem (pracownicy wchodzą i wychodzą), jak i na posesjach prywatnych, szczególnie tam, gdzie bawią się dzieci. 

Rygiel z pamięcią 

Impuls odblokowuje zapadkę i „zapamiętuje” sygnał do momentu zamknięcia furtki. Idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają w zwyczaju noszenia kluczy przy sobie.

Elektrozaczep rewersyjny

Działa odwrotnie niż elektrozaczep standardowy. W przypadku braku zasilania pozostaje otwarty. Po podaniu zasilania elektrozaczep blokuje się, uniemożliwiając otwarcie drzwi. Rozwiązanie najczęściej stosowane jest w ciągach ewakuacyjnych.

Elektrozaczepy symetryczne i niesymetryczne 

Elektrozaczepy o symetrycznej konstrukcji, w przeciwieństwie do niesymetrycznych, nie wymagają różnego otworowania w drzwiach lewych i prawych. Dzieje się tak ze względy na równą odległość od zapadki do obu krańców obudowy. Elektrozaczep niesymetryczny może być montowany do drzwi prawnych lub lewych, ale wymaga otworowania w ościeżnicy w zależności od kierunku drzwi.

Rygle wzmocnione 

Ze względu na swoją konstrukcję sprawdzają się przy masywnych bramach o ciężkich skrzydłach. 

Zwora elektromagnetyczna 

To alternatywny rodzaj zamka. Składa się z elementu zawierającego elektromagnes, który jest montowany na ościeżnicy drzwi oraz metalowej płytki, którą umieszcza się na skrzydle drzwi. Zasilona cewka znajdująca się wewnątrz zwory przyciąga płytkę, blokując w ten sposób wejście. Na rynku możemy spotkać elektrozwory o sile trzymania od 60 do ponad 1200 kg, dlatego też będą współpracować z każdym typem drzwi, w tym również przy furtkach.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
104 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *