Planujesz instalację ładowarki do aut elektrycznych (wallbox) w swoim garażu? Jeśli nie masz wystarczających umiejętności technicznych wówczas zainstalowanie własnej stacji ładowania samochodu elektrycznego może się wydać zadaniem skomplikowanym. Od czego trzeba zacząć oraz czy można przeprowadzić instalację stacji samodzielnie? Ile kosztuje montaż wallboxa?
W artykule postaramy się wyjaśnić jakie czynniki są kluczowe przy planowaniu montażu oraz co powinno zwrócić waszą szczególną uwagę podczas planowania instalacji. Jeśli jesteś użytkownikiem samochodu elektrycznego lub planujesz jego zakup to ładowanie go z domowej stacji ładowania jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jak wygląda montaż takiej ładowarki w garażu, o czym musisz pamiętać i na co powinieneś zwrócić uwagę, na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Czy mogę samodzielnie zainstalować ładowarkę do samochodów elektrycznych w swoim domu?
Jeżeli posiadasz uprawnienia SEP w odpowiednich kategoriach wówczas jesteś odpowiednio przygotowany, aby samodzielnie zainstalować ładowarkę. W przeciwnym wypadku zleć to zadanie elektrykowi, który posiada świadectwo kwalifikacyjne SEP. Powierzając zadanie fachowcom, masz pewność, że ładowarka zostanie prawidłowo i bezpiecznie zamontowana. Pozwoli to też w przyszłości uniknąć awarii. Pamiętaj, że niektóre urządzenia ładujące tracą swoje gwarancje, jeśli nie zostaną zainstalowane przez uprawnionego elektryka. Przed rozpoczęciem poszukiwań fachowca upewnij się, że ładowarka posiada instrukcję montażu w języku polskim. Jeśli nie, wówczas spytaj fachowca o kwalifikacje językowe.
Gdzie znaleźć odpowiednią firmę zajmującą się instalacją ładowarek do aut elektrycznych?
Najlepiej skorzystać z instalatora rekomendowanego przez producenta ładowarki lub sprzedawcę. Doświadczeni sprzedawcy podpowiedzą Ci jaką ładowarkę wybrać, a nierzadko zarekomendują instalatora, który posiada doświadczenie z konkretnym produktem. Jeśli z jakichś względów nie jest to możliwe, wówczas do wyboru masz kilka opcji: możesz zapytać znajomych, którzy instalację mają już za sobą i na pewno mają kontakt do odpowiedniej sprawdzonej osoby, możesz również podpytać na forach kierowców pojazdów elektrycznych, skonsultować się z lokalnym sprzedawcą samochodów lub wyszukać doświadczonych instalatorów online.
Jak wygląda i ile trwa proces instalacji ładowarki do samochodów elektrycznych?
Przed zakupem zawsze upewnij się, że domowa instalacja elektryczna przystosowana jest, aby dostarczyć zasilania o odpowiednich parametrach oraz że posiadasz odpowiedni zapas mocy. Aby tego dokonać wykonaj zdjęcia domowej rozdzielnicy oraz miejsca montażu stacji i prześlij je fachowcowi. Możesz także zaprosić go na wizję lokalną. Pamiętaj jednak, aby szanować czas i zdrowie swoje oraz wykonawcy, redukując kontakt bezpośredni i załatwiając sprawy zdalnie, jeśli tylko to możliwe.
Jeśli to konieczne elektryk przeprowadzi niezbędne zmiany w instalacji elektrycznej, prowadząc do miejsca montażu przewody o większych przekrojach. Czas i koszt ewentualnych zmian jest trudny do oszacowania i zależy od konkretnych warunków. Sam montaż ładowarki zajmuje zwykle około 2-4 godzin i obejmuje wykonanie połączeń, montaż ładowarki oraz jej uruchomienie. Idealnie, jeśli twój fachowiec dysponuje specjalistycznym testerem, który symuluje komunikację między stacją a samochodem. Jest to jedna z rzeczy, o które warto zapytać przed zleceniem prac.
Po skończonej instalacji nie pozostaje Ci nic innego jak zapoznać się z instrukcją obsługi sprzętu i rozpocząć użytkowanie.
Kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze usługi instalacji ładowarki do pojazdów elektrycznych
Bezpieczeństwo: najwyższy priorytet przy instalacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych
Bezpieczne zainstalowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych jest kluczowe, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego instalatora, który będzie posiadał stosowne uprawnienia. Przed montażem należy pamiętać również o sprawdzeniu parametrów domowej instalacji elektrycznej i zweryfikować dostępną rezerwę mocy w budynku. Będzie mieć to istotny wpływ na wybór mocy ładowarki. Warto wiedzieć, że:
- 3,7 kW to 1 faza, 16 A,
- 7,4 kW to 1 faza, 32A lub 2 fazy po 16A, w niektórych autach niemieckich,
- 11 kW to 3 fazy po 16A,
- 22 kW oznacza 3 fazy po 32A.
Ładowarka do samochodów elektrycznych jak każde urządzenie elektryczne jest źródłem ryzyka porażenia prądem. Tak więc, jeśli nie zostanie prawidłowo zainstalowana, Ty i osoby w pobliżu (Twoja rodzina, przyjaciele lub sąsiedzi) jesteście narażeni na potencjalnie niebezpieczny kontakt z elektrycznością.
Spełnienie norm: instalacja ładowarki zgodna z przepisami
Wybór doświadczonego fachowca, posiadającego uprawnienia SEP, zajmującego się instalacją ładowarek oznacza również gwarancję zgodności instalacji z przepisami krajowymi, takimi jak np. przepisy budowlane i normy elektryczne.