fbpx
Ogród

Dziki żywopłot z pnączy

• Zakładki: 22

Jeśli szukasz pomysłu na ekonomiczne ogrodzenie ogrodu lub posesji, warto zaufać naturze i postawić na szybko rosnący dziki żywopłot z pnączy. Może stać się przyciągającą oko praktyczną ozdobą przydomowej przestrzeni, która nie będzie wymagać dużego zaangażowania z twojej strony, jak w przypadku tradycyjnego żywopłotu. Poznaj zalety tego rozwiązania.

Jakie pnącza można wykorzystać do stworzenia dzikiego żywopłotu?

Wybór jest ogromny, ale warto na chwilę zapomnieć o estetyce i zacząć od podstaw. Zastanów, w którym miejscu ma stanąć dziki żywopłot. Większość pnączy lubi stanowiska słoneczne lub też połowicznie zacienione. Pnączy cieniolubnych jest niewiele. Kolejną kwestią, którą warto przemyśleć, jest zapotrzebowanie na dodatkowe podlewanie. Koniecznie trzeba pochylić się nad kwestią żywotności. Musisz zdecydować, czy lepsze będą pnącza jednoroczne, czy jednak wielosezonowe. Stawiasz na kolor czy może chcesz, aby powierzchni twojego ekopłotu była jednobarwna? Najbardziej popularny i jednocześnie najmniej wymagający jest żywopłot z bluszczu. Jeśli marzysz o kolorowym i kwitnącym żywopłocie, zdecyduj się na wisterie lub powojniki.

Pnącza jednoroczne sposobem na ogrodowe metamorfozy

To sposób na coroczne metamorfozy przestrzeni przydomowej. Jeśli chcesz prezentować swój ogród w różnych odsłonach, czyniąc jego aranżację dynamiczną, już wiesz, że wielosezonowe pnącza nie są dla ciebie. Do stworzenia żywopłotu z pnączy jednorocznych możesz wykorzystać fasolę ozdobną, chmiel japoński, wilec, kobeę, nasturcję, groszek pachnący, minę, rodochitona czy też tunbergię. 

Zalety żywopłotu z pnączy

Rozwiązanie, które jest w pełni naturalne, nie wymaga zbyt dużego zaangażowania z naszej strony, pozwala na stworzenie żywopłotu o dowolnym kształcie, wysokości oraz zwarciu liści, musi być popularne.  

  • Pnącza mogą zakryć brzydką ścianę, przesłonić mało atrakcyjny widok czy też wydzielić strefy w ogrodzie.
  • Dziko rosnący żywopłot, którego nie trzeba przycinać, sprawdzi się wąskich miejscach.
  • Wysoka praktyczność – pnącza rosną w błyskawicznym tempie, więc już po jednym sezonie możesz mieć gęsty żywopłot, który pomoże ci ukryć przed wzrokiem innych swoją posesję lub po prostu element, który nie powinien być na widoku.
  • Dziki żywopłot nie wymaga szczególnej pielęgnacji, choć wiele zależy od wybranego gatunku pnączy.
  • Niskie koszty – do stworzenia dzikiego żywopłotu wystarczy siatka, parkan lub płot, na którym pnącza będą mogły samoistnie rosnąć.
  • Trwałość – większość pnączy jest niemal nie do zdarcia i szybko odrasta.
  • Dynamiczny ogród – ogród, który zmienia kolorystykę co sezon? Z dzikim żywopłotem stworzonym z pnączy jednorocznych jest to możliwe.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *