fbpx
Ciekawe rozwiązania

Drewutnie ogrodowe – projekty, wykonanie krok po kroku

• Zakładki: 18


Drewutnie ogrodowe, jak sama ich nazwa wskazuje, służą między innymi do przechowywania w odpowiednich warunkach drewna opałowego. Na rynku są gotowe projekty, choćby w postaci samych wiat ogrodowych. Wówczas to w miarę nowoczesna drewutnia, na przykład drewutnia metalowa. Niestety, w przełożeniu na jej wielkość koszt zakupu jest stosunkowo wysoki. Oczywiście zadaszenie na drewno opałowe można wykonać osobiście. Jak się do tego zabrać krok po kroku?

Drewutnia na drzewo w przepisach prawa budowlanego

Czy wykonanie drewutni wymaga pozwolenia?

W pierwszej kolejności na drewutnie ogrodowe należy spojrzeć pod kątem obowiązującego prawa budowlanego. Obecnie nie ma konieczności, aby drewutnia — podobnie jak domek letniskowy — wymagała pozwolenia budowlanego. Dotyczy to również samej wiaty na drzewo czy altany ogrodowej. Warto natomiast pamiętać o jednym warunku. Mianowicie muszą to być konstrukcje, które nie przekraczają 35 mkw. Ponadto występują ograniczenia co do liczby takich obiektów. Mogą to być maksymalnie dwie drewutnie na działkę o powierzchni 500 mkw. Jeżeli wznoszona konstrukcja spełnia powyższe wymagania, sprawdzić jeszcze należy ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zweryfikować trzeba, czy nie zawiera on obostrzeń, na przykład dotyczących zakazu wznoszenia obiektów przekraczających wskazaną wysokość.

Jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przed rozpoczęciem budowy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji. Dopiero wówczas można zgłosić budowę u starosty lub prezydenta miasta, jeżeli ma ono prawa powiatu. Zgłoszenie powinno nastąpić przynajmniej 21 dni przed rozpoczęciem budowy. Jeżeli w tym czasie urząd nie wyda sprzeciwu, można przystąpić do realizacji inwestycji. Zgłoszenie nie jest wymagane, jeżeli jest to tylko wiata na drewno o powierzchni do 50 mkw., a działka ma charakter mieszkaniowy.

W zgłoszeniu wnioskodawca określa rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych, jak i termin ich rozpoczęcia. Dołączyć trzeba oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a w zależności od potrzeb również właściwe szkice, rysunki, pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W praktyce to opisanie, w jaki sposób powstanie drewutnia, z określeniem jej położenia, wraz z odległościami od pobliskich obiektów budowlanych i granicy działki.

Wykonanie drewutni na fundamentach jest bowiem rozumiane jako budynek gospodarczy. Wówczas, zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi to być obiekt usytuowany w odległości 4 m (kiedy ma okna lub drzwi) lub 3 m (bez okien lub drzwi) od strony sąsiedniej działki. Na realizację inwestycji wnioskodawca ma 2 lata od terminu rozpoczęcia prac określonych we wniosku.

Co grozi za samowolę budowlaną?

Co natomiast, kiedy ktoś postawi schowek na drewno bez zgłoszenia, ewentualnie pomimo sprzeciwu wniesionego przez starostę? Wówczas inspektor nadzoru budowlanego podejmie postępowanie, które może doprowadzić do legalizacji inwestycji. Drewutnia rozebrana będzie dopiero w ostateczności, jeżeli nie ma możliwości jej legalizacji.

Zawsze oznacza to jednak wstrzymanie robót. Prace zostaną wstrzymane nawet wówczas, kiedy drewutnia jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i nie narusza innych przepisów. W takiej sytuacji inspektor wezwie wnioskodawcę do przedłożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Konieczne mogą być też wszelkie pozwolenia, opinie, rysunki, szkice itp.

Oczywiście w takiej sytuacji osoba wznosząca schowek na drewno w formie drewutni musi liczyć się z opłatą legalizacyjną, której koszt jest stały i wysoki. W przypadku parterowego budynku gospodarczego, jakim niewątpliwie jest drewutnia drewniana na fundamencie o powierzchni do 35 mkw., jest to koszt rzędu 5000 zł. Przypomnijmy, że nie ma problemu, jeżeli to zwykła wiata na drewno. Takie zadaszenie na drewno opałowe, jeśli jego powierzchni nie przekracza 50 mkw. i znajduje się na działce mieszkalnej, nie musi być zgłaszana.

Drewutnia ogrodowa — jak ją zrobić?

Rodzaje drewutni ogrodowych

Schowek na drewno może mieć formę zadaszenia, które przylega do ściany domu lub być obiektem wolnostojącym. Oba rozwiązania mają swoje zalety.

Wiata na drewno może być zaplanowana na etapie tworzenia projektu domu. Wówczas jest to konstrukcja połączona, kiedy wykorzystuje się ścianę budynku gospodarczego czy garażu. Jednocześnie to jej tylny element. Ważną rolę odgrywa tutaj przedłużony dach, ewentualnie może on być mocowany bezpośrednio na ścianie i mieć formę jednospadową, będąc opartym z przodu o stabilizujące pokrycie dachowe słupy podporowe. Wiata niesie w sobie wiele zalet. Przede wszystkim zbędny jest tu osoby projekt drewutni, co obniża koszt całej inwestycji. Ponadto to niewielka odległość od drzwi, co może mieć znaczenie w miesiącach zimowych. Warto zauważyć, że wiata na drewno często służy składowaniu drewna kominkowego.

Przy drewnie opałowym lepiej sprawdzi się osobny obiekt. Może być to drewutnia metalowa, choć najczęściej jest ona wykonana z drewna, rzadziej z palet. Taka drewutnia nie wpasowuje się w bryłę budynku, a znajduje się w dowolnej lokalizacji działki.

Wykonanie drewutni wymaga przygotowania. Dla wielu liczy się koszt inwestycji, a więc nie inwestują oni w projekt drewutni. Ważne jest dobre rozplanowanie i rzecz jasna montaż. Najważniejsze, aby dopasować jej gabaryty do potrzeb. Na przykład większa drewutnia sprawdzi się do magazynowania drewna opałowego i kominkowego, bez konieczności instalacji przydomowej wiaty. W zależności od charakteru budynku i dla potrzeb aranżacji może to być klasyczna lub nowoczesna drewutnia.

Z czego wykonać drewutnie ogrodowe?

Dla wszystkich tych, dla których ważne są koszty inwestycji, niskobudżetowym rozwiązaniem jest drewutnia z palet. Ceny materiału są na tyle niskie, że szopa z palet nie narazi na wysokie koszty. Taka budowla może jednak pozostawiać wiele do życzenia pod kątem wizualnym. Dlatego materiałem najczęściej stosowanym do budowy drewutni jest drewno sosnowe. W zależności od dostępu do materiału mogą to być deski, bale czy krawędziaki. Ważniejsza jest jakość budulca, który musi być zaimpregnowany. Rozwiązania są dwa — samodzielne zabezpieczenie desek na własnej posesji lub zakup drewna zaimpregnowanego ciśnieniowo, ale ceny materiału są wówczas wyższe.

Oczywiście wszystkie drewutnie ogrodowe muszą mieć dach, który zabezpieczy drewno przed opadami atmosferycznymi. Wybór materiału na pokrycie to kwestia indywidualna. Najczęściej to blacha lub blachodachówka, rzadziej papa.

Ważna jest także lokalizacja. Drewutnie ogrodowe najlepiej ulokować w suchym i jak najbardziej słonecznym miejscu. Jeżeli to tylko wiata na drewno, nie powinna ona znajdować się od północnej strony budynku, gdzie drewno nie ma dostępu do promieni słonecznych, a dodatkowo jest narażone na większą wilgotność, na czym cierpi proces suszenia. Lepsza jest strona południowa. Podczas wyboru lokalizacji drewutni pod uwagę należy wziąć także komfort użytkowy. Najlepiej, kiedy drewutnie ogrodowe nie są znacznie oddalone od budynku mieszkalnego. W innym wypadku, kiedy schowek na drewno znajduje się daleko od domu, przenoszenie drewna może być mało komfortowe.

Drewutnia ogrodowa krok po kroku

Ceny gotowych drewutni są wyższe aniżeli koszt ich samodzielnego wykonania. Jednak zbudowanie drewutni nie musi być trudne. Wystarczy postępować krok po kroku zgodnie z poniższą instrukcją.

Krok 1: Przygotowanie podłoża — wiata i drewutnia musi znaleźć się na podłożu utwardzonym, lekko wzniesionym ponad poziom gruntu. Dobra będzie wylewka betonowa, aczkolwiek użyć można zwykłych płyt chodnikowych.

Krok 2: Montaż słupów nośnych — drewniane słupy montuje się na wspornikach, w rogach o przekroju krawędziowym (tzw. krawędziaki). Jeżeli projekt drewutni to tylko zwykła wiata na drewno, krawędziaki stosuje się na tylnej ścianie i po obu stronach wejścia.

Krok 3: Montaż podpór dachu — na końcach słupów nośnych montuje się krokwie dachowe, korzystając z kątowych złączy ciesielskich. Przykręca się je do łączonych elementów, co pozwala odpowiednio wypoziomować dach. Jeżeli drewutnia ma większą powierzchnię, złącza ciesielskie powinny znaleźć się z dwóch stron słupków, co zwiększy sztywność konstrukcji. Jednocześnie na bloczkach fundamentowych należy zamontować do słupów legary, które stanowią podporę dla podestu.

Krok 4: Montaż podłogi — na podłogę drewutni najlepiej sprawdzą się deski poprzykręcane w poprzek legarów. Ważne, aby między deskami znalazły się szczeliny, co zapewni dostęp powietrza.

Krok 5: Skręcanie ścian — na górze i na dole konstrukcji należy wykonać sztywne podpory, jak i połączyć ścianę przednią z tylną. Jednocześnie łączenia należy wypoziomować. Dodatkowo ściany boczne zabezpiecza się deskami z zachowaniem odpowiedniej wentylacji powietrza. Jeszcze lepiej zastosować ścianki ażurowe, które są dobrym wyborem pod kątem wizualnym.

Krok 6: Zadaszenie drewutni — dach powinien wystawać na około 30 cm poza obrys drewutni. To w pełni wystarczająca wartość, która chroni drewno przed deszczem, a jednocześnie odprowadzi wodę z dachu. Jeżeli za dach służy dachówka ceramiczna, betonowa blachodachówka czy blacha płaska na krokwiach wystarczy przybić odpowiednio rozstawione łaty. W przypadku gontu drewnianego, wiór osikowych czy dachówki bitumicznej konieczne jest sztywne poszycie przybite do krokwi. Jeżeli natomiast dla kogoś najważniejsze są ceny, sprawdzi się też wodoodporna płyta OSB o grubości 18 mm.

Krok 7: Impregnowanie drewutni — drewutnie ogrodowe powinny być zaimpregnowane. Wykonanie drewutni we własnym zakresie nie zwalnia od zabezpieczenia desek impregnatem. Z jednej strony zapewni on drewnu odpowiednią ochronę, z drugiej natomiast nada określonego koloru.

Gotowe drewutnie ogrodowe — czy warto?

Jak wybrać drewutnię?

Zakupić można nie tylko sam projekt drewutni, ile całe składy na drewno opałowe czy kominkowe. Wówczas na pewno nie będzie to drewutnia z palet, ale funkcjonalne i ładne wizualnie zadaszenie na drewno. Oczywiście ceny takich obiektów nie należą do najniższych. Ich wybór jest jednak całkiem spory i niemal każdy producent specjalizujący się w elementach architektury ogrodowej ma coś w swojej ofercie z tego sektora.

Wybierając gotowy model, uwagę należy zwrócić na pojemność. Optymalnie, kiedy drewno jest ułożone na wysokość nie wyższą niż 180 cm. W innym wypadku sięganie po polanka może być mało wygodne. Oczywiście ważne, aby była to konstrukcja solidna i odporna na warunki atmosferyczne. W związku z tym gotowe drewniane ogrodowe drewutnie zawsze są zaimpregnowane.

Kupując gotową drewutnię, każdy chce mieć obiekt wystarczająco funkcjonalny, ale też pasujący do domu i ogrodu pod kątem wizualnym. Ważne są też ceny.

Ceny drewutni drewnianych i metalowych

Drewutnie ogrodowe dostępne są w szerokim zakresie cen, od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ceny zakupu zależne są między innymi od materiału, z jakiego wykonano drewutnię. Oczywiście ważny jest również jej rozmiar, jak i marka. Im bardziej renomowany producent, tym drewutnia jest droższa. Wśród producentów tego typu rozwiązań warto wymienić takie firmy jak: Arrow, Duramax czy Wooder.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
200 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *