fbpx
Budowa domu

Drewno na więźbę dachową

• Zakładki: 36

Więźba dachowa to drewniany szkielet dachu, który przenosi obciążenia z pokrycia dachowego na konstrukcję nośnych ścian budynku. Niezależnie od tego, czy więźba zostanie wykonana metodą tradycyjną bezpośrednio na budowie, czy też w technologii prefabrykowanej, dobór drewna o odpowiednich parametrach jest bardzo ważny – stanowi o sile konstrukcji. Na co zwrócić uwagę, wybierając drewno na więźbę dachową? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jakość drewna na więźbę dachową

Konstrukcja podtrzymująca pokrycie dachowe musi być bardzo solidna, co oznacza, że drewno użyte do jej stworzenia nie może mieć żadnych wad. Pęknięcia, skręty włókien, sęki dyskwalifikują dany rodzaj drewna jako na materiał na więźbę.

  • Duże zagęszczenie sęków – drewno nie może zostać użyte, jeśli na m² drewna występują 2-3 sęki.
  • Sęk przechodzący – sęk przerastający na przestrzał osłabia trwałość drewna i dyskwalifikuje użycie takiego materiału.
  • Sęk chory – sęk, który wypadł i zostawił dziurę; drewno może być użyte po odcięciu dziury.
  • Pęknięcie – nie można używać drewna, które na dłuższej części ma pęknięcie o grubości 1-2 mm.
  • Zakorek – po wycięciu wrośniętej w drewno kory, materiał nadaje się na dach.
  • Huba – obecność grzyba powodującego miękką zgniliznę drewna automatycznie eliminuje drewno jako materiał na szkielet dachu.
  • Skręt włókien – drewno z taką skazą nie może być użyte do konstrukcji więźby.

Klasa wytrzymałościowa.

Wybierając drewno na więźbę dachową, zwróć uwagę na klasę wytrzymałościową tego naturalnego materiału. Oznacza się ją symbolami C18, C22, C24, C30, C35 i C40. Im wyższa liczba, tym większa wytrzymałość drewna na zginanie o wilgotności 12%. Dla przykładu w domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się drewno o klasie C24.

Rodzaj drewna na więźbę dachową

Wilgotność drewna na więźbę dachową nie może przekraczać 15%. Drewno o innych parametrach będzie wyginać się i odkształcać, powodując nieprawidłowe funkcjonowanie dachu.

  • Sosna – ma miękkie, łatwe w obróbce i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne drewno. Nie zawiera wielu sęków. Ten gatunek drewna cieszy się dużą popularnością w branży budowlanej. Najlepiej sięgać po drewno z drzew w wieku 80-120 lat.
  • Świerk – jest trudniejszy w obróbce niż sosna, ale nadal mamy do czynienia z drewnem miękkim. Choć ma więcej sęków niż niemal idealna poprzedniczka, a na dodatek jest mniej trwały, wrodzona sprężystość zapewnia mu miejsce w więźbowym panteonie.
  • Modrzew – jest trudniejszy w obróbce, droższy niż drewno sosnowe i świerkowe, ale za to ma większą wytrzymałość i odporność na grzyby.
  • Jodła – choć przypomina drewno świerkowe, jest od niego dużo lżejsza. Ponadto zawiera mało  żywicy i jest materiałem, który nie jest łatwy w impregnacji. Nie jest to zatem częsty wybór w przypadku więźby.

Impregnacja drewna na więźbę dachową

Aby drewno nie było narażone na działanie grzybów i pleśni, nie straciło nośności i jakości, trzeba je pomalować lub nasączyć preparatami o właściwościach biochronnych, zmniejszających palność. Drewno na więźbę należy moczyć w impregnacie przez kilka godzin lub też poddać metodzie ciśnieniowej.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
90 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *