fbpx
Aranżacja wnętrz

Donice i skrzynki – najważniejsze kwestie, cenne porady

• Zakładki: 10

Moda na dekorowanie ogrodów, tarasów, okien i balkonów roślinami w pojemnikach nie mija. Tam, gdzie miejsca jest mało najwygodniejsze są skrzynki, doniczki oraz małe wiszące pojemniki.

Doniczki i osłony ceramiczne

Wykonane są z naturalnego materiału, czyli gliny. Są szlachetne, a bogactwo form i kolorów oferowanego asortymentu pozwala dobrać odpowiednie do każdego wnętrza. Rośliny dobrze rosną w takich doniczkach, bo ich porowata struktura umożliwia przepływ powietrza i odparowanie nadmiaru wody (co nie zawsze jest traktowane jako zaleta, gdyż rośliny trzeba nieco częściej podlewać). Powierzchnie ceramicznych pojemników mogą być szkliwione czyli pokryte gładką, twardą, błyszczącą lub matową powłoką, wtedy jest mniej przepuszczalna, albo też pozostają nieszkliwione – chropowate, matowe i porowate, a więc bardziej przepuszczalne dla powietrza i wilgoci. Na zewnątrz przez cały rok można wykorzystywać jedynie donice wypalane w bardzo wysokiej temperaturze, które dzięki temu stają się twarde i odporne na mróz.

Drewniane skrzynie i skrzynki 

To rozwiązanie tradycyjne, ale ciągle cenione i stosowane zwłaszcza na zewnątrz. Ładnie komponują się z roślinami, ale pod wpływem wilgoci zawartej w podłożu roślin, szybko ulegają destrukcji, nawet gdy są zaimpregnowane i pomalowane farbą do drewna. Alternatywą dla drewnianych pojemników mogą być skrzynki wykończone plecionką ze sztucznego rattanu z wstawianymi do ich wnętrza pojemnikami na rośliny.

Doniczki i skrzynki z tworzywa sztucznego

Stały się popularne, bo są lekkie, woda z nich wolniej wyparowuje, są też stosunkowo tanie. Stosowane do ich produkcji nowe generacje tworzyw pozwalają wykonać pojemniki łudząco podobne do ceramicznych nieszkliwionych lub metalowych. Mają jednak wady: na słońcu podłoże zamknięte w plastikowych ściankach ulega zaparzeniu, co szkodzi roślinom, utrudniona jest też wymiana powietrza. Często użyte do produkcji donic tworzywo sztuczne nie jest dobrej jakości, i pod wpływem warunków atmosferycznych matowieje, a barwy tracą wyrazistość. Po kilku sezonach ścianki takich pojemników łatwo ulegają uszkodzeniu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *