fbpx
Ciekawe rozwiązania

Dom pasywny a energooszczędny – czym różnią się standardy w budownictwie ekologicznym?

• Zakładki: 64 • Komentarz: 2

Coraz więcej inwestorów deklaruje chęć wybudowania domu energooszczędnego. Szukając sposobów na tanią eksploatację domu, a także ochronę środowiska naturalnego, niektórzy sięgają po technologie, które umożliwiają postawienie domu pasywnego. Dowiedz się, czym różni się do dom pasywny od domu energooszczędnego i jak uzyskać najwyższe standardy w budownictwie.

Dom pasywny a energooszczędny – projekt domu ekologicznego

W domu tradycyjnym zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie może przekraczać 160 kWh/(m2rok). Przy budowie domu energooszczędnego normy te zaostrzają się do 70 kWh/(m2rok), a w przypadku domu pasywnego zapotrzebowanie na energię cieplną nie może przekraczać 15 kWh/(m2rok). Jak widać wykorzystanie energii potrzebnej do ogrzewania domu pasywnego jest wielokrotnie mniejsze niż w przypadku domu energooszczędnego.

Projekt domu ekologicznego

Projekt domu pasywnego i energooszczędnego musi uwzględniać zastosowane technologie i użyte materiały, dzięki którym uzyskanie norm będzie możliwe. Wykonanie projektu warto zlecić architektom, którzy specjalizują się w projektach domów pasywnych. Również realizacją takiego projektu powinna zająć się firma budowlana, która ma już doświadczenie w stawianiu domów pasywnych – np. Bartosz Wiśniewski nieruchomości Bydgoszcz.

Dom pasywny a energooszczędny – jak powinna wyglądać bryła domu?

I domy energooszczędne, i domy pasywne powinny mieć możliwie zwartą bryłę. Im większe domy, im więcej załamań w bryle domu i w dachu, tym więcej energii cieplnej ucieka z domu. Dlatego w przypadku domu energooszczędnego zaleca się, by bryła była możliwie jak najprostsza, by przeszklenia umieścić przede wszystkim na południowej elewacji i by od strony północnej znajdowały się głównie pomieszczenia gospodarcze.

W domu pasywnym prosta bryła na bazie prostokąta jest wręcz wymagana, podobnie jak dach dwu- , a najlepiej jednospadowy. Zaleca się także, by południowa elewacja domu pasywnego była całkowicie przeszklona, oczywiście z wykorzystaniem okien klasy A ze współczynnikiem przenikania ciepła nie większym niż 0,8 W/m2K, podczas gdy współczynnik Uw w domu energooszczędnym nie może przekraczać 1,3 W/m2K. Najwyższej klasy okna działają jak kolektory słoneczne – duże przeszklenia znajdujące się na południowej ścianie pozwalają promieniom słonecznym wpadać do środka, nagrzewając powietrze wewnątrz domu. W domach pasywnych najczęściej stosuje się pakiety trzyszybowe, które zapewniają jeszcze lepszą wentylację.

Wentylacja i ogrzewanie w domu pasywnym oraz energooszczędnym

Do dużych strat energii cieplnej dochodzi poprzez wentylację, dlatego zarówno w domu energooszczędnym, jak i domu pasywnym, nie stosuje się wentylacji grawitacyjnych. Aby systemem wentylacyjnym ciepłe powietrze nie uciekało, a zimne nie dostawało się do wnętrza domu, należy zainstalować wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, czyli rekuperację.

W domu energooszczędnym stosuje się nowoczesne źródła ciepła, takie jak kocioł kondensacyjny czy pompy ciepła, czasami wykorzystuje się także energię słoneczną. Grzejniki powinny mieć niewielką pojemność wodną, by szybko się nagrzewały, rury oczywiście powinny być dobrze zaizolowane. Dom pasywny jest na tyle ciepły (szczelnie izolowany), że może być całkowicie pozbawiony aktywnej instalacji grzewczej. Dom pasywny ogrzewa się za pomocą rekuperacji – pompowane do wnętrza powietrze nagrzewa się elektryczną nagrzewnicą lub pompą ciepła. Istotnym źródłem ciepła są promienie słoneczne, wpadające przez okna oraz ciepło wydzielane przez samych domowników.

Podstawową różnicę między domem pasywnym a energooszczędnym obserwujemy też na poziomie izolacji termicznej. W domach energooszczędnych stosuje się termoizolację na ścianach o grubości 20 cm i na dachu o grubości 30 cm, w domach pasywnych izolacja na ścianach ma grubość 30 cm, a na dachu 50 cm – są to oczywiście wartości minimalne.

Chociaż energooszczędne domy są budowane coraz częściej, domy pasywne w Polsce nadal należą do rzadkości. Jednak i to zaczyna się zmieniać – coraz więcej architektów projektuje domy pasywne, coraz więcej ekip może pochwalić się doświadczeniem w budowaniu domów pasywnych, a na rynku znajdujemy coraz więcej doskonałej jakości materiałów, niezbędnych do zbudowania takiego domu. Jesteśmy przekonani, że za dekadę domy pasywne będą równie popularne, jak dzisiaj popularne są domy energooszczędne.

Tagi: dom pasywny a energooszczędny, budowa domów pasywnych, nowoczesne domy pasywne – projekty, Bartosz Wiśniewski nieruchomości Bydgoszcz

comments icon2 komentarze
2 komentarze
55 wyświetleń
bookmark icon

2 thoughts on “Dom pasywny a energooszczędny – czym różnią się standardy w budownictwie ekologicznym?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane