Wszyscy miłośnicy akwarystyki wiedzą, że wymiana wody i czyszczenie zbiornika to tak zwane zło konieczne. Nie są to najprzyjemniejsze czynności, ale w trosce o zdrowie lokatorów akwarium, a także dekoracyjny charakter aranżacji zbiornika trzeba zajmować się nimi regularnie. W końcu nawet najlepsze filtry nie sprawią, że woda będzie krystalicznie czysta przez wiele tygodni. Jak czyścić zbiornik, aby było to jak najmniej uciążliwe zajęcie?
Jak często wymieniać wodę w akwarium?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od warunków panujących w akwarium. Im mniejszy zbiornik, tym częściej trzeba wymieniać wodę. Po prostu jest w nim mniej roślin odpowiedzialnych za oczyszczanie wody. Nie bez znaczenia są takie czynniki jak pojemność akwarium, wydajność filtra, liczba zamieszkujących akwarium ryb oraz kwestia przekarmiania – absolutnie nie należy tego robić! Można jednak przyjąć, że od 20 do 50% wody należy podmieniać co 3-5 tygodni. Pamiętaj, że nie wolno całkowicie wymieniać wody. Świeża woda bez mikroflory bakteryjnej mogłaby zaszkodzić rybom lub nawet doprowadzić do ich śmierci. Woda, którą po czyszczeniu uzupełnisz stan akwarium, powinna mieć temperaturę pokojową, więc zanim trafi do zbiornika, musi minąć doba. Ważną kwestią jest jej uzdatnienie przy użyciu specjalnych preparatów. Ich zadaniem jest neutralizacja chloru, metali ciężkich, a także ochrona błon śluzowych ryb.
Oczyszczanie akwarium z glonów
Zielenice, które pokrywają szyby, sprawiając, że akwarium prezentuje się wyjątkowo nieestetycznie, możesz usunąć za pomocą czyścika ze sklepu ogrodniczego. Do czyszczenia niewielkiego akwarium wystarczy mały czyścik z rączką lub specjalny magnes. Duży zbiornik potrzebuje czyścika z szerokim ostrzem i długą rączką lub mocnych magnesów. Prace najlepiej wykonywać przy włączonym oświetleniu. Aby spowolnić rozwój zielonych glonów, nie trzymaj swojego akwarium blisko okna.
Czyszczenie akwarium: odlewanie brudnej wody
Aby usunąć część zanieczyszczonej wody, skorzystaj ze specjalnej pompy ssącej. Mocuje się ją do gwintu kranu za pomocą przejściówki. Będziesz potrzebować gumowego węża z zamocowanym na końcu odmulaczem. Pompka po zassaniu zacznie generować silny strumień wody, który pomoże oczyścić akwarium z odchodów zwierząt i wszelkich innych zanieczyszczeń. Zachowaj szczególną ostrożność podczas tej czynności, by przez przypadek nie zassać ślimaków lub kamyków. Wodę z podmiany możesz użyć do podlewania roślin lub czyszczenia filtra.
Czyszczenie akwarium: wkłady filtracyjne
Na czas czyszczenia filtra musisz wyłączyć pompę. Po zdemontowaniu filtra wyczyść każdą z jego części w wodzie pochodzącej z akwarium. Większość osób czyści filtry pod wodą bieżącą i to jest duży błąd. Niszczy ona pożyteczne bakterie, które niwelują szkodliwe związki, zapewniając rybom odpowiednie warunki do życia. Namnożenie się nowych bakterii zajmuje kilka tygodni i dopiero po tym czasie będzie można powiedzieć, że twój filtr jest na nowo wydajny.
Czyszczenie akwarium: usuwanie zanieczyszczeń stałych
Zwróć uwagę na to, co dzieje się w żwirze, szczególnie blisko szyb. Jest tam dużo zanieczyszczeń, które zmniejszają ilość tlenu w podłożu. Kwestię estetyki w ogóle pomijamy. Jak zająć się żwirem, by nie uszkodzić roślin? Użyj patyczka do szaszłyków. Delikatnie wsuń między kamyczki i poruszaj nim. Glony występujące na kamieniach możesz wyjąć i wyczyścić szczoteczką do zębów.
M.Ś.