fbpx
Budowa domu

Czym są i jak działają optymizery mocy w panelach fotowoltaicznych?

• Zakładki: 37

Rozwijająca się technologia stosowana w instalacjach fotowoltaicznych prowadzi do stosowania coraz nowocześniejszych rozwiązań, które nie tylko ułatwiają korzystanie z paneli PV, ale także przynoszą wiele innych korzyści. Jednym z takich rozwiązań są optymizery mocy.

Optymizery mocy stosuje się coraz częściej w instalacjach fotowoltaicznych. Jak wskazuje ich nazwa pozwalają na optymalizację, czyli uzyskanie jak największej sprawności domowej elektrowni słonecznej. Podpowiadamy czym są, jak działają, ile kosztują optymizery mocy, jaką mają gwarancję, czy warto w nie inwestować oraz na co się zdecydować: mikroinwertery czy optymalizatory.

Optymalizatory mocy: co to właściwie jest?

Optymizery, inaczej optymalizatory mocy to niewielkie urządzenia elektroniczne, które montowane są przy modułach fotowoltaicznych lub w puszkach przyłączeniowych modułów. Ich zadaniem jest wymuszanie pracy w punkcie mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu. Pozwala to na osiągnięcie wyższych uzysków energii z instalacji. Możliwe jest uzyskanie wyższych uzysków od kilku do kilkudziesięciu procent.

Jak działają optymalizatory mocy?

Optymizer mocy poszukuje punktu mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu. To z kolei pozwala na uzyskanie maksymalnej sprawności przez każdy z paneli, które są ze sobą połączone razem w łańcuch, a jednocześnie żaden z tych paneli nie wpływa na inne, jak to ma miejsce w typowych rozwiązaniach. W instalacjach łańcuchowych z optymalizatorami mocy falownik nie śledzi punktu mocy maksymalnej dla całego łańcucha paneli, ale za niego robią to optymalizatory mocy – rozpatrując indywidualnie każdy z modułów. Gdy np. jeden z paneli zacieniony jest w 50%, to tylko on jeden będzie funkcjonował z mocą mniejszą o 50%. Pozostałe panele w takim łańcuchu będą pracować ze swoją pełną mocą.

Optymalizatory mocy w instalacjach PV największe korzyści przynoszą w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z niedopasowaniem prądowo – napięciowym na modułach PV. Pojawiają się one w następujących przypadkach:

  • częściowe zacienienie ogniw PV,
  • miejscowe zabrudzenie ogniw PV,
  • uszkodzenie pojedynczych ogniw PV w module lub pojedynczych diod obejściowych,
  • pojawianie się refleksów świetlnych oraz załamania promieni słonecznych na krawędziach chmur,
  • nierównomierne nagrzewanie się całych modułów PV, jak również poszczególnych ogniw PV w module,
  • nierównomierne starzenie się ogniw PV w całym module,
  • przy stosowaniu tolerancji parametrów prądowo-napięciowych.

Optymalizator mocy: ile kosztuje, jaką ma gwarancję i czy warto w niego zainwestować?

Optymizer mocy to wydatek w zależności od modelu w przedziale od 150 zł do 350 zł. Urządzenie to charakteryzuje się dużą żywotnością, a gwarancja na nie obejmuje zazwyczaj 25 lat działania. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy warto zainwestować w optymizer mocy należy przeanalizować pewne konkretne przypadki:

  • instalacja z ogniw PV o tej samej mocy, niezacieniona, gdzie wszystkie panele skierowane są w tą samą stronę, nie będzie mieć pożytku z optymizera mocy – zakup nie jest opłacalny,
  • Instalacja w miejscu, gdzie występuje przesuwające się zacienienie (np. od komina lub słupa) wymaga zastosowania optymalizatorów mocy lub mikroinwerterów – zakup jest opłacalny,
  • instalacja z panelami PV o różnej mocy – zakup jest opłacalny, a nawet konieczny.

Mikroinwertery czy optymalizatory?

Wybór, czy zastosować w swojej mikroelektrowni domowej mikroinwerter, czy optymalizatory powinien wiązać się z warunkami oświetlenia, jakie mamy na naszej działce lub dachu domu. Oba rozwiązania stosuje się w przypadku, gdy moduły PV są bywają zacienione, np. na małych dachach wielospadowych, na których ułożone panele PV mają różne nachylenie względem terenu, czy kierunków. W przypadku lekkiego lub średniego zacienienia lepszym rozwiązaniem będzie optymizer, natomiast przy dużym zacienieni lepiej sprawdzi się mikroinwerter.

Optymizery mocy to urządzenia, które mają zastosowanie w instalacjach fotowoltaicznych w miejscach z zacienieniami, czy w sytuacjach, gdy w instalacji PV zamontowane są panele o różnej mocy, np. gdy do starszych paneli dokupiliśmy nowe i stąd różnica w mocach paneli. Jak wskazuje nazwa, optymalizatory pomagają w zoptymalizowaniu pracy instalacji PV, gdy warunki dla poszczególnych paneli są różne.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *