fbpx
Budowa domu

Czym charakteryzują się okna pasywne? Wyjaśniamy!

• Zakładki: 44

W statystycznym domu przez okna może uciekać aż do 30% ciepła, co przekłada się na wzrost kosztów ogrzewania. Chcąc je skutecznie zminimalizować, zwróćmy więc uwagę na współczynnik przenikania ciepła okien, które wybieramy. Przystosowanie domu do jak najniższego zużycia energii nazywa się pasywnością. Dzięki rosnącej świadomości społecznej pasywność często nie jest już terminem obcym, jednak nadal nie każdy z nas wie, że jest ona ściśle związana z przenikalnością cieplną okien i drzwi.

Współczynnik przenikania ciepła w oknach pasywnych

Okna pasywne to rozwiązanie generujące oszczędności związane z eksploatacją budynku. O domach pasywnych mówi się coraz częściej. To budynki wyróżniające się doskonałymi parametrami izolacyjnymi, które odpowiadają za maksymalną redukcję zużywanej energii. Okna wybierane do domów pasywnych mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. To warunek konieczny, bariera zapobiegająca ucieczce ciepła.

Dzięki oknom pasywnym możliwe jest ograniczenie strat energii przez okna nawet o 45%. Przy ich wyborze powinieneś zwrócić uwagę na współczynnik Uw, który informuje nas o tym, ile ciepła ucieka przez okna. Wyrażany jest w jednostkach W/m2K. Im jest on niższy, tym mniejsze są straty.

Do niedawna za innowacyjne uznawano okna energooszczędne, których Uw musi wynosić mniej niż 1 W/m2K. Okna pasywne są zatem rewolucją, ponieważ wymagania względem nich są znacznie większe. Współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K.

W jaki sposób rozpoznać dobre okna pasywne?

Aby okna mogły uzyskać tak niski współczynnik przenikania ciepła, muszą wyróżniać się odpowiednią konstrukcją. Powinny być wyposażone w zespolony pakiet szybowy z potrójnego oszklenia. W oknach pasywnych każda warstwa oszklenia pokryta jest powłoką niskoemisyjną oraz przenikalność cieplna każdej szyby nie może być wyższa niż 0,7 W/m2K.

Drugim ważnym elementem okna jest profil ramy. W jego przypadku także należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który nie może przekraczać 0,9 W/m2k. Ramkę międzyszybową w oknach pasywnych wykonuje się ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego. Rezygnacja z zastosowania aluminium w tym miejscu jest konieczna, ponieważ materiał ten sprzyja tworzeniu się mostków cieplnych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
62 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *