fbpx
Nowe technologie

Czy VPN w domu jest mi potrzebny? 4 najważniejsze zalety wirtualnej sieci prywatnej

• Zakładki: 157

Usługi VPN rzadko zaprzątają nasze głowy, gdy myślimy o budowie albo remoncie domu – a szkoda. Technologia VPN nie tylko wspomaga ochronę domowników podczas korzystania z sieci, ale ma też wiele innych funkcji i zalet, o których dowiesz się z tego artykułu.

Budując albo remontując dom, zazwyczaj na pierwszym miejscu stawiamy jego funkcjonalność i estetykę. Bezpieczeństwo też jest ważne, ale myślimy o nim raczej w kontekście czujników dymu i rolet przeciwwłamaniowych. A co z cyberbezpieczeństwem? W końcu internet jest już nierozerwalnie związany z naszym życiem.

Planowanie domu to dobry moment na to, by przemyśleć, jak będzie działała domowa sieć – i nie chodzi tu tylko o optymalne umiejscowienie routera, ale też zabezpieczenie sprzętów. Jednym z rozwiązań jest właśnie wyposażenie się w usługę VPN, która szyfruje dane, maskuje adresy IP i ma wiele innych funkcji.

O najważniejszych zaletach tej technologii powiemy za chwilę, ale jeśli sam chcesz ją przetestować, polecamy darmowy VPN, a w szczególności wersję testową. Bezpłatny trial umożliwia samodzielne przekonanie się o korzyściach usługi bez ryzyka. Nie musisz wierzyć nikomu na słowo – sam zobacz, czemu warto uwzględnić VPN w planowaniu budowy czy remontu domu.

Co to jest VPN?

Skrót „VPN” pochodzi od słów virtual private network, czyli wirtualna sieć prywatna. W praktyce VPN to nic innego jak zewnętrzny serwer, z którym łączymy się w pierwszej kolejności, chcąc uzyskać dostęp do jakiejś usługi internetowej. Jest to więc pośrednik – dane najpierw wędrują do niego, a dopiero potem do celu.

Usługa VPN tworzy coś w rodzaju szyfrowanego tunelu, którym wędrują wszystkie dane. Oznacza to, że jeśli ktoś z zewnątrz chciałby je podejrzeć, miałby spory kłopot – silne szyfrowanie stosowane przez przodujące VPN-y jest bardzo trudne do złamania.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że kierowanie danych przez dodatkowe zewnętrzne serwery jest trochę bez sensu – tylko zwiększa wirtualną odległość między nami a naszym celem. Jest jednak zupełnie inaczej – używanie sieci VPN do codziennych zadań niesie ze sobą wiele korzyści, a oto najważniejsze z nich.

  1. Zwiększone bezpieczeństwo w sieci

Dobry VPN szyfruje dane, co oznacza, że trudniej jest je pozyskać osobom trzecim. To dziś bardzo ważne. Niemalże co chwilę słyszy się o wyciekach, kradzieżach tożsamości i przestępstwach internetowych. To dlatego, że dziś dane osobowe są na wagę złota i wielu hakerom zależy na tym, by je zdobyć.

Dodatkowe zaszyfrowanie danych przez VPN sprawia, że są po prostu bezpieczniejsze. Szczególnie polecamy zabezpieczanie połączenia podczas robienia zakupów online czy korzystania z usług bankowych, czyli tam, gdzie w grę wchodzą dane finansowe. Ważne tylko, by wybrać bezpieczny VPN – taki, który jest jedną z wiodących na rynku marek i ma dobre opinie wśród innych internautów. W końcu to przez jego serwery przechodzą nasze dane.

  1. Zabezpieczenie rozwiązań Smart-home

Budowa czy remont domu to często moment, w którym decydujemy się na wprowadzenie do niego rozwiązań typu Smart-home. Inteligentne oświetlenie, kamery, rolety czy nawet lodówki – wszystko to ułatwia codzienne życie, ale też łączy się z internetem, przez co generuje pewne niebezpieczeństwo.

Każde urządzenie łączące się z siecią da się zhakować. Nawet lodówkę! Urządzenie Smart, nawet jeśli samo nie jest na tyle technologicznie zaawansowane, by jego zhakowanie stanowiło zagrożenie dla domowników, może stanowić furtkę do domowej sieci. A to właśnie tam krążą wszystkie nasze dane.

Dlatego warto zabezpieczyć wszystkie takie „punkty wejścia” do sieci. Najłatwiej jest wykorzystać VPN zainstalowany na routerze. W ten sposób można zapewnić ochronę wszystkim urządzeniom sieciowym na raz.

  1. Prywatność w sieci

VPN nie tylko szyfruje dane, ale też maskuje adresy IP, zastępując je adresami własnych serwerów. Oznacza to, że gdy łączymy się z witryną za pomocą VPN-u, jej właściciel nie widzi naszego IP, lecz adres serwera VPN. Podobnie jest z reklamodawcami – oni także widzą aktywność serwera VPN, a nie naszą.

Taki schemat działania sieci VPN zwiększa prywatność internautów. Dzięki sieci VPN mogą oni bezpiecznie przeglądać internet bez martwienia się tym, że każde ich wyszukiwanie czy odwiedzenie witryny zostanie skrzętnie odnotowane przez reklamodawców, a personalizowane reklamy będą śledzić ich po całej sieci.

  1. Bezpieczniejsze granie

VPN to też rozwiązanie dla graczy i streamerów. Mechanizm maskowania adresów IP sprawia, że gracze są mniej podatni na ataki DDoS – te są natomiast zmorą na scenie gier opartych na rywalizacji.

Granie z użyciem VPN-u to też mniejsza szansa na to, że dostawca usług internetowych stwierdzi, iż używamy zbyt dużej przepustowości łącza i należy nam ją ograniczyć. To dlatego, że nie będzie widział naszej aktywności – z jego perspektywy łączymy się z serwerem VPN, a nie serwerem gry. Jeśli więc budujesz albo remontujesz dom z myślą o późniejszym oddawaniu się grom – przemyśl zaopatrzenie się w VPN.

VPN – dodatkowe zabezpieczenie Twojego domu

Wyżej wymieniliśmy najważniejsze, ale zdecydowanie niejedyne korzyści płynące z posiadania VPN-u. Usługa ta ma jeszcze więcej zalet – od pomagania w oszczędzaniu, przez zabezpieczenie połączenia podczas pracy zdalnej, po omijanie cenzury rządowej. Najlepiej przekonać się samemu, dlaczego w obecnych czasach VPN potrafi być niezastąpiony w codziennym życiu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
112 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *