Pompa ciepła to urządzenie cieszące się coraz większą popularnością na rynku. Właściciele nowo budowanych domów często decydują się na tego typu źródło ciepła, jako alternatywę na kotłów na paliwo stałe i kotłów gazowych. Rosnące ceny surowców energetycznych, a także sama ich dostępność powodują, że właściciele nieruchomości kierują swoją uwagę na rozwiązania o wysokiej sprawności energetycznej, których użytkowania jest najzwyklej w świecie tańsze.
Dlaczego pompy ciepła zyskują na popularności?
Przeciętna sprawność pomp ciepła pobierających energię bezpośrednio z powietrza atmosferycznego wynosi ok. 4. Oznacza to, że do wytworzenia 4 kWh energii cieplnej urządzenie zużyje tylko 1 kWh prądu. Przyjmuje się, że roczne zużycie prądu przez pompę ciepła w nowoczesnym, niskoenergochłonnym domu o powierzchni 120m2 oscyluje w granicach 7000 kWh. Jest to wartość, która pozwala na ogrzanie budynku w sezonie jesienno-zimowym, jak również ogrzanie wody na potrzeby użytkowe dla 4-osobowej rodziny.
Podjęcie decyzji o instalacji pompy ciepła nie wynika tylko z jej niskich kosztów eksploatacji. Duże znaczenie ma również ilość programów dofinansowań inwestycji. Najpopularniejszymi programami, z których korzystają inwestorzy są ”Czyste Powietrze” i “Moje Ciepło”. Dają one możliwość refinansowania sporej części inwestycji. Konkretna kwota wsparcia zależy m.in. od sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (dochodu w przeliczeniu na członka rodziny) i zakresu inwestycji. Promowane są tu inwestycje szerszego zakresu, zakładające np. jednoczesny montaż pompy ciepła oraz mikroinstalacji fotowoltaicznej, produkującej energię elektryczną.
Zalety samodzielnego montażu urządzenia
Instalacja pompy ciepła przeprowadzana samodzielnie daje możliwość wygenerowania dodatkowych oszczędności. Przyjmuje się, że w zależności od regionu Polski i firmy instalatorskiej, koszt usługi montażowej sięga nawet 30% całkowitej wartości inwestycji. To sporo. Samodzielna realizacja całości lub nawet części prac może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztu inwestycji.
Zainstalowanie pompy ciepła samodzielnie da Ci też wiedzę na temat budowy układu. W przypadku ewentualnych problemów w użytkowaniem urządzenia będziesz wiedział dokładnie, w którym miejscu znajduje się dana część układu. Taka informacja często usprawnia diagnostykę i pozwala na usunięcie awarii szybciej.
Wady i ograniczenia samodzielnej instalacji
Pomimo tego, że pompa ciepła powietrzna to urządzenie o poziomie skomplikowania nie większym od zwykłej klimatyzacji, to prace montażowe wymagają pewnego zasobu wiedzy specjalistycznej. Przeprowadzenie montażu samodzielnie może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają zdolności typowe dla “złotej rączki”, a także nie jest im obca podstawowa wiedza na temat instalacji hydraulicznych. Przystąpienie do prac powinna poprzedzać rzecz jasna szczegółowa weryfikacja instrukcji montażu. Istotnymi informacjami, na które wartości zwrócić uwagę są m.in.:
- konieczne do zachowania odległości pomiędzy agregatem zewnętrznym a ścianą budynku,
- maksymalna i minimalna długość instalacji chłodniczej,
- szczegółowe zasady podłączenia hydroboxu do instalacji hydraulicznej.
Istotnym ograniczeniem w samodzielnej instalacji pompy ciepła typu split jest też konieczność posiadania odpowiednich uprawnień. Należy pamiętać, że zestaw tego typu urządzenia składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Są one połączone za pomocą układu chłodniczego, którego wykonanie wymaga posiadania uprawnień F-gazowych i sporego doświadczenia w lutowaniu połączeń miedzianych. Niepoprawne wykonanie zespoleń może być opłakane w skutkach. Nie dość, że ulatniający się czynnik jest szkodliwy dla atmosfery, to jego ubytek w układzie będzie powodować niższą efektywność pracy urządzenia, przez to jego użytkowanie będzie droższe. Należy pamiętać, że przeprowadzenie w pełni samodzielnej instalacji będzie możliwe w zasadzie tylko w przypadku pompy ciepła monoblok, w której układ chłodniczy został fabrycznie zintegrowany z agregatem zewnętrznym.
Kolejnym minusem samodzielnego przeprowadzenia prac jest stawka podatku VAT, którym jest objęty zakup urządzenia. Należy pamiętać, że kupując urządzenie bez usługi montażu jego cena będzie zawierać 23% podatku VAT. W przypadku gdy zdecydujesz się na skorzystanie z kompleksowej usługi montażowej, stawka podatku wyniesie 8%. W niektórych przypadkach różnica w kwocie podatku może zredukować lub całkowicie zniwelować koszt montażu. Fakt otrzymania jednego rachunku lub faktury za całość usługi może ułatwić dodatkowo otrzymanie i rozliczenie dotacji. Biorąc to pod uwagę, powinieneś dokładnie przeanalizować opłacalność samodzielnego montażu, nawet jeżeli dysponujesz odpowiednią wiedzą techniczną.