fbpx
Ciekawe rozwiązania

Czy biokominek daje ciepło? Wyjaśniamy i podpowiadamy

• Zakładki: 48

Biokominek zyskuje rosnącą w dużym tempie popularność. Zaletą tego urządzenia jest to, że można go zastosować w praktycznie każdym budynku i pomieszczeniu, nawet w mieszkaniu w bloku. Istnieją różne rodzaje biokominków, mogą one być opalane biopaliwem w różnej formie.

Jednak wciąż wiele osób zastanawia się nad tym czy biokominek daje ciepło? Jeśli tak to ile daje ciepła? Czy biokominki skutecznie ogrzewają pokój? Postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na te pytania, przedstawiając właściwości techniczne tych urządzeń.

Biokominek – najistotniejsze informacje

Biokominek, inaczej ekokominek, kominek ekologiczny, kominek bio lub kominek na biopaliwo to specyficzny rodzaj kominka, który opalany jest biopaliwem. Biopaliwo do takiego ekokominka jest paliwem żelowym lub płynnym, które powstaje na bazie alkoholu najczęściej etylowego. Paliwo podczas spalania się nie wytwarza dymu oraz zapachu, choć istnieje możliwość dodania specjalnych zapachów do biopaliwa. Proces spalania w biokominku nie pozostawia popiołu. Ponadto biokominki nie wymagają instalowania przewodów kominowych w budynku w celu odprowadzania dymu na zewnątrz, w odróżnieniu od tradycyjnych kominków. Warto również wspomnieć o tym, że biokominki można z łatwością przenosić i układać w dowolnym miejscu.

Kominek na biopaliwo żelowe opalany jest gotowymi wkładami lub posiada palenisko. Wkłady posiadają porcję żelu, najczęściej w formie puszki, natomiast palenisko uzupełnia się specjalnym płynem zżelowanym. Kominek ekologiczny na paliwo płynne posiada palenisko, które zamontowane jest na stałe i należy je uzupełniać regularnie płynnym biopaliwem. Kominki na biopaliwo występują w różnych ciekawych formach. Często spotkać można biokominki w formie wolnostojącej. Zaprojektowane one są w ten sposób, że można je ustawić w każdym pomieszczeniu, w dowolnym miejscu. Częste są także biokominki naścienne, które służą do zawieszania na ścianie. Ciekawymi modelami również tak zwane meble z ogniem. Występują one najczęściej jako stoliki kawowe lub stoły do jadalni.

Ekologiczne biokominki wytwarzane są zazwyczaj z takich materiałów jak stal, beton, kamień, szkło oraz płyty MDF. Materiały pokrywane są farbami lub lakierami odpornymi na wysokie temperatury. Bardzo popularne są modele stalowe z szybą. Bardzo istotnym faktem jest to, że bioetanol, który pełni rolę biopaliwa nie wydziela zapachu (chyba, że zdecydujemy się na takie rozwiązanie i dodamy specjalne zapachy do biokominka). Podczas spalania bioetanolu wytwarzają się dwutlenek węgla w ilościach śladowych oraz para wodna. Paliwa do biokominka spalają się w 100%, ogrzewają pokój i każde inne pomieszczenie, w którym są usytuowane. Biokominek można obsługiwać ręcznie, a także zdalnie przy pomocy pilota, regulując temperaturę w pomieszczeniu.

Najczęściej zadawane pytania odnośnie biokominków

Czy biokominek daje ciepło?

Wielu potencjalnych użytkowników biokominków przed zakupem tego urządzenia ma wiele wątpliwości dotyczących jego funkcjonowania. Do najczęściej zadawanych pytań na forach internetowych dotyczących ekokominków należy czy biokominek daje ciepło? Czy biokominek grzeje, czy tylko pełni funkcje ozdobne, estetyczne. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Tak biokominek grzeje, daje ciepło.

Jak już wspomniano powyżej w części artykułu dotyczącej technicznej budowy i funkcjonowania tych urządzeń, różne rodzaje bioetanolu stosowane jako biopaliwo do opalania biokominków spala się całkowicie. Nie wydziela przy tym nieprzyjemnego zapachu, jak również nie pozostaje po tym procesie spalania popiół. W procesie spalania biopaliw w ekokominkach wytwarza się dwutlenek węgla oraz para wodna w śladowych ilościach.

Warto tutaj przytoczyć opinie użytkowników biokominków, które odnajdziemy na różnego rodzaju forach internetowych dotyczących tej tematyki, że ciepło, które produkuje biokominek jest bardzo przyjemne i dzięki temu możemy czuć się doskonale w pomieszczeniach ogrzewanych przez tego typu urządzenia. Użytkownicy twierdzą, że zwłaszcza zimą ekokominek daje bardzo przyjemne efekty i możemy czuć ciepło i przytulność w pomieszczeniach ogrzewanych przez te urządzenia.

Ile daje ciepła biokominek?

Kolejnym bardzo często zadawanym pytaniem dotyczącym biokominków poza tym, czy biokominek grzeje, jest to ile ciepła może on dać? Na pytanie to można odpowiedzieć w następujący sposób: nie jest on w stanie wytworzyć tyle ciepła ile potrzebujemy, natomiast może skutecznie dogrzać pomieszczenie, w którym się znajduje. Dlatego w sezonie zimowym główną rolę grzewczą powinno przejąć inne konwencjonalne urządzenie do ogrzewania.

W odpowiedzi na to pytanie warto wspomnieć też o tym, że temperaturę w biokominku możemy regulować. Może się to odbywać ręcznie oraz przy użyciu zdalnego sterowania pilotem. Tak więc atrakcyjnie prezentujące się kominki bio z szybą, zza której widzimy płomień dadzą ciepło, lecz pomieszczenie musimy dogrzać.

Powinniśmy także pamiętać u tym, że w trakcie spalanie bioetanolu, będącego biopaliwem do biokominków, wytwarza się dwutlenek węgla, co prawda w śladowych ilościach, ale jednak powstaje. W związku z tym powinniśmy takie pomieszczenie wietrzyć, aby odprowadzić z niego dwutlenek węgla, co z kolei powodować może dodatkowe wychłodzenie pomieszczenia.

Biokominki cieszą się bardzo dużą popularnością. To nowoczesne i nowatorskie rozwiązanie stosować można w każdym pomieszczeniu bez względu na jego wielkość. Wiele osób, zwłaszcza mieszkających w blokach coraz poważniej zastanawia się nad zastosowaniem takiego rozwiązania w swoim mieszkaniu. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu biokominka w swoim domu lub mieszkaniu potencjalni użytkownicy chcą przeanalizować wszelkie zalety i wady takich tego urządzenia. Najczęściej na forach internetowych dotyczących kominków bio zadawane są pytania, czy biokominki grzeją? A jeśli tak to czy są w stanie ogrzać całe mieszkanie? Otóż biokominki dają ciepło, jednak nie tyle, żeby skutecznie ogrzać całe pomieszczenia, czy budynki i konieczne jest wspomaganie tradycyjnymi formami ogrzewania.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
49 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *