fbpx
Ogrzewanie i klimatyzacja

Co to jest pellet i czy jest dobrym paliwem?

• Zakładki: 71

W ostatnich miesiącach wykorzystanie pelletu jest coraz większe, a i zainteresowanie tym materiałem opałowym rośnie. Pellety do kominków, pellety do piecyków, pellety do kotłów, pellet przemysłowy – na rynku jest wiele typów tego surowca. Co sprawia, że ogrzewanie pelletem jest teraz gorącym tematem? Dlaczego wybrać pellet na materiał do ogrzewania domu? Czy domy jednorodzinne ogrzewane pelletem to naprawdę niższe koszty? I z czego wytwarzany jest pellet oraz tak właściwie co to jest pellet? Warto bliżej przyjrzeć się tym kwestiom i przedstawić odpowiedzi na te pytania.

Wysokokaloryczne, ekologiczne i ekonomiczne paliwo opałowe, czyli co to jest pelet?

Co to jest pellet i jak powstaje to kwestia kluczowa dla zrozumienia fenomenu tego paliwa. Pellety pojawiły się stosunkowo niedawno, bo w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. To wtedy miały trafić na rynek pierwsze kotły na pellet opałowy.

Czym jest pellet – podstawowe informacje

Najprościej rzecz ujmując, paliwo opałowe pelletowe to po prostu sprasowane granulki powstałe z odpadów drzewnych takich jak trociny, zrzynki, wióry. Materiały opałowe pelletowe, zanim zostaną przerobione w pełnoprawny produkt, muszą zostać poddane rozdrobnieniu, oczyszczeniu i sprasowaniu pod ciśnieniem. Tak otrzymana masa drzewna zostaje przeciśnięta przez matrycę, tworząc granule o regularnym kształcie i niewielkim rozmiarze.

Dobry pellet jest uznawany za paliwo wysokokaloryczne, czyli o dużej wartości opałowej. Nie jest ono równie wydajne co ekogroszek, ale ma sporo zalet. Ekologiczny materiał opałowy pelletowy jest tańszy w produkcji niż węgiel. Jest to materiał odnawialny, a ponadto odznacza się niską emisyjnością (ze względu na tzw. zerowy bilans dwutlenku węgla) oraz niedużą produkcją popiołu (przez co piece na pellet nie muszą być tak konserwowane jak piece na inne paliwa).

Pellet jest szczególnie popularny w Wielkiej Brytanii. Wysokie wykorzystanie pelletu dotyczy też Włoch, Danii i Holandii. Surowiec ten w ostatnich latach zyskał zwolenników także w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się zamontować u siebie kocioł na pellety. Łatwo to zrozumieć, kiedy weźmie się pod uwagę to, jakie zalety ma spalanie pelletu drzewnego, a trzeba tu jednak podkreślić, że pellet drzewny jako paliwo jest stosunkowo nowym produktem – przypomnijmy, pierwszy piec na pellet pojawił się w połowie lat osiemdziesiątych.

Ekologiczność pelletu oraz inne zalety

Jeśli chodzi o pellet paliwo to jest cenione ze względu na ekologiczny charakter. Zalety pelletu to jednak o wiele więcej niż tylko przyjazny dla środowiska profil. Istotne są również takie kwestie jak koszty ogrzewania domu pelletem, komfort użytkowania, właściwości opałowe.

Te najważniejsze zalety to:

  • kaloryczność pelletu – wysokiej jakości pellet drzewny jest bardzo dobrym materiałem opałowym
  • niska emisyjność – pellety nie emitują szkodliwych substancji takich jak azotany czy siarka, a emisja CO2 ma zerowy bilans
  • fakt, iż istnieją różne rodzaje pelletu – pellet można wytworzyć z różnych materiałów roślinnych, nie tylko drzewa (przykładem pellet ze słomy)
  • cena pelletu drzewnego – produkcja pelletu nie jest skomplikowana, choć wymaga odpowiednich maszyn, a do tego tona pelletu jest tańsza niż tona innych materiałów opałowych
  • odnawialność – pellet paliwo ekologiczne to hasło, które jest związane z tym, że materiał ten powstaje z biomasy drzewnej lub z innych roślin, a więc ma charakter odnawialny
  • wygodne ogrzewanie – kotłownia z piecem na pellet jest w dużej mierze bezobsługowa
  • czystość – kocioł na pellety łatwiej utrzymać w czystości, dotyczy to także magazynowania pelletu
  • łatwość przechowywania – składowanie pelletu wymaga zabezpieczenia materiału przed wilgocią i sporej ilości miejsca, ale to jedyne istotne wymagania

To właśnie dzięki swoim zaletom, ogrzewanie budynków pelletem staje się coraz bardziej popularne.

Zdjęcie: depositphotos.com

Jak powstaje pellet opałowy? Sekrety produkcji pelletu

Warto wiedzieć, jak wygląda produkcja pelletu w praktyce. Od procesu produkcyjnego zależy wartość opałowa pelletu. To z czego wytworzony jest pellet ma wpływ na jego parametry. Znaczenie mają też klasy pelletu oraz certyfikaty. Potwierdzają one i informują o tym, jaka jest kaloryczność pelletu. Dwa różne rodzaje pelletu mogą się od siebie znacznie różnić parametrami. Wiele zależy tu od tego, jak producenci pelletu wytworzyli dany materiał.

Rodzaje pelletu – jaki pellet wybrać i który pellet jest lepszy?

Istnieją różne rodzaje paliwa pelletowego. Materiał ten możemy podzielić na dwie główne grupy – pellety drzewne oraz pellety z biomasy, np. pellet ze słomy. W obu wypadkach kaloryczność pelletu jest inna, więc to jaki rodzaj pelletu jest wykorzystywany ma znaczenie. Drzewny pellet zastosowanie znajduje przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Pellet ze słomy jest już jednak wykorzystywany na przykład w elektrowniach (przykładowo, taki obiekt o mocy 49,9 MW istnieje od 2018 roku w Lublinie).

Z czego powstaje pellet drzewny?

Biomasowe pellety mogą powstawać z różnych materiałów – może to być słoma, ale i łupiny orzechów, łuski słonecznika, odpady rolnicze. Drzewny pellet powstaje oczywiście z odpadów drzewnych. Możemy je podzielić na pellety liściaste oraz pellety iglaste, jak również pellety mieszane. Różnice pomiędzy pelletem z drewna a ze słomy, to przede wszystkim kwestia kaloryczności, ale i ceny. Pellet ze słomy jest tańszy niż pellet z odpadów drzewnych. Co ważne, jako że istnieją różne klasy pelletu, należy zwracać uwagę na oznaczenia na produkcie. Im mniej produkt zawiera popiołu, im mniejszą ma wilgotność, im wyższa jest klasa pelletu, tym lepiej. Są to wyróżniki dobrego pelletu drzewnego.

Jak przygotowywany jest surowiec do produkcji pelletu?

Jak się okazuje, sprasowane trociny i wióry odznaczają się lepszą wartością energetyczną niż drewno. Dzieje się tak między innymi z tego względu, że w czasie produkcji pelletu niszczona jest celuloza, co uwalnia zawarte w niej gazy – tlen i wodór. Właśnie to sprawia, że pellet zawiera więcej węgla i ma lepszą wartość opałową. Ponadto, w czasie obróbki materiał nagrzewa się. Dzięki temu zmniejsza się wilgotność pelletu.

Pierwszym etapem przygotowania surowca jest jego wstępne oczyszczenie i przygotowanie. Kolejnym etapem jest rozdrobnienie surowca. Później materiał jest kolejny raz oczyszczany, a odpowiednie narzędzia dokonują segregacji frakcji. Mając odpowiednio przygotowany surowiec, można przejść do etapu granulacji. Biomasa jest poddawana prasowaniu przy użyciu specjalnych narzędzi. Masa drzewna jest przeciskana przez matrycę i poddawana dużemu ciśnieniu. W efekcie powstaje pellet, czyli granulat z biomasy.

Co musisz wiedzieć o pellecie?

Produkcja pelletu w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Coraz więcej przedsiębiorców z branży drzewnej (np. tartaki) dostrzega korzyści z wytwarzania tego materiału. Dzięki temu mogą wykorzystać odpadki powstałe choćby w czasie produkcji desek, działając w sposób maksymalnie ekonomiczny. W całej Polsce można zatem liczyć na to, że w pobliżu znajdzie się dostawca pelletu premium.

Są jednak pewne rzeczy, o których warto wiedzieć zanim kupi się urządzenie na pellet. Zanim zdecydujemy się inwestować w kotły na pellet, dobrze orientować się, jakie są rodzaje pelletu i na jakie parametry pelletu należy zwracać uwagę. Należy też zastanowić się, jaki pellet wybrać do swojego domu. Warto też wiedzieć, jak zmniejszyć zużycie pelletu na sezon – w tym kontekście warto podkreślić, że piec na pellet powinien być prawidłowo ustawiony. Ma to duże znaczenie dla jakości spalania pelletu.

Jak przechowywać pellet?

Jeśli chodzi o pellet magazynowanie tego materiału powinno być realizowane w suchym i chronionym przed wilgocią miejscu. Optymalne warunki przechowywania to pomieszczenie bezpośrednio osłonięte od deszczu i wilgoci. Warto unikać składowania pelletu na otwartej przestrzeni. Okresowa kontrola wilgotności pomieszczenia pomaga utrzymać jakość pelletów. Miejsce magazynowania warto też utrzymywać w czystości, aby uniknąć ewentualnych zanieczyszczeń.

Zdjęcie: pixbay.com

Czy pellet jest dobrym paliwem?

Pellety, wykonane ze skompresowanej biomasy, okazują się doskonałym wyborem ze względu na ich różnorodne zalety. To ekologiczne paliwo, wytwarzane z odnawialnych źródeł, które wyróżnia wysoka wydajność energetyczna oraz niska emisja szkodliwych substancji. Ich spalanie jest efektywne, są łatwe w przechowywaniu i transportowaniu, a dzięki temu są wygodnym rozwiązaniem dla wielu użytkowników systemów grzewczych. Tanie pellety dobrej jakości z pewnością są materiałem opałowym, który warto rozważyć jako źródło ciepła. Ogrzewanie budynków pelletem jest po prostu ekonomicznym rozwiązaniem.

Gaz pellet czy ekogroszek?

Wybór pomiędzy gazem, olejem opałowym, pelletami a ekogroszkiem i innym rodzajami węgla zależy od wielu czynników indywidualnych. W przypadku pelletów warto podkreślić ich atrakcyjną cenę i opłacalność, co czyni je wartościowym rozwiązaniem do rozważenia. Pellety to stosunkowo tanie i efektywne źródło ciepła. Koszt zakupu pelletu jest zwykle niższy w porównaniu z gazem czy ekogroszkiem. Jednak decyzja dotycząca wyboru paliwa musi uwzględniać indywidualne preferencje, warunki techniczne i lokalowe, aktualne i prognozowane ceny oraz dostępność danego opału na lokalnym rynku.

Pellet i dotacja oraz zapotrzebowanie na pellet

Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie dotacji na montaż kotła grzewczego opalanego pelletem. Ta forma wsparcia finansowego może stanowić istotny czynnik przy wyborze odpowiedniego systemu grzewczego.

Trzeba też brać pod uwagę zapotrzebowanie na pellet na rynku. Pomimo stabilizacji cen produktu po okresie pandemii, inflacji i szoku wywołanego agresją Rosji w Ukrainie, sytuacja na rynku nie jest stuprocentowo stabilna i trzeba być gotowym na pewne zawirowania.

Zapotrzebowanie na pellet ciągle rośnie. Popyt ten wpływa na podaż, która również systematycznie rośnie, aby sprostać potrzebom rynku. Na szczęście zwiększa się też liczba producentów, co oznacza, że pelletu nie powinno zabraknąć. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
271 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *