Przydomowy garaż nie musi być tylko zagraconym miejscem, gdzie zostawiamy na noc nasz samochód. Dobrze urządzony i wyposażony garaż może stać się królestwem każdego majsterkowicza i mechanika – amatora. Podpowiadamy, jakie wybrać narzędzia.
Garaż, oprócz pełnienia funkcji „domu dla auta” jest bardzo często składzikiem, do którego trafiają kartony z wszystkimi mniej potrzebnymi rzeczami. Zalegają tu zazwyczaj stare meble, rower, kosiarka, sprzęt ogrodowy, zimowe opony czy sztuczna choinka. Dzieje się tak wtedy, gdy garaż pełni dodatkową funkcję komórki lokatorskiej lub strychu. Inaczej jest w przypadku domorosłego mechanika z zacięciem do majsterkowania. Mając takiego właściciela, garaż staje się miejscem spędzania każdej wolnej chwili. „Dłubiąc” przy swoim ukochanym aucie i wykonując drobne naprawy, osoby takie realizują swoją życiową pasję. W obu tych przypadkach warto jest dobrze urządzić i wyposażyć garaż w niezbędne meble oraz narzędzia, które pozwolą przekształcić pomieszczenie w uporządkowane miejsce, gdzie miło spędza się wolny czas.
Garaż jako prywatny parking
Garaż to przede wszystkim miejsce postoju dla samochodu. Pomieszczenie to wg norm powinno mieć co najmniej wymiary 2,5 x 5 m. Taka kubatura pozwala jedynie zaparkować tam pojazd i nie daje pola do manewrowania zwłaszcza, gdy mamy duży samochód. Nie ma również szans na wstawienie dodatkowych mebli i wyposażenia. Wysiadając z samochodu w wąskim garażu łatwo jest poobijać drzwi. Aby ochronić lakier, można zamontować na ścianach panele wykonane z miękkiej pianki. Zamortyzują one ewentualne uderzenia. Gdy dysponujemy większą powierzchnią garażu, dodatkową wolną przestrzeń można przeznaczyć na przechowywanie lub wygospodarować kącik na mały warsztat, który następnie trzeba odpowiednio wyposażyć
Meble do garażu: stół warsztatowy, taboret garażowy i leżanka
Stół warsztatowy to niezbędne wyposażenie amatora majsterkowania i mechanika – hobbysty. Ułatwia on pracę. Ma mocny, odporny na uszkodzenia stalowy blat oraz szuflady. W droższych modelach stołów warsztatowych znajdziemy też nadbudówkę do przechowywania narzędzi. Dodatkowym, ważnym elementem wyposażenia stołu jest imadło, pozwalające unieruchomić naprawianą część bądź obrabiany przedmiot.
Zestaw narzędzi do garażu
Każdy majsterkowicz nie może obejść się bez wyposażenia swojego warsztatu w potrzebne narzędzia. Mechanikowi, do wykonywania napraw i modyfikacji samochodu niezbędny będzie zestaw kluczy płaskich lub płasko–oczkowych i zestaw kluczy nasadowych w komplecie z grzechotką (najlepiej ze stali chromowo-wanadowej lub molibdenowo – wanadowej). Przyda się kilka rodzajów wkrętaków – do zastosowań mechanicznych oraz z izolacją i namagnesowanymi końcówkami do prac elektrycznych. Warto jest też kupić komplet wkrętaków z różnej wielkości z wymiennymi końcówkami płaskimi i krzyżakowymi (bitami), przeznaczonych do wykonywania czynności precyzyjnych. Oprócz tego w garażu często przydaje się klucz do kół (fajkowy lub krzyżakowy), klucz nastawny (z regulacją rozwartości szczęk), solidny młotek z gumowanym uchwytem antypoślizgowym, komplet kluczy imbusowych i kluczy torx oraz kombinerki uniwersalne.