Zima nie musi oznaczać przerwy w pracach budowlanych. Choć oczywiście ze względu na warunki atmosferyczne, niektóre czynności trzeba będzie odłożyć na wiosnę, na brak zajęć nikt nie będzie narzekać. Które prace możesz posunąć do przodu? Jakie są zalety i wady budowania domu zimą? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Budowa domu zimą – jakie prace można wykonywać?
W pierwszej kolejności zabezpiecz te elementy domu, które już powstały. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przechowywanie materiałów budowlanych. Jeżeli zima nie szczypie mrozem w uszy, a temperatura spadła tylko kilka stopni poniżej zera, z powodzeniem możesz kontynuować prace murarskie. Na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się na mrozoodporne zaprawy. Jeżeli dom jest w stanie surowym zamkniętym, a zatem ma już okna, drzwi zewnętrzne i ewentualnie bramę garażową, możesz go ogrzewać, by do końca sezonu zajmować się pracami wykończeniowymi i montażem instalacji.
Budowanie domu zimą – czego nie robić?
Ocieplanie domu i tynkowanie odłóż na wiosnę. Podobnie wygląda kwestia dachu, gdyż prowadzenie prac dekarskich jest trudniejsze niż w przypadku innych pór roku. Choć nie brakuje zwolenników pracowania na wysokościach zimową porą, którzy twierdzą, że rozwinięta technologia pozwala na nieprzerywanie żadnego zakresu prac, budowa dachu zimową porą jest sprawą dyskusyjną. Najważniejsze, aby pamiętać, że konstrukcja w jakimkolwiek stanie wymaga zabezpieczenia.
Zalety i wady budowania domu zimą
Tempo prowadzonych prac jest wolniejsze – kleje i zaprawy schną dłużej, a warunki atmosferyczne osłabiają precyzję działania. Za to wzrasta dostępność fachowców, którzy na ogół mają przestoje o tej porze roku i chętnie korzystają z dodatkowych zleceń. Plusem jest również atrakcyjniejsza niż latem cena materiałów budowlanych.’
Jak ogrzać budowę zimą?
Z pomocą przyjdzie ogrzewanie elektryczne. Niestety nie należy do najtańszych rozwiązań. Często wykorzystuje się również wkład kominkowy podłączony do komina i opalany drewnem. Jeśli instalacja gazowa chociaż częściowo została wykonana, to wystarczy wstawić kocioł i rozpocząć ogrzewanie. Jeśli zamierzasz wykonywać tak zwane prace mokre, temperatura wewnątrz domu powinna wynosić co najmniej 15°C.
M.Ś.