Szukasz stylowej i praktycznej szafy do swojej sypialni, ale nie podobają Ci się tradycyjne szafy w zabudowie albo potrzebujesz dodatkowego, niebanalnego miejsca do przechowywania? Przyjrzyj się stylowi japandi – ten unikalny mariaż estetyki Japonii i Skandynawii potrafi wnieść do każdego pomieszczenia lekkość, bliskość natury i ponadczasową klasę oraz ciepło. Japandi stawia na funkcjonalne rozwiązania, ale nie idzie na kompromisy estetyczne, dlatego wśród mebli zaprojektowanych w tym nurcie łatwo znajdziesz praktyczne, pojemne szafy.
Wolnostojące szafy w sypialni. Powrót do korzeni
Wielkie szafy pachnące drewnem to częste wspomnienie z domów naszych babć – przed laty to właśnie tego typu meble królowały nawet na tych najmniejszych „salonach”. Nowoczesne szafy wolnostojące to lżejsza wariacja tego dawnego trendu na nowo celebrująca naturalne materiały i współistnienie człowieka z naturą tak bliskie stylowi japandi. Prostota formy i funkcjonalne wnętrze to cechy, które sprawiają, że współczesne szafy są piękne i na zewnątrz, i w środku.
Surowe i minimalistyczne wykończenie szafy w stylu japandi nie przytłoczy wnętrza tak, jak mogłaby to zrobić szafa w zabudowie. Zamiast tego wprowadzi do sypialni tak potrzebną w tym miejscu harmonię, poczucie spokoju ducha i wyciszenia. Taki mebel może też zachęcić do przejrzenia swoich rzeczy i pozbycia się części z nich – wielu zadeklarowanych minimalistów mówi, że takie porządki przekładają się na lepszy sen i poczucie lekkości.
Jaką szafę wybrać? Szafy wolnostojące dla każdego
Szafa dwudrzwiowa, trzydrzwiowa, a może z ażurowym frontem lub bez drzwiczek? Szafy w stylu japandi, które znajdziesz na przykład w Agacie, to modele o rozmaitych układach i rozmiarach, pasujące do każdej przestrzeni.
Dobrze dobrana szafa wolnostojąca powinna być dobrze dopasowana do dostępnej przestrzeni i umożliwiać wygodne przechowywanie rzeczy. Dlatego zanim wybierzesz konkretny model, koniecznie sprawdź, jaką powierzchnią dysponujesz – Japandi nie lubi zagraconych wnętrz, dlatego w przypadku wolnostojącej szafy lepiej założyć sobie zapas wolnej przestrzeni przynajmniej z jednej strony mebla. Oceń też, co chcesz trzymać w środku i czy przewidujesz, że tych rzeczy będzie w przyszłości więcej. Być może konieczne będzie pozbycie się części niepotrzebnych przedmiotów albo przeorganizowanie innych miejsc do przechowywania w domu.
Podobają Ci się szafy z ażurowymi drzwiami, na przykład z plecionki albo szeroko rozstawionych listewek? To bardzo ciekawe i nieszablonowe rozwiązanie, które z pewnością uatrakcyjni Twoją sypialnię, ale pamiętaj, że w takich meblach musi panować nieskazitelny porządek, a najlepiej także monochromia. Wielokolorowe ubrania, niedopasowane do siebie pudła albo pomięte, byle jak złożone rzeczy są nie do przyjęcia – w takiej szafie bałaganu nie ukryjesz za zamkniętymi drzwiami.
Szafy japandi w sypialni dziecięcej i młodzieżowej
Czy styl japandi nadaje się tylko do dorosłych sypialni? Niekoniecznie! Meble projektowane w tym duchu są na tyle uniwersalne, że równie pięknie będą wyglądać w pokojach dzieci i nastolatków. Są na tyle ponadczasowe, że posłużą długo i w razie czego bez problemu będzie można je przenieść do innego pomieszczenia. Pamiętaj, że szafy dla nastolatków często muszą pomieścić wiele różnych ubrań, a także całe mnóstwo innych przedmiotów związanych z nauką czy pasją. Do młodzieżowego pokoju najlepiej wybrać więc wysoką szafę, która z łatwością pomieści wszystkie przedmioty posiadane przez młodego człowieka i ułatwi mu utrzymanie ładu w pomieszczeniu.