Wydaje się, że na etapie dużej inwestycji, jaką jest budowa czy remont domu, wybór parapetów zewnętrznych nie jest trudny. Okazuje się jednak, że również podczas tego zakupu trzeba poświęcić sporo uwagi na wybór odpowiednich rozmiarów, form i przede wszystkim materiałów. Dużą popularnością cieszą się obecnie parapety zewnętrzne z konglomeratu. Łączą w sobie solidność kamienia naturalnego czy metalu z niską ceną charakterystyczną dla wyrobów z PCV. Pod względem trwałości wygrywają z drewnem, które wymaga częstej i czasochłonnej impregnacji, aby nie ulegało zniszczeniu pod wpływem oddziaływania czynników atmosferycznych. Zobacz nasze porównanie materiałów i zadecyduj o wyborze najlepszego elementu wykończeniowego do swojego domu.
Parapety zewnętrzne z różnych materiałów
Poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji parapetów zewnętrznych – z konglomeratu, metalu, marmuru czy PCV? Zobacz, czym się różnią, a będziesz wiedział, co wybrać.
- Parapety z konglomeratu – popularny wybór szczególnie na zewnątrz. Materiał powstający z żywicy poliestrowej, łupków (marmuru lub granitu) i piasku odznacza się wysoką stabilnością, twardością oraz wytrzymałością. Dzięki dodatkowi barwników, elementy są dostępne w różnych odcieniach i strukturach, wyglądają dekoracyjne i dopasowują się do koloru stolarki czy stylu elewacji.
- Parapety metalowe ze stali lub aluminium – to najczęściej stosowane elementy wykończeniowe zewnętrzne. Są malowane proszkowo, co gwarantuje dużą wytrzymałość, brak odprysków i odbarwień na powierzchni. Ich konstrukcja jest minimalistyczna, prosta, dlatego dobrze sprawdza się w nowoczesnych obiektach.
- Parapety PCV komorowe i renowacyjne – nadają się do prac wykończeniowych oraz remontowych. Mają dobry stosunek ceny do jakości, a dzięki pokrywaniu foliami w różnych odcieniach oraz strukturach z powodzeniem dopasowują się do charakteru nieruchomości,
- Parapety marmurowe i granitowe – to najwyższa klasa, w której znajdziesz eleganckie kamienne elementy wykończeniowe wykonane z wyselekcjonowanych surowców. Odznaczają się nie tylko luksusowym, ponadczasowym designem, ale też wysoką trwałością i odpornością na wilgoć, promieniowanie UV i mróz.
- Parapety drewniane – są stosowane stosunkowo rzadko, bo na zewnątrz mogą ulegać uszkodzeniom w wyniku działania wilgoci i płowieć pod wpływem promieniowania słonecznego. Padający deszcz, a potem mróz mogą powodować naruszenie struktury, pojawianie się grzyba, rozszerzanie i zwężanie elementu.
Wybór materiału na parapet zewnętrzny to nie tylko kwestia estetyki. Ważne jest dopasowanie go pod względem stylu, ale też rozmiaru, szerokości i grubości. Element musi harmonizować ze stolarką okienną, a przy tym spełniać swoją praktyczną funkcję. Jest nią niwelowanie mostków termicznych powstających między murem a ramą. Artykuł powstał we współpracy z https://dark-roll.pl/