fbpx
Budowa domu

Z jakich materiałów wykonać cokół budynku?

• Zakładki: 21

Profesjonalnie wykonany cokół gwarantuje ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami, stanowiąc jednocześnie element dekoracyjny, wpływając jednocześnie na ostateczny wygląd naszego domu. Z jakich materiałów można wykonać pas elewacji położony na samym dole budynku? Podpowiadamy.

Czym dokładnie jest cokół budynku?

Cokół to wystająca ponad poziomu gruntu ściana fundamentowa. To pas elewacji na samym dole budynku, który zapobiega jej uszkodzeniu. Choć oczywiście istnieje możliwość wybudowania domu bez cokołu, warto zdecydować się na ten element. Odpowiednio zabezpieczony i dobrze zaizolowany przeciwwilgociowo dół elewacji domu będzie skutecznie chronić przed niszczącym działaniem wody i wszelkimi zabrudzeniami powstającymi na skutek działania czynników atmosferycznych. Prawidłowo wykonany cokół powinien mieć – w zależności od terenu, na którym stoi dom – od 30 do nawet 100 cm. Istotny w tej kwestii jest też fakt czy dom posiada piwnice, czy też nie. Ważną kwestią jest również decyzja o wysunięciu bądź cofnięciu cokołu. Cokół wysunięty na ogół zbiega się z linią elewacji, choć może również delikatnie wystawać. Z kolei cokół cofnięty znajduje się kilka centymetrów za dolną linią elewacji. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór cokołu cofniętego przynajmniej o 3 cm. Dzięki temu krople wody będą mogły odrywać się od elewacji ściany.

Cokół w kolorze

Najprostszą i zarazem najtańszą opcją jest postawienie na cokół w kolorze. Wybierając farbę elewacyjną, pamiętaj, że jej barwa powinna pasować do dachu, drzwi, ram okiennych i całej fasady.

Cokół z klinkieru lub płytek klinkierowych

Klinkier jest bardzo wytrzymałym materiałem, który nie płowieje od słońca, nie uszkadza się od mrozu i ma niską nasiąkliwość. Występuje w wielu kolorach i różnych fakturach – od gładkiej po ryflowaną, żłobioną, na łupanej skończywszy. Tańszą, ale równie efektowną, opcją są płytki klinkierowe lub silikatowe, które już na etapie produkcji zyskują ochronę przed wilgocią.

Cokół wykonany z płytek żywicznych

W przypadku cofniętych cokołów sprawdzą się płytki żywiczne.  Można je wyginać, więc idealnie sprawdzają się przy wykańczaniu problematycznych miejsc. Żywica nie wymaga stosowania dodatkowych środków chroniących przed wilgocią.

Cokół z naturalnego kamienia 

Naturalny kamień zapewnia duże możliwości dekoracyjne. Wybór kamienia wpływa na jego barwę, kształt i wielkość. Kamień można ułożyć w cokole w taki sposób, by wyglądał na wbity lub tez zatopiony (za pomocą zaprawy murarskiej) w cokole. Jest to bardzo trwały materiał, odporny na działanie czynników atmosferycznych. Wadą jest jego wysoka cena.

Cokół z betonu architektonicznego

Trwały i tańszy od naturalnego kamienia beton architektoniczny w formie płyt znakomicie prezentuje się wysokich cokołach, czyli np. na domach posiadających piwnicę. Specjalnie barwiony beton może być wykończony w taki sposób, by imitować naturalny kamień. Materiał wymaga dodatkowej impregnacji.

Cokół z tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy jest chętnie wybieranym materiałem wykończeniowym. To rodzaj żywicy akrylowej z dodatkiem barwionego kruszywa. Występuje w szerokiej gamie kolorów oraz różnej grubości ziaren. Nie wymaga dodatkowej ochrony. Jest odporny na wilgoć. Cokół mozaikowy zapewnia budynkowi niepowtarzalny wygląd.

Cokół z płytek gresowych

Znakomicie imitują kamień lub cegłę. Mogą wyglądać jak wiele małych sklejonych ze sobą kawałków lub mieć formę pojedynczych płatów marmuru czy też granitu. Płytki gresowe są cieńsze od tradycyjnych płytek klinkierowych.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
271 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *