Przed stworzeniem instalacji fotowoltaicznej wiele osób zastanawia się, w którą stronę ułożyć całą konstrukcję. Niektóre domy mają dach stworzony w taki sposób, że niestety nie ma możliwości usytuowania na nim instalacji fotowoltaicznej ze względu na ukierunkowanie spadu. Takim osobom najczęściej proponuje się stworzenie fotowoltaiki na gruncie.
Gdzie panele słoneczne?
Obecnie w nowoczesnym budownictwie problem ten jest o wiele rzadziej spotykany ze względu na to, że poddasza zostają wykorzystane w celu stworzenia pokoi, co wiąże się z powstaniem dachu wielospadowego. Na takim dachu w łatwy sposób będzie można rozłożyć poszczególne elementy instalacji, aby maksymalnie wykorzystać możliwości nowoczesnej techniki.
Główną rolę w tej sprawie odgrywa bowiem nachylenie oraz ustawienie paneli fotowoltaicznych. Jednak niezależnie od tego, czy fotowoltaika zostanie skierowana na wschód, zachód czy też południe, będzie ona niosła korzyści w postaci energii elektrycznej, która zostanie przetworzona z energii pobranej ze światła. Sprawdź, jak najlepiej ułożyć ogniwa fotowoltaiczne, aby całość przedsięwzięcia w krótkim czasie zwróciła się i zaczęła przynosić sama zyski.
Która strona będzie najlepsza na skierowanie ogniw fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne można skierować w trzech kierunkach – wschód, zachód i południe, jednak ważny jest ich kąt nachylenia. To właśnie od ich położenie, jak również kąt, pod jakim zostaną usytuowane w stronę słońca, będzie wpływał na ich maksymalną możliwość wytwarzanie energii elektrycznej. Główną zasadą, jaką najczęściej stosuje się podczas tworzenia każdej instalacji, jest skierowanie paneli fotowoltaicznych w stronę południa. Warto jednak zwrócić uwagę, że panele te powinny być ustawione pod kątem 30-40°. Takie położenie paneli fotowoltaicznych pozwala na maksymalny pobór energii produkowanej przez słońce, która następnie dzięki falownikowi zostaje zmieniona na energię elektryczną.
Dużą skuteczność małą mają również panele, które są usytuowane w kierunku wschodnim, jak również zachodnim. Mogą one produkować od 90 do 90% energii, dlatego takie rozwiązania są również używane przez monterów instalacji fotowoltaicznych. Panele te powinny być ustawione pod kątem od 25-55°. Jednak warto zwrócić uwagę, że w tym przypadku panele fotowoltaiczne powinny być umieszczone jednocześnie w obydwu kierunkach. Cześć paneli powinna być skierowana na wschód, a część na zachód, ponieważ w momencie, kiedy ułożymy panele tylko w jednym kierunku, efektywność całej instalacji może spaść nawet do 80%.
W naszym kraju ze względu na miejsce, w jakim jest usytuowana Polska, całkowicie bezsensownym będzie umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej w kierunku północnym, ponieważ energia, która zostanie wytworzona przez całą instalację, nie pokryje podstawowych potrzeb mieszkańców danego domu. Energia ta nie będzie bowiem wystarczająca do zasilania wszystkich niezbędnych urządzeń elektrycznych. W związku z tym coraz częściej na dachach domów jednorodzinnych, jak również biur można zauważyć instalacje fotowoltaiczne, które ułożone są w trzy różne kierunki świata — na wschód, zachód i południe.