Chcecie, żeby wnętrze budowało w odbiorcy przekonanie, że powstawało spontanicznie, warstwa po warstwie – pod wpływem Waszych chwilowych fantazji, swobodnego natchnienia i dzięki pracy Waszych rąk. Pragniecie pokazać, że naturalnie odzwierciedla Waszą pasję do gotowania, podejmowania gości i zwiedzania świata.
Styl boho
Na styl boho nakładają się trzy nurty, a właściwie dziedzictwo trzech grup społecznych:
- artystycznej bohemy z Pragi i Paryża z okresu dwudziestolecia międzywojennego;
- ruchu hipisowskiego z lat 60. i 70.;
- oraz amerykańskich surferów z lat 90.
Na pewno bez trudu dostrzegacie, co ich wszystkich łączy. Umiłowanie życia, miłości, natury, zabawy i nieograniczonej swobody oraz zainteresowanie innymi kulturami: wschodnią, afrykańską czy rdzennych mieszkańców Ameryki. Sprawienie, żeby wartości te przemawiały przez aranżację Waszej kuchni wcale nie jest wymagające. Bo tak naprawdę nie obowiązują tu żadne zasady i nic nie jest zabronione. Kuchnia w stylu boho to po prostu kuchnia taka jak Wy. Cała sztuka sprowadza się do tego, aby pozwolić sobie na pójście drogą pod prąd, na przekór modom i opiniom innych. Niech zatem poniższe wskazówki nie będą dla Was twardymi wytycznymi, ale pewną próbą dodania Wam śmiałości.
Kuchnia w stylu boho. Kolory i wzory
W kuchni w stylu boho z reguły goszczą wzory, i to w sporym natężeniu. Naturalne strefy do ich zastosowania: to podłoga, backsplash – czyli przestrzeń nad kuchenką i/lub zlewozmywakiem, między dolnym a górnym rzędem szafek – oraz dekoracje, o czym dalej. I w tym zakresie możecie postąpić bardziej zachowawczo i zastosować wzór na tylko jednym z tych obszarów. Lub całkowicie zaszaleć i wprowadzić paterrn wszędzie, gdzie tylko się da. Tradycyjnym wyborem będzie na przykład zaaranżowanie kompozycji z podłogą w biało-czarną szachownicę i wyeksponowanymi słojami drewna kuchennych mebli. A jeśli zapragniecie więcej ekstrawagancji, dodajcie do tego nietuzinkowy deseń na płytach ściennych.