fbpx
Ciekawe rozwiązania

Czujnik zmierzchu sposobem na obniżenie rachunków za prąd

• Zakładki: 16


Aby usprawnić działanie zewnętrznego oświetlenia posesji, zmniejszając przy tym koszty tej przyjemności, warto zastosować czujnik zmierzchu.  Dowiedz się, jakie są rodzaje czujników zmierzchu i co zyskasz, dzięki ich zainstalowaniu.

Jak działa czujnik zmierzchu?

Urządzenie reaguje na natężenie światła i w odpowiednim momencie wysyła sygnał, który pozwala automatycznie zapalić światła zewnętrzne. Dzieje się tak dzięki obecności fotorezystora. Gdy natężenie spada poniżej określonego poziomu, uruchamia się przełącznik, który uwalnia przepływ energii. Sygnał płynie do układu sterującego, odpowiedzialnego za włączenie światła. Gdy natężenie światła przekroczy określoną granicę, fotorezystor wyłącza przełącznik i tym samym światła.

Rodzaje czujników zmierzchu

Światłoczuły czujnik podstawowy

Inaczej wyłącznik zmierzchowy z czujnikiem podstawowym, który reaguje na zmianę natężenia światła. Podstawowa wersja nie ma opóźniacza czasowego, przez co włącza oświetlenie w momencie wykrycia odpowiednio niskiego poziomu natężenia światła. Opóźniacz czasowy sprawia, że oświetlenie nie jest wyłączane w przypadku krótkotrwałego podświetlenia, na przykład przez reflektory auta.

Zmierzchowy czujnik z sondą

Ten rodzaj czujnika zmierzchu jest ulokowany na zewnętrznej poduszce – sondzie. Służy do automatycznego załączania oświetlenia o zmierzchu i wyłączania o świcie. Dzięki wbudowanemu regulatorowi czasowemu można dostosować pracę urządzenia do konkretnych potrzeb.

Zmierzchowy czujnik z zegarem

Wbudowany zegar pozwala na ustawienie godziny, w której zacznie być dokonywany pomiar natężenia. Oświetlenie wyłączy się w chwili osiągnięcia odpowiednio wysokiego natężenia światła. Istnieje również możliwość samoistnego gaszenia o wybranej godzinie. Urządzenie można dostosować do indywidualnych potrzeb czy też pór roku.

Na co zwrócić uwagę, wybierając czujnik?

  • Na rodzaj zasilania – najbardziej uniwersalne są czujniki 230 V, które łatwiej jest podłączyć do sieci.
  • Dostosowanie do pracy w różnych warunkach, również przy ujemnych temperaturach.
  • Zakres natężenia, na które reaguje czujnik – najlepsze są modele, które pozwalają ręcznie ustawić natężenie.

Gdzie można zamontować czujnik zmierzchu?

Czujnik zmierzchu można zamontować zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się czujniki zewnętrzne o wzmożonej odporności na wilgoć i niskie temperatury. Montuje się je zazwyczaj na elewacji budynku, w miejscu, w którym dostęp do światła dziennego występuje przez cały czas.

Zalety czujnika zmierzchu

  • Wpływa na komfort i bezpieczeństwo domowników, pozwalając na bezpieczne poruszanie się po zmroku.
  • Zwalnia cię z obowiązku pamiętania o uruchomieniu oświetlenia wieczorową porą.
  • Zapala światło również pod twoją nieobecność, dzięki czemu dom staje się lepiej chroniony przed ewentualnym włamaniem.
  • Energooszczędne rozwiązanie – pozwala wybrać graniczne natężenie światła i zakres godzin, w którym oświetlenie zewnętrzne może się automatycznie załączyć.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *