Czy można pogodzić miłość do roślin doniczkowych z miłością do pupili i stworzyć w domu zieloną oazę niezagrażającą zdrowiu i życiu zwierząt? Jak najbardziej! Lista bezpiecznych gatunków roślin jest całkiem okazała. Nieszkodliwe i atrakcyjne rośliny pomogą ci stworzyć wnętrze, w których nie będziesz musiał drżeć za każdym razem, gdy twój czworonożny lub skrzydlaty przyjaciel zbliży się do którejś z doniczek. Jakie rośliny doniczkowe wybrać, gdy masz w domu kota, psa lub papugę? Podpowiadamy.
Rośliny kontra zwierzęta
Zwierzęta domowe, w szczególności koty, uwielbiają podgryzać rośliny doniczkowe. Prawdziwi z nich ogrodnicy, sprawdzający łapką, czy gleba nie wymaga nawodnienia, liście są wystarczająco soczyste (w smaku), a łodyga trzyma się prosto. Bywa, że w niezwykle wymowny sposób pokazują nam, co sądzą o jakości wybranej przez nas doniczki, strącając ją z parapetu. Wrodzona ciekawość każe im zbadać każdą przeszkodę napotkaną na drodze. Na parapecie, stole, komodzie jest nią roślina doniczkowa. O ile dorosłe psy raczej spokojnie podchodzą do obecności roślin doniczkowych w domu, o tyle szczeniaki, są nimi wielce zainteresowane i mogą je skubać i podjadać. Odbywające lotne spacery papugi i kanarki również żywo interesują się roślinami, szczególnie tymi, które mają owoce. Nie tylko ciekawość pcha zwierzęta w stronę roślin. Koty w ten sposób wyrównują braki błonnika i witamin w diecie. Gdy podskubywana roślina im smakuje, mogą zjeść ją nawet w całości. W ten sposób poprawiają działanie jelit.
Niestety niektóre rośliny uprawiane w domach mogą być niebezpieczne dla zwierząt, stanowiąc zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Zwłaszcza gdy dojdzie do połknięcia wybranych części roślin. Zwierzęta mimo świetnego instynktu samozachowawczego nie potrafią wyczuć, który kwiatek może im zaszkodzić. Jeśli masz w domu zwierzaka, wybierz gatunki bezpiecznie dla niego i postaraj się zainteresować je nimi.
Wybrane rośliny doniczkowe bezpieczne dla psów i kotów
W domu, w którym mieszkają koty, nie może zabraknąć tak zwanej kociej trawki, czyli łatwego do wyhodowania owsa. W sklepach zoologicznych sprzedawany jest razem z prostą instrukcją. Dowiesz się z niej, jak pielęgnować roślinę, aby zdrowo rosła i szybko odrastała. W roli kociego gryzaka występuje również Cyberus zumula – roślina o charakterystycznym wyglądzie, przypominającym wysoką trawę. Jeśli chodzi o rośliny ozdobne, kotom i psom nie zaszkodzą fiołki afrykańskie, większość storczyków, kamelie japońskie, gloksynie, skrętniki, eszynantusy, gerbery Jamesona, a także liriope szafirkowata, trzykrotka. Warto zakupić zielistkę Sternberga, nefrolepis wyniosły, czyli najpopularniejszą odmianę paprotki oraz daktylowca niskiego. Może on posłużyć jako naturalny drapak.
Rośliny domowe bezpieczne dla papug i innych ptaków.
W trosce o zdrowie skrzydlatych przyjaciół warto zakupić rośliny bromeliowate (np. ananas bromelia, echmea, oplątwy), eszewerię, fiołka afrykańskiego, zielistki, aspidistrę wyniosłą, peperomię, paprocie, begonie, karłatkę niską, żyworódkę, afelandrę Szlumbergera, fitonię, kalateę i wiele innych. Lista bezpiecznych dla zwierząt roślin pochodzi ze strony amerykańskiego stowarzyszenia zapobiegającego okrucieństwu wobec zwierząt.
https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/toxic-and-non-toxic-plants
M.Ś.