Moda na zrównoważony rozwój i recykling nie słabnie. Nadawanie przedmiotom drugiego życia stało się sposobem na wspieranie i tak już ledwo zipiącej natury. Jeśli masz w garażu starą oponę (lub opony), możesz spełnić swoje marzenie o wprowadzeniu elementu wodnego do ogrodu lub przestrzeni przydomowej. Jak zrobić oczko wodne z opony? Podpowiadamy.
Wodne elementy wprowadzają do ogrodu ruch. Są znakomitym sposobem na zmianę ogrodowego krajobrazu. Oczko wodne z opony to rozwiązanie o wielu możliwościach kreacyjnych. Możesz ożywić je fontanną, układać na wielu poziomach, tworząc miniwodospady, a także łączyć ze sobą, by stworzyć większą konstrukcję. Ograniczeniem jest tak naprawdę tylko twoja wyobraźnia.
Co będzie potrzebne do budowy oczka wodnego?
- opona/opony – niewielkie oczko wodne stworzysz z opony samochodu osobowego. Głębsze zbiorniki warto wykonać z opon ciągnika lub kombajnu
- żwir
- folia do oczka wodnego
- łopata
- piła tarczowa
- poziomica
Gdzie zainstalować oczko wodne z opony?
Na równym terenie – bez dołów, krzewów i kamieni. Na etapie poszukiwania miejsca na swoje oczko wodne, pomyśl również o dodatkach. Być może planujesz zamontować fontannę lub oświetlenie oczka. Jeśli tak, do przemyślenia będzie kwestia doprowadzenia zasilania. Na twój wybór wpłynie również sposób montażu. Oczko wodne może znajdować się zarówno na powierzchni ziemi, jak i w zagłębieniu gruntu. Szukaj miejsca, które nie jest mocno nasłonecznione. Pod wpływem słońca woda w oczku wodnym może zakwitnąć lub wyparować. Unikaj instalowania oczka wodnego pod drzewami z uwagi na spadające liście lub igły.
Jak zrobić oczko wodne z opony?
Zetknij wierzchnią część opony, dbając o to, by krawędzie pozostały gładkie. Nie chcesz przecież uszkodzić folii. Wykop zagłębienie odpowiedniej wielkości i głębokości. Oczywiście nie ma tutaj żadnych wytycznych. Sam przecież wiesz, jaki chcesz osiągnąć efekt. Jak uznasz, że taka głębokość ci odpowiada, sprawdź poziomnicą, czy dno zagłębienia nie jest pochyłe. Jeśli wszystko jest w porządku, ułóż poziomo przygotowaną oponę. Następnie otul ją folią, dopasowując do wnętrza. Brzegi folii zabezpiecz kamieniami o nieostrych krawędziach. Dno pustego zbiornika wodnego wypełnij żwirem. Obsadź swoje oczko gatunkami roślin wodnych. Aby ukryć folię i oponę na brzegach twojego nowego oczka wodnego ułóż kamienie lub płyty kamienne. Napełnij zbiornik wodą. Gotowe!
M.Ś.