fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak rozpoznać perski dywan?

• Zakładki: 11

Bogato zdobione perskie dywany wracają do łask, domagając się należnej im uwagi. W końcu mówimy o sztuce tkania dywanów wpisanej na listę UNESCO. Wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki, przyciągając uwagę oryginalnym wzornictwem i kolorystyką. Szczególnie pięknie komponują się z wnętrzami jasnymi, urządzonymi przy pomocy naturalnych materiałów, gdzie można dostrzec dużą ilość roślin. Czy wiesz, jak rozpoznać prawdziwy perski dywan? Zdradzamy, na co zwrócić uwagę.

Kraj pochodzenia

Prawdziwy dywan perski pochodzi tylko z jednego kraju – Iranu. Inne orientalne dywany, sprzedawane jako perskie, pochodzące np. z Indii, Pakistanu czy też Turcji, są po prostu podróbkami.

Wzór

Oryginalne perskie dywany są ręcznie tkane. Dzięki możliwości gęstego tkania zawierają wiele wyrazistych szczegółów. Dywany produkowane w miastach posiadają centralnie usytuowany medalion, który albo jest zmodyfikowanym symbolem słońca, albo kompozycją kwiatów i roślin. Wokół niego powstaje reszta dywanu. Wzdłuż krawędzi często stosowane są ramki, które mają podkreślić centralną część dywanu, wyeksponować ją. Wokół przestrzeni między środkiem a krawędziami używa się wzorów z elementami kwiatowymi lub kształtów geometrycznych. Innym typem dywanu perskiego jest dywan asymetryczny. Należy go oglądać tylko z jednej strony, gdyż przedstawia ciąg wzorów geometrycznych lub jakąś scenę. Jeśli dywan o wzorze, który z założenia miał być symetryczny, złożymy na pół, dwie strony nie będą swoim lustrzanym odbiciem. Różnice będą drobne, ale zauważalne, a dla nas to znak, że mamy do czynienia z oryginalnym produktem.

Materiał

Tradycyjne perskie dywany tworzy się z wełny (głównie typu Kork, Camel i Manchester) lub jedwabiu. Ze względu na swoją wartość jedwab jest stosowany dużo rzadziej.

Frędzle

Perski dywan poznasz po frędzlach. Jeśli został utkany ręcznie, frędzle stanowią przedłużenie osnowy, są wyraźną częścią całości. W dywanach tuftowanych frędzle doszywa się na samym końcu, więc wyraźnie odcinają się od reszty dywanu. Dywany produkowane maszynowo również otrzymują frędzle na samym końcu cyklu produkcyjnego. Są one doklejane lub doszywane.

Wykończenie obramowania

W ręcznie tkanych dywanach brak wyraźnego podziału na warstwy. Runo i osnowa tworzą całość. Obramowanie może być nierówne. Gęstość splotu sprawia, że nici osnowy nie prześwitują do runa. Dywan tuftowany ma więcej niż jedną warstwę.  Obramowania dywanów tkanych maszynowo są równe i nie przechodzą przez osnowę, kończąc się równym szwem lub węzłem.

Materiał od spodu

Spójrz na spód, a dowiesz się, z jakim dywanem masz do czynienia. Ten oryginalny ma spód niesymetryczny. W tuftowanym widać jednolitą barwę (kremową lub brązową) warstwy usztywniającej. Na spodzie dywanu tkanego maszynowo widać proste linie i symetryczny układ przędzy.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
151 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *