Pochodzi z południa Francji, hołduje naturalności i tradycji. Styl prowansalski niezmiennie uwodzi nas swoją bezpretensjonalnością. Jak go stworzyć w swoim wnętrzu? Skąd właściwie pochodzi? Podpowiadamy!
Skąd pochodzi styl prowansalski?
Kamienne domy, pola lawendy i zielone wzgórza – to właśnie Prowansja, kraina w południowo-wschodniej Francji. Jej sielskie krajobrazy i nieśpieszny tryb życia od lat przyciągały spragnionych spokoju i natury.
Światu Prowansję przedstawili artyści, przede wszystkim malarze impresjoniści. Tamtejsze pejzaże uwiecznili na płótnie m.in. Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Paul Gauguin oraz Pablo Picasso. Za nimi do Prowansji tłumnie przybyli turyści. Zauroczeni pięknym otoczeniem i bliskim natury życiem postanowili odtworzyć nastrój tej niemal mitycznej krainy we własnych domach.
Cechy stylu prowansalskiego
Prowansalskie wnętrza odwołują się do sielskiego klimatu wsi oraz domowego ciepła. Są przytulne, pełne naturalnych materiałów i tradycyjnych mebli.
Kolorystyka jest zaczerpnięta wprost z francuskiego krajobrazu. Stąd upodobanie do lekkich fioletów w odcieniu lawendy, piaskowych odcieni przywodzących na myśl zalane słońcem skały oraz błękitu tamtejszego nieba. Zbyt intensywne, bądź ciemne kolory nie mają tu racji bytu. Ma być jasno i pogodnie.
Jedną z podstaw prowansalskich wnętrz jest drewno. We francuskich, tradycyjnych domach wszystkie meble były drewniane. Widoczne oznaki starzenia dodawały im tylko uroku i szlachetności. Dlatego nikt nie wyrzucał starych mebli, wręcz przeciwnie, przekazywano je kolejnym pokoleniom.
Obok drewna ważnym materiałem jest kamień – popularny budulec prowansalskich domów. Do współczesnych wnętrz można go wprowadzić w formie kamiennych okładzin ściennych, a także na podłogach i w elementach architektonicznych.
Styl prowansalski w pigułce:
- Cechy: bezpretensjonalność, prostota, naturalność, przytulność i wygoda
- Kolory: nasycone światłem barwy – kremowa biel, ciepłe beże, wyblakłe rudości, pastelowe fiolety, rozbielone żółcie, stłumione jasne zielenie.
- Materiały: drewno, kamień, bielona cegła, naturalne tkaniny, jak len czy płótno, do tego wiklina, gliniane naczynia
- Dodatki: praktyczne ozdoby, jak wyplatane kosze na warzywa i owoce, naczynia z nierówno szkliwionej ceramiki oraz ze szkła z wytrawionymi wzorami, koronkowe obrusy i firanki