fbpx
Aranżacja wnętrz

Instalacja przeciwpożarowa w domu – o tym musisz wiedzieć!

• Zakładki: 18

Decydując się na budowę domu chcemy, aby był on nie tylko wygodny i funkcjonalny, ale również spełniał wymogi bezpieczeństwa. A jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to powinniśmy oprócz ochrony przeciwwłamaniowej, zadbać również o należytą ochronę przeciwpożarową. Unikniemy w ten sposób zniszczenia mienia, a także zabezpieczymy życie i zdrowie nas samych i wszystkich domowników.

Zagrożenie pożarowe w domu jednorodzinnym

Dom jednorodzinny jest dużo bardziej narażony na wybuch pożaru niż mieszkanie w bloku. Wiąże się to z kilkoma aspektami:

  • w wielu domach znajdują się kotłownie,
  • domy to także ze dużo większa ilość różnego rodzaju okablowania i instalacji,
  • w przypadku nieobecności mieszkańców domów jednorodzinnych, wybuchający pożar zazwyczaj wykrywany jest bardzo późno (niestety, zwykle dopiero wówczas, gdy dom jest już trawiony przez pożar).

W związku z tymi zagrożeniami powinniśmy w miarę możliwości jak najszybciej wykryć pożar, co umożliwi szybszą i skuteczniejszą akcję gaśniczą, a co za tym idzie także zminimalizowanie strat materialnych. Szybką reakcję na pożar w domu umożliwia odpowiednia instalacja przeciwpożarową. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, które możemy dopasować do naszych potrzeb i kieszeni.

Zabezpieczenie domu jednorodzinnego przed pożarem

Skutecznym i przystępnym cenowo sposobem na zabezpieczenie przeciwpożarowe domu jest zainstalowanie odpowiedniego systemu wykrywającego dym i pożar. Na taki system składa się sieć czujników, które monitorują temperaturę i stan powietrza. Następnie po wykryciu ewentualnego zagrożenia informują o nim domowników. Dobrej jakości czujniki pozwalają na wykrycie nawet niewielkich odstępstw od normy, co z kolei przekłada się na możliwość szybkiej reakcji i ugaszenie pożaru, jeszcze w fazie początkowej.

Droższym, lecz bardziej skutecznym rozwiązanie, jest zastosowanie nowoczesnej kompleksowej instalacji przeciwpożarowej, posiadającej oprócz czujników dymu i pożaru także system gaszenia pożaru. W takim systemie przeciwpożarowym ważną rolę odgrywają przewody tryskaczowe, które montuje się zazwyczaj pod sufitem. Ze względu na kontakt z wodą i możliwość kontaktu z bardzo

wysokimi temperaturami i ogniem, wykonuje się je z materiałów niekorodujących i niepalnych. Podłącza się je do dystrybutorów wody lub bezpośrednio do rur wodociągowych. Dystrybutor wody powinien być wyposażony w pompę ssąco-tłoczącą. Aby taki system działał w prawidłowy sposób, czuwa nad nim komputer sterujący, który jest sprzężony z czujnikami oraz zdalnie połączony z centrum zarządzającym, które możemy zamontować w dowolnym miejscu naszego domu. Można je także połączyć przy użyciu odpowiedniej aplikacji z naszym smartfonem, tabletem lub komputerem. Ponadto system możemy zaprogramować w ten sposób, aby w razie zagrożenia powiadomił o pożarze straż pożarną.

Najważniejszy w sytuacji, gdy do pożaru dojeżdża straż pożarna jest możliwie jak najlepszy dostęp do wody w celu gaszenia ognia. Za szybki i łatwy dostęp do wody z sieci wodociągowej odpowiadają hydranty. Jeśli chodzi o miejsce montażu rozróżniamy następujące rodzaje hydrantów:

  • hydrant wewnętrzny,
  • hydrant zewnętrzny,
  • hydrant nadziemny,
  • hydrant podziemny.

Jak skutecznie ochronić swój dom przed pożarem?

Czujniki systemu wykrywającego dym i pożar możemy zainstalować tylko w miejscach, które są szczególnie narażone na zaistnienie pożaru, jak np. kotłownia, kuchnia, czy pokój dziecięcy, ale możemy również zastosować w innych pomieszczeniach.

Pożar to jedna z najgorszych przyczyn utraty mienia. Nieokiełznany ogień może spowodować nieodwracalne straty, a ponadto zagraża zdrowiu oraz życiu domowników. Pamiętajmy również o tym, że nie tylko otwarty ogień może być zabójczy, ale także tlenek węgla – czad może przyczynić się do śmierci. Dlatego, pomimo, że nie jest ono obowiązkowe, w naszym domu powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *