Jesteś właścicielem/właścicielką szamba i borykasz się z trudnościami, jakie przynosi obsługa takiego systemu domowej instalacji wodociągowej? Z pewnością doskwierają Ci wysokie opłaty pobierane za wywóz ścieków, ale również wszechobecny, nieprzyjemny zapach. Sprawdź zatem, jak działa szambo ekologiczne i dlaczego to rozwiązanie jest najczęściej polecanym na rynku.
Niestety wciąż nie każdy właściciel działki może z przyczyn prawnych i technicznych podłączyć się do ogólnej sieci kanalizacyjnej. To budzi wiele wątpliwości i obaw o to, jak będzie funkcjonowało odprowadzanie ścieków na naszej działce. Najczęstszym i jednakowoż jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest montaż szamba, czyli kontenera lub podziemnego pojemnika na ścieki. Z jego obsługą bywa różnie. Często okazuje się ona być kosztowną, mało wygodną i niepraktyczną opcją, którą na szczęście można nieco unowocześnić.
Szamba ekologiczne – postaw na wygodę
Jeśli sytuacja wodociągowa na Twojej działce, zmusiła Cię do wykopania szamba, a następnie podłączenia go do domowych instalacji to koniecznie postaraj się nieco usprawnić jego obsługę. Szczególnie wygodnym wariantem może się okazać wybór szamba ekologicznego, którego nie będzie trzeba wywozić co 2-3 miesiące.
Takie szambo posiada systemy samodzielnego oczyszczania, a wodę pozyskaną z takiego miejsca można wykorzystać do podlewania roślin w ogrodzie. Szambo ekologiczne nie zagraża Twojemu otoczeniu, czego natomiast nie można stwierdzić o standardowych pojemnikach na ścieki. Te drugie, często okazują się być nieszczelne i mało praktyczne.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bio Eden – przydomowe biologiczne oczyszczalnie
Fot. Shutterstock