fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak czyścić rynny w domu jednorodzinnym?

• Zakładki: 38

W przypadku każdego dachu domu jednorodzinnego konieczne są rynny do odprowadzania wody deszczowej. Jednak w większości przypadków gromadzą się w nich różne zabrudzenia. Mogą to być np. liście, fragmenty drzew czy błoto. W związku z tym przewody rynnowe trzeba regularnie czyścić, żeby zapobiec ich zatkaniu.

Zazwyczaj rynny same w sobie nie wymagają konserwacji. Lecz przynajmniej dwa razy w roku trzeba przeprowadzać kontrolę ich drożności oraz szczelności, a także je czyścić. Oto praktyczny poradnik.

Jak dbać o stan orynnowania?

System rynnowy będzie działać bez zarzutu jedynie wówczas, kiedy zadbamy o regularne jego czyszczenie oraz przeprowadzać będziemy jego okresową konserwację. Należy również wykonywać przegląd stanu technicznego orynnowania. Trzeba też zadbać o zabezpieczenie orynnowania przed gromadzeniem się w nim lodu, gdyż może to powodować w zimie zatykanie się rynien, a co za tym idzie prowadzić do uszkodzenia rynien. Przegląd oraz czyszczenie rynien powinno się przeprowadzać na wiosnę, w ramach przygotowania ich do sezonu letniego, a także na jesień, aby przygotować je na zimę.

Powodem niedrożności rynien jest zazwyczaj gromadzenie się w nich liści, kawałków gałęzi czy też śmieci przywianych przez wiatr. Zanieczyszczenia mogą doprowadzić do zatkanie odpływu wody z rynien do rur spustowych. Przez to podczas obfitych opadów nadmiar wody wylewa się z nich. Rynny wykonane z PCW, a także z cynku i miedzi charakteryzują się gładszą powierzchnią – to sprawia, że rzadziej zatykają się liśćmi. Z kolei rynny stalowe z biegiem czasu stają się chropowate, co prowadzi do łatwiejszego ich zatykania się. Regularne czyszczenie orynnowania jest bardzo istone w sytuacji, kiedy dom nie ma okapu dachowego. Nieudrożniony system rynnowy, zamontowany przy ścianie zewnętrznej w wielu przypadkach powoduje jej zawilgocenie i zagrzybienie. To może prowadzić do zniszczenia elewacji. Aby zimą lód nie zatykał i nie niszczył systemu rynnowego, można założyć w nim specjalne kable grzejne.

Czyszczenie systemu rynnowego

Czyszczenie rynien

Jesienią warto sprawdzić, czy rynny i rury spustowe są drożne. Mogą w tam zalegać liście, gałęzie i błoto. Mogą utworzyć tzw. czopy, które to uniemożliwiają odpływ wody z orynnowania. Wówczas będzie się ona wylewać się bokami, co zaś może prowadzić do zniszczenia elewacji. Zanieczyszczenia można też wypłukać wodą pod ciśnieniem, np. przy użyciu typowego węża ogrodowego. Trzeba się wspiąć po drabinie i pousuwać z rynien wszystkie nieczystości. Można do tego użyć szczotki z krótkim trzonkiem. Można też użyć specjalnej szczotki do czyszczenia rynien. Jest ona zaopatrzona w teleskopową rączkę, ułatwiającą pracę i dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Do czyszczenia rynien stalowych nie można używać ostrych przedmiotów, ponieważ mogą one rysować i uszkodzić powłokę tych rynien. Do czyszczenia rynien można stosować też różne detergenty. Czyszcząc rynny należy zwracać szczególna uwagę na zarysowania, a także różne uszkodzenia mechaniczne, jak również na ewentualny brak równomiernego spadku rynien w kierunku sztucera, odbierającego z nich wodę.

Czyszczenie oraz sprawdzanie drożności rur spustowych

Czyszczenie rur spustowych to dużo trudniejsze przedsięwzięcie niż czyszczenie rynien, ponieważ nie da się tam bezpośrednio zajrzeć. Aby sprawdzić drożność tych rur należy wlać do nich wodę od góry i sprawdzić, czy odpływać będzie dołem. W taki sam sposób można również wyczyścić rury odpływowe. Przy czyszczeniu oraz sprawdzaniu drożności rur odpływowych ważną rolę odgrywają otwory rewizyjne, inaczej nazywane czyszczakami. Znajduje się tam koszyczek na zanieczyszczenia, wystarczy go wyjąć i oczyścić ze śmieci. Ważne, żeby w czasie czyszczenia sprawdzać też odpływ rury spustowej. Jeśli rynna nie jest zakończona kolankiem, tylko wchodzi do osadnika, trzeba go otworzyć, sprawdzić koszyczek oraz oczyścić ze śmieci, które są tam nagromadzone.

Konserwacja systemów rynnowych

Istotne też, żeby sprawdzać szczelność rynien i rur spustowych. Najbardziej narażone na pęknięcia są systemy rynnowe z tworzyw sztucznych. Jednak orynnowanie, które wykonane jest z każdego innego materiału też trzeba przejrzeć pod kątem nieszczelności lub pęknięć. Rynny muszą być zamontowane pod właściwym kątem, aby deszcz wpadał bezpośrednio do nich, a śnieg który zsuwa się z dachu, je omijał. W czasie użytkowania, będąc narażonym na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne system rynnowy może ulegać uszkodzeniom.

Na wiosnę trzeba sprawdzić, czy zamarznięta woda i śnieg nie uszkodziły rynny. W tym przypadku newralgicznymi miejscami są załamania rynien oraz miejsca, w których łączą się poszczególne elementy systemu i tam, gdzie zamontowane są haki, które mocują rynnę. To te miejsca są narażone na największe obciążenia. Na uszkodzenia w tych miejscach szczególnie narażone są systemy rynnowe z PCW i ze stali, ponieważ poszczególne elementy rur łączone są w tych miejscach przy pomocy uszczelek, a te mogą parcieć lub silikonu, który nie jest najtrwalszym materiałem.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
35 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *